Érzik a tavaszt, virágba borultak a téltemetők

Alig ért véget a tél első hónapja, de vannak növények, amik már a tavaszt csalogatják. A kikelet most még távolinak tűnik, de egy aprócska napsárga virág már a telet temeti. Ez a védett vadvirág olykor dacolva a faggyal, akár a hó puha dunnája alól is elődugja fejét, hogy élénk színével, törékeny megjelenésével a tavaszt közeledtét hirdesse.

A téltemetők az idén nagyon korán ébredtek fel téli álmukból, már az ország több részén megfigyelték jelenlétüket. Zala vármegyében is előbújtak az avar puha védelméből, a Nap sugarainak melengető simítására.

Iván Miklós – akinek már megmutattuk gyönyörű felvételeit portálunkon -,minden évben izgatottan várja az élénksárga szirmokkal büszkélkedő téltemetők megjelenését.

Párommal január 3-án kerestük fel az élőhelyüket, és láss csodát, a kis balerinák már útra keltek és a napsütés hatására előbújtak a föld alól. Még nincsenek sokan, de egyre többen lesznek, ha az időjárási körülmények kedvezően alakulnak a következő napokban

– osztotta meg élményét Miklós a Sokszínű vidékkel.

Iván Miklós

De nem csak Zalában tündökölnek ezek a törékeny virágok, hanem a Balaton-felvidéken is elkezdték szirmaikat bontogatni.

Amberg Anna – akinek gyönyörű fotóit már több alkalommal is megmutattuk portálunkon – is megörökítette az idejekorán előbújt téltemetőket.

Január 4-én túráztam a Csobáncon. Mivel ködös, hideg idők voltak felénk, nem is reméltem, hogy már előbújtak a téltemetők. A szombati napsütésben viszont már ott mosolyogtak rám a fű között. Az árnyékos oldalakon még délután is megmaradt a hódara. Csodálatos kis napocskák ők

– mesélte el Anna az élményét.

Amberg Anna

A téltemetők Budapesten is jelen vannak. Szász Anna – aki nem csak megfigyelni szereti a vadvirágokat, hanem gyönyörű fotókon meg is örökíti szépségüket -, szintén felkereste az élőhelyüket.

2023-ban január 15-én készítettem az első fotókat, 2024-ben február 5-én, 2025-ben 3-4 héttel korábban, már január 5-én volt kinyílt példány – igaz, kevés és picik. A december végén tapasztalható melegebb időjárás több növényt megtréfált, így a téltemetők egy részét is. A január elején betört hidegfront miatt talán a többségük vár még pár hetet a kinyílással

– részletezte, hogy az elmúlt évekhez képest mennyivel előbb csalta elő az időjárás ezeket a napsárga védett virágokat.

Szász Anna

Élőhelye

A téltemetők tápanyagdús, humuszos és üde termőhelyek, főleg gyertyános-tölgyesek és ligeterdők vadvirágai. Ha életfeltételeihez szükséges, háborítatlan otthonra lelnek, akkor gyönyörű, aranysárga színű virágszőnyeggel fedik be az erdő talaját.

Megjelenése és szaporodása

Tőlevelei szeldeltek, rendszerint hétosztatúak, a virágok alatt három gallérszerű fellevéllel. Tüszőtermésének magvait a hangyák terjesztik. Mérgező növény.

Törékeny, de ellenálló

A téltemetők könnyen felveszik a harcot az éjszakai fagyokkal. Gyakran már a vékony hótakaró alól is elődugják törékeny kis fejüket, és ha a Nap meleg sugarai végigsimítják testüket, akkor szirmaikat is szépen elkezdik bontogatni. Amikor a többi vadvirág még a föld mélyében pihen, ők már fenséges pompájukban tündökölnek, üde színt lopva az erdők téli rengetegébe.

Az aranysárga virágok sokszor a hó alól is előbújnak, és elszántan dacolnak az éjszakai fagyokkal, amikkel szemben ellenállóak.

Iván Miklós

Megjelenésével a tavasz közeledtének reményét hirdeti

A téltemető geofiton növényfaj, a föld alatti életformájú növények csoportjába tartozik. A hóvirághoz és a többi kora tavaszi fajhoz hasonlóan azért virágzik ilyen korán, mert kihasználja azt az időszakot, amikor még nincs sűrű lombsátor felette, és elegendő fény jut el hozzá a talajra.

Ezek a növények a lombhullató erdők aljnövényzetébe beosonó első melengető napsugarakat és a felmelegedésnek induló talajt kihasználva elsőként virágoznak az évben. Mire a többi növény ébredezni kezd, ezek a fajok már elvirágoztak, sőt még magot is érleltek, és az év további részét a földben visszahúzódva töltik.

A madárdalos kikelet csalogatója

Általában februárban-márciusban virágzik, ezért télikének és kikeletnyitónak is nevezik. A néphagyomány úgy tartja, ha kinyílik a téltemető virága, akkor megérkezett a tavasz.

Természetvédelmi oltalom

A téltemetőt 1982-ben nyilvánították védetté, természetvédelmi értéke értéke 5000 Ft.

Az idei tél változékony, de gyakran enyhe időjárása több vadvirágot is megtréfált. Hiszen idejekorán elkezdték törékeny szirmaikat kibontogatni úgy érezve, hogy már eljött az ő idejük, és tán a tavaszt már csak karnyújtásnyira van. De a tél még itt van, sőt marad is még hosszú hetekig, amik alatt még bármit tartogathat az időjárás.

Az alábbi galériában a téltemetők utánozhatatlan szépségét lehet megtekinteni.

Nem csak a tél tartogat meglepetéseket a természetben, a mögöttünk álló ősz is érdekes és szokatlan élményeket adott az erdőjáróknak. A fák rengetege között több helyen is a kora tavaszi vadvirágok bújtak elő az avar védelméből, és élénk színükkel tették még szebbé az erdők ösvényeit.

A cikkben szereplő fotókat és a címlapképet Iván Miklós, Amberg Anna és Szász Anna készítette.

Kapcsolódó
Üresen állt a háromezer négyzetméteres telek, tíz év alatt hatalmas csodakert vált belőle
Rita számára fontos, hogy éljen a kertje. Mindent megtesz annak érdekében, hogy a fajok sokfélesége, és a közöttük kialakult kapcsolat a birodalma építő eleme legyen. 

The post Érzik a tavaszt, virágba borultak a téltemetők first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed