A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) munkatársai egy, a spanyolok érkezése előtti időkből származó kikötőt tártak fel a mexikóvárosi Bosque de Chapultepec alatt – számol be a Heritage Daily. A régészek szerint a struktúra eredetileg a Chapulín-domb lábánál lévő félsziget partján állt, ahol a korábbi vizsgálatok egy prehispán település nyomait és egy késő posztklasszikus kori (i. sz. 1200-1521) építményt fedeztek fel.
A legutóbbi ásatások során egy dokk és egy csatorna maradványait találták meg, a környéken egykor egy folyó folyt a Texcoco-tóba. A víztömeget a spanyol hódítás után nagyrészt lecsapolták.
Az évszázadok során a patakot hajózható csatornává, majd a gyarmati korszakban csővezetékké alakították át, végül a 18. század közepén a Chapultepec-vízvezetékké. A vízi útvonal szerepel a 16. századi Santa Cruz-térképen, amely Mexikóvárost mint Új-Spanyolország fővárosát ábrázolja, a térképen a csatornát kenukkal és kisebb hajókkal jelenítették meg.
Liliana Márquez Escoto ásatásvezető szerint a csatorna falai cölöpszerkezettel vannak ellátva, a közepén található dokkolóhelyen pedig 40 keresztirányú, 40 és 137 centiméter közötti magasságú facölöp található. Az előzetes elemzés szerint ezek fenyőfából készültek, a helyszínen különböző botanikai maradványokat, így gyökereket is feltártak.
A régészek rituális kerámiákat, így füstölőket is felfedeztek, emellett a gyarmati időkre datálható tárgyak, így korai érmék is előkerültek.
The post Elveszett kikötőt találtak Mexikóvárosban first appeared on National Geographic.