Hozunk néhány hasznos tanácsot az téli autómosással kapcsolatban, amit az Ayvens használtautó szalon gyűjtött össze. Mi is ennek megfelelően tisztítjuk a tesztautókat a fotózások előtt.
Tiszta autóval induljon a tél
Még a csapadékos idő beköszönte előtt érdemes megejtenünk egy alapos autótisztítást, hogy a korábbi – nyári, ősz eleji – szennyeződések később az autóra fagyva ne okozzanak karcolást a karosszérián. A felső lakkréteg sérülése ugyanis utat engedhet a szennyeződéseknek, és hosszú távon korrózióhoz vezethet. Ha meg akarjuk óvni autónkat a fagyás okozta nyomoktól, érdemes az igazi téli idő beköszönte előtt egy ápolóviasz-réteggel ellátni az autót.
Mossuk gyakrabban az autót
Bár azt gondolhatnánk, hogy ősszel és télen az időjárás miatt gyakorlatilag felesleges erőfeszítés a gyakori autómosás, ennek pont az ellenkezője igaz: ilyenkor még gyakrabban érdemes teljes autómosást végezni, hiszen a felverődő sár, só és víz egyenes utat jelent a rozsdásodáshoz. „A téli időszakban ajánlott a megszokottnál nagyobb gyakorisággal – kéthetente, időjárási viszonyoktól függően akár hetente – lemosatni/lemosni az autót, különös tekintettel az alvázra/padlólemezre, hiszen ebben az időszakban itt gyűlik össze a legtöbb sár és só. Ha tehetjük, válasszunk olyan önkiszolgáló autómosót, ahol van külön lehetőség az alvázmosásra” – tanácsolja Hegedűs Viktor, az Ayvens Car Remarketing üzletágának igazgatója.
Óvjuk a fagytól a fényezést
Vannak azonban bizonyos szabályok, amiket mindenképpen be kell tartanunk, ha nem szeretnénk az autómosással kárt okozni a karosszérián. „Autómosás előtt távolítsunk el minden szennyeződést, sárdarabot és jégmaradványt – ezek ugyanis könnyen megkarcolhatják a lakkozást, ha rögtön szivaccsal vagy kefével állunk neki az autómosásnak. Ha önkiszolgáló autómosót választunk, először végezzünk el egy előmosás programot, így még a kefés tisztítás előtt el tudjuk távolítani a nagyobb méretű szennyeződéseket” – hívja fel a figyelmet Hegedűs Viktor. Ugyanígy érdemes az ajtók gumitömítéseit bekenni valamilyen speciális gumiápoló szerrel, hiszen autómosás után a menetszélben könnyen a karosszériához fagyhatnak a még nedves gumitömítések, amik aztán az ajtó kinyitásakor hosszú távon károsodhatnak.
Ne hagyjuk kint vizesen az autót
Ha alaposan lemostuk az autót, még egy szabályra oda kell figyelnünk: mégpedig arra, hogy ne hagyjuk vizesen olyan helyen, ahol fagypont alatt van a hőmérséklet. Ha kint éppen röpködnek a mínuszok, álljunk be egy fűtött garázsba, vagy ennek hiányában egy mélygarázsba. Ha bevásárlás vagy egy esti mozi elé időzítjük az autómosást, nyugodt szívvel kihasználhatjuk az egyébként is mással töltött időt az autó megszárítására.
Váltsunk gumiszőnyegre
Szintén sok bosszúságot megspórolhatunk magunknak hosszú távon, ha a téli időszakban a lábkárpitokat gumiszőnyegre cseréljük. Ha már eleve ilyenünk van, a csapadékos időjárás beköszönte előtt ne felejtsük el ellenőrizni, hogy a szőnyeg megrepedt-e valahol, hiszen így nem sok hasznát vesszük a kárpit megóvásának tekintetében. Ettől függetlenül télen is szükség van az autó belsejének kiporszívózására, hiszen az egyéb helyeken a por ilyenkor nedves sárrá állhat össze.
Belülről is tisztítsuk az ablakokat
Nem csak nyáron hasznos a klíma az autóban: ha télen is használjuk, száríthatjuk vele a levegőt, azaz jó hasznát vesszük a párásodás ellen. Egyébként is kellemetlen meglepetés érhet minket tavasszal, ha egész télen nem kapcsoljuk be a klímát, ugyanis annak megfelelő működéséhez a kenés miatt szüksége van az alkalmankénti használatra. „Tovább segít a párásodáson, ha nem csak az ablakok külső felületét tisztítjuk rendszeresen: a belső felületeket autós tisztítószerrel és mikroszálas törlőkendővel áttörölve megelőzhetjük a túlzott párásodást. Természetesen kívül-belül használjunk téli verziót az ablakmosó folyadékokból” – teszi hozzá az Ayvens Car Remarketing üzletág igazgatója.
Legyenek tiszták a fényszórók is
A ködös, csapadékos időben különösen fontos a fényszórók láthatósága, ezért a tél beköszönte előtt érdemes leellenőriznünk, hogy mindegyik működik-e, és nincs-e szükség a polírozásukra. Ha igen, ezt még a reggeli nagy ködök előtt érdemes megcsináltatnunk.
Legyen kéznél a jégkaparó
Télen sokan elkövetik azt a hibát, hogy nem gondolnak az autó zárszerkezetének befagyására, ezért a jégkaparót is az autóban tárolják – amihez aztán nem tudnak hozzáférni. A jégkaparót célszerű ezért valamilyen könnyen elérhető helyen tárolni, vagy egy kisméretű, táskába is eltehető verziót vásárolni, hogy a fagyos reggeleken is biztosan kéznél legyen.