Életbe lépett az USB-C szabályozás az EU-ban, és más dolgok is változnak jövőre. A 2022-es döntés célja, hogy csökkentsék az elektronikai hulladék mennyiségét, illetve megkönnyítsék a fogyasztók dolgát az eszközök töltése kapcsán.
Az USB-C szabályozás december 28-án lépett hatályba az EU-tagállamokban, és nem csak a mobiltelefonokra, hanem számos más, hordozható eszközre is vonatkozik. Tabletekre, kamerákra, fülhallgatókra, fejhallgatókra, kézi játékkonzolokra, hordozható hangszórókra, e-book olvasókra, billentyűzetekre, egerekre, navigációkra, melyek vezetékesen tölthetőek és 100 wattig képesek PD-vel működni.
A laptopok kapcsán 2026. április 28-ig kell megfelelni az elvárásoknak. Vannak eszközök, melyek a szabályozáson kívül esnek, a PlayStation 5 például 350 wattos tápegységről üzemel, így ennek az eszköznek nem kell USB-C-s töltőcsatlakozóval rendelkeznie.
A drónokat és a vezeték nélküli töltőket sem érinti az új szabályozás, az Európai Bizottság elmondta, hogy figyelemmel kísérik a piac fejleményeit és a technológiai fejlődést, hogy naprakészen tarthassák a listát.
A gyártóknak ugyan el kell látniuk USB-C-vel az érintett eszközöket, de ettől függetlenül használhatnak saját töltési technikát.
Az USB-C nélküli, már piacon lévő eszközök még a boltok polcain maradhatnak, de a gyártók nem mutathatnak be új termékeket USB-C nélkül, a viszonteladók pedig nem fogadhatnak szállítmányokat a régi eszközökből.
A 15 wattnál nagyobb teljesítménnyel tölthető eszközöknek támogatnia kell az USB Power Delivery szabványt. Ez azt jelenti, hogy az iPhone-oknak, a Pixeleknek, a OnePlus és az Oppo készülékeknek USB-PD töltést is kell kínálniuk, mely legtöbb esetben már korábban is adott volt.
Az Európai Bizottság lehetővé tette, hogy az új eszközöket töltő nélkül hozzák forgalomba, a cél az elektronikai hulladék mennyiségének csökkentése. A Bizottság várakozásai szerint a felhasználók idővel alkalmazkodnak a változáshoz, az eszközök dobozán pedig várhatóan megjelenik majd grafikus módon is, hogy tartalmaznak-e töltőt.