Hamarosan első alkalommal tűzhetnek ki valódi lobogó zászlót a Holdra a kínai űrprogramnak, illetve a Hunan tartományban lévő Csangsa általános iskolásainak köszönhetően – írja az IFLScience. Mint ismeretes, az Egyesült Államok által, az Apollo-11 misszió részeként kitűzött lobogót keresztrúd tartja, az égitest rendkívül ritka légköre miatt e nélkül a zászló lekonyulna.
A lobogó leszúrása nem volt egyszerű feladat, részben az űrruha mozgáskorlátozó hatásai, részben a holdfelszín sajátosságai miatt. A rudat végül két darabból gyártották le, az alsó részt a felszínbe kalapálták, a második elemet pedig ebbe állították bele.
A kész zászló a fotókon úgy nézett ki, mintha lobogna, valójában azonban nagyrészt mozdulatlan volt. Annie Platoff, a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem munkatársa szerint az illúzióért részben a szoros csomagolás okozta gyűrődések voltak felelősek, emellett az űrhajósok nem húzták ki teljesen a keresztrudat, így kevésbé feszült meg az anyag.
Kína 2026-ban a Csenge-7 robotizált küldetés révén szeretne landolni az égitest déli pólusán. Az űreszköz nemcsak tudományos eszközöket, hanem csangsai diákokhoz köthető oktatási hasznos terhet is szállít majd, a csomag egy speciális zászlót is tartalmazni fog.
Az anyagban lévő drótok elektromágnesességet hoznak létre, ami képes lobogást kialakítani. „A kezdeményezés célja, hogy a fiatal diákok jobban megértsék a kínai űrprogramot, és érdeklődést keltsen bennük a jövőbeli űrkutatás iránt” – mondta Csang Tiancsu, a DSEL/Institute of Technology munkatársa.
Amennyiben a kitűzés sikeres lesz, ez lesz az első ténylegesen lobogó zászló a Hold felszínén.
The post Először tűzhetnek ki lobogó zászlót a Holdon first appeared on 24.hu.