Először készült fotó erről a ritka állatról

A világon elsőként sikerült megörökítenie egy apró emlőst három amerikai diáknak. A szóban forgó fajt még 1902-ben fedezték fel, azonban ez alatt a több mint száz év alatt soha senki nem készített róla fényképet. A kizárólag Kalifornia hegyvidékein őshonos Mount Lyell-cickány ezért az állam legkevésbé ismert állatai közé tartozik.

Amikor a 22 éves egyetemi hallgató, Vishal Subramanyan minderről tudomást szerzett, két barátjával, Prakrit Jainnal és Harper Forbesszal együtt elhatározta, hogy felkutatja a titokzatos élőlényt.

A világ fajainak nagy részét még fel sem fedeztük, de a felfedezettek nagy részét sem ismerjük behatóan. Sokukról még fénykép sem készült

– idézi Jain szavait az SFGATE. A Kaliforniában megtalálható fajok közül tudomásuk szerint viszont a Mount Lyell-cickány volt az egyetlen ismert faj, amelynek élő példányát sosem örökítették meg, ezért mindenképpen változtatni akartak ezen.

A három diák engedélyt kért az illetékes hatóságoktól, hogy csapdákat állítsanak fel a Sierra Nevada hegyvonulat területén, a cickányfaj egyetlen ismert élőhelyén. A kelepcéket macskaeledellel, illetve lisztkukacokkal töltötték fel, a csalik pedig annyira hatékonynak bizonyultak, hogy segítségükkel már az első két órában két cickányt is megfogtak.

Subramanyanék összesen három éjszakát töltöttek a vadonban, ez idő alatt pedig kemény munkát kellett végezniük. A cickányoknak ugyanis rendkívül gyorsa az anyagcseréjük, emiatt elpusztulnak, ha nem esznek legalább kétóránként. Ezt elkerülendő a diákoknak folyamatosan ellenőrizniük kellett a csapdákat, nehogy az egyik elkapott állat halálát okozzák.

Elmondásuk szerint folyamatosan mozgásban voltak, két óránál többet egy huzamban nem is aludtak az expedíció ideje alatt. Összesen 15 cickányt kaptak el, amelyek – mint később kiderül – négy különböző fajba tartoztak. Mivel a cickányfajokat ránézésre rendkívül nehéz megkülönbözteti egymástól, az összes elfogott példányt lefotózták, majd farkukból mintát vettek, hogy az alapján laboratóriumi körülmények között meghatározhassák faját.

Az eredmények egyértelműen bizonyították, hogy a csapdába csalt egyedek között volt Mount Lyell-cickány is, vagyis a küldetés sikerrel zárult.

A fajról készült első fotókat és videókat a Kaliforniai Tudományos Akadémia közzétette a Facebookon is.

A Mount Lyell-cickány (Sorex lyelli) mindössze 9-10 centiméter hosszúra és 2-3 grammosra nő meg. Ez az apró, hegyes orrú, barnásszürke emlős ideje nagy részét a föld alatt tölti, részben ezért is kerülhette el a kamerák lencséjét ennyi éven át.

Ezeken kívül nagyon keveset tudunk a fajról. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint nem fenyegetett, állománya stabil, az Egyesült Államokban viszont veszélyeztetettként tartják számon. Friss kutatások szerint a cickányok rendkívül kitettek a klímaváltozás hatásainak, 2080-ig élőhelyeik 52-89,5 százalékát is elveszíthetik.

The post Először készült fotó erről a ritka állatról first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed