Elveszett városokat találtak a selyemútnál

Két középkori város romjaira bukkantak Üzbegisztán keleti, hegyvidéki részén – számol be a BBC. A felfedezés sokat árnyalhatja a selyemút történetét, mivel a kutatók hagyományosan úgy vélték, hogy a keleti és nyugati világot összekötő kereskedelmi útvonal főként síkvidéki települések között futott.

A szakemberek drónokkal és a lidar nevű, lézer alapú távérzékelési módszerrel észlelték a maradványokat. A városok a selyemút hálózatának egyik kulcsfontosságú kereszteződésénél helyezkedtek el.

Az egyik, Tugunbulak nevű lelőhely legalább 120 hektáron terül el, és több mint 2000 méteres magasságban fekszik – ma csupán a lakosság mintegy 3 százaléka él ezen tengerszint feletti magasság fölött. A kisebb, 12 hektáros, nagyjából 2200 méteren elhelyezkedő település a Tasbulak nevet kapta, a kutatók szerint a városok a 8. és 11. század között virágoztak, amikor a területet egy türk dinasztia uralta.

A vizsgálatokat Farhod Makszudov, az Üzbég Nemzeti Régészeti Központ igazgatója és Michael Frachetti, a St. Louis-i Washington Egyetem munkatársa vezette. Tasbulakot már 2011-ben detektálták, 2015-ben pedig a második lelőhelyről is fülest kaptak, a feltárások eredményeit a közelmúltban ismertették tanulmányban.

Noha források utalnak városokra a régióban, a felfedezések így is meglepték a csapatot, és eleinte a szakmai körök is szkeptikusak voltak.

A szélsőséges, nehezen járható terepen a helyszíni ásatások nem voltak egyszerűek.

A kutatók szerint a közösségek azért telepedhettek le a helyszíneken, hogy az erős szeleket kihasználva olyan tüzeket gyújthassanak, amelyek alkalmasak a vasérc megolvasztásához. A régió igen gazdag ebben az értékes anyagban, a termeléshez viszont rengeteg fára volt szükség, a környék borókaerdeinek kiirtása pedig instabillá tette a környezetet.

The post Elveszett városokat találtak a selyemútnál first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed