Egy friss tanulmány alapján egy úttörő eljárásnak köszönhetően tíz napig működött egy agyhalott személy szervezetébe ültetett, genetikailag módosított sertésmáj – írja a The Guardian.
A szakértők abban bíznak, hogy az állati szervek egy nap áthidaló megoldásként szolgálhatnak a transzplantációra váró betegek számára, illetve regenerálódó szervek esetén a májfunkciók támogatására.
Lin Vang, a hsziani klinika munkatársa és a kísérlet vezetője szerint ez volt az első próbálkozás annak felmérésére, hogy a sertésmáj jól működik-e emberi szervezetben. A szakemberek 2022 óta világszerte kísérleteznek a disznószervek transzplantációs felhasználásával, Amerikában például beültettek már sertésszívet és vesét is, de a területen Kína is fontos előrelépéseket ért el.
Az operációkat követően a páciensek többsége hónapokon belül meghalt, de nem tisztázott, hogy ebben mekkora szerepet játszott eleve nagyon súlyos betegségük. Olyanok is akadtak, akik felépültek a sertésszervnek köszönhetően.
A legutóbbi műtétet egy 50 éves férfin végezték el, akinél súlyos fejsérülést követően agyhalált diagnosztizáltak. A mája ép volt, a kísérletben egy tízórás műtét során egy törpedisznó genetikailag módosított szervét másodlagos májként vezették be szervezetébe.
A kutatók olyan genetikai beavatkozásokat hajtottak végre, amellyel igyekeztek megakadályozni, hogy az immunrendszer kilökje a szervet. A transzplantáció után a sertésmáj a működés jeleit mutatta, epét is termelt.
Peter Friend, az Oxfordi Egyetem munkatársa, aki nem vett részt a projektben, üdvözölte az eredményeket. Érdemes hozzátenni: a csapat szerint nem teljesen egyértelmű, hogy a máj képes lett volna-e teljes mértékben ellátni a pácienst, mivel a betegnek volt működő mája, a család kérésére pedig tíz nap után eltávolították az extra szervet. Friend szerint ennek ellenére a disznómáj áthidaló transzplantációként ígéretes lehet.
The post Először ültettek be sertésmájat egy emberbe first appeared on 24.hu.

