A bolygófedések ritka csillagászati események, amelyeket megfigyelhetünk akár szabad szemmel is, de az a legjobb, ha távcsővel van lehetőségünk követni az eseményt. Ez különösen igaz a jelenlegi fedésre. Ilyenkor a Hold égi útja keresztezi valamelyik bolygó égi útját, ám a napfogyatkozásokhoz hasonlóan csak egy szűkebb földrajzi területről látható.
20-án este, holdkeltekor még 4,5 fokra lesz a Holdtól a Szaturnusz, ám az éjszaka során fokozatosan közelednek egymáshoz. A fedés előtt persze közeli együttállást is láthatunk, ezért érdemes már korán felkelni. Hajnal fél 5-kor még fél fokra (egy teliholdnyi távolságra) jár egymástól a két égitest, ekkor még sötét égen figyelhetjük meg őket.
Mire a Hold eléri a bolygót, már egészen világos lesz, ám a Szaturnusz elég fényes ahhoz, hogy még ekkor is lássuk. Persze egy ilyen fedést mindenképp érdemes távcsővel, legalább egy binokulárral megfigyelni, illetve nagyobb teleobjektívvel fotózni.
A világosság miatt szabad szemmel nem lesz egyszerű megpillantani a Hold felső pereménél lévő bolygót. Az égitesteket a fedés kezdetén a délnyugati ég alján, 20 fokos magasságban látjuk.
A Szaturnusz kb. egy óra alatt csusszan át a Hold mögött, így ugyan elméleti esély még van a kilépést megfigyelni is, ám gyakorlati azért jóval kevesebb. Az égitestek ekkor még alacsonyabban, kb. 7-9 fokon járnak (országrésztől függően), és már napkelte után leszünk.
Nem lehetetlen fotón megörökíteni persze, de ahhoz tényleg igen tiszta ég és levegő szükséges. Mivel az efféle fedések meglehetősen ritkák, érdemes rászánni az időt, hogy megcsodáljuk.
The post El fogja fedni a Hold a Szaturnuszt first appeared on National Geographic.