„Helyemen vagyok” címmel országos kutatást készített a CIB Bank a munkahellyel való elégedettség helyzetéről, mely átfogó képet rajzolt az általános elégedettség mellett az azt befolyásoló tényezőkről is. A kutatás tapasztalatairól Tóth Györgyi, a pénzintézet HR vezetője beszélt.
Milyennek látják a magyar munkavállalók általános elégedettségét a munkahelyükkel a kutatási eredmények alapján?
A munkavállalók 12%-ára igaz, hogy teljes mértékben elégedettek a munkahelyükkel, a kisebb városokban élők között pedig az átlagosnál is többen elégedetlenek és a dolgozók alig egyharmada érzi kiegyensúlyozottnak magát. Vagyis bőven van még tere a fejlődésnek, és az is látszik, hol lenne tennivalója a munkáltatóknak.
Magasnak tűnik az az 50%-os arány, amennyien úgy érzik, munkaadójuk nem támogatja őket szakmai fejlődésükben. Mit mond el ez a szám a magyar munkahelyekről?
A jó munkahellyel szemben az egyik legegyértelműbb elvárás, hogy támogassa az egyéni fejlődést. A felmérésből az is kitűnik, hogy a középkorúak az átlagosnál is magasabb arányban érzik úgy, hogy nem kapnak ilyen jellegű segítséget. A CIB Banknál célunk, hogy kortól függetlenül biztosítsuk a lehetőséget az egyéni fejlődésre, díjnyertes Tanulni menő! kampányunk is ezt a célt szolgálta.
Az adatok azt mutatják, a középkorúak és az alacsonyabb végzettségűek könnyebben küzdenek meg a munkahelyi stresszel, mint a fiatalabbak és a diplomások. Mi lehet az oka?
A középkorúakat valószínűleg segíti a tapasztalat, jobban kialakultak már az egyéni megküzdési stratégiáik. A végzettség tekintetében pedig hozzájárulhat az eredményekhez, hogy a diplomások körében több a vezető beosztású munkavállaló, gyakran nagyobb a felelősség.
A magyar munkavállalók 11%-a aktívan állást keres. Magasnak vagy alacsonynak tekinthető ez az érték?
Mindenképp magasnak tűnik ez a szám, ami a munkáltatók számára lehet figyelmeztető jel.
Alig 12% azok aránya, akik teljesen elégedettek a munkahelyükkel. Mi lehet az oka, hogy a jelenlegi munkaerő-hiányos környezetben a többség mégsem változtat?
Nagyon egyéni, hogy kinek mi az elvárása egy munkahellyel szemben. Ha az egyéni prioritások nagyobb része teljesül, akkor nem biztos, hogy megéri a váltás, hiszen az kockázatot is rejt magában. Ez minden esetben egyéni mérlegelés.
Hogy látják munkáltatóként, milyen eszközök támogatják leghatékonyabban a munkahelyi jóllétet? Mitől érzik a munkavállalók leginkább a helyükön magukat?
Az első lépés, hogy pontosan tudjuk, mire van szükségük a munkatársainknak és ennek alapján alakítsuk ki értékajánlatunkat. Mi a CIB Banknál nagy hangsúlyt helyezünk a rugalmas munkavégzésre, a családbarát kezdeményezésekre és az egészségmegőrzésre. Úgy gondoljuk, hogy munkatársaink jólléte szempontjából alapvető, hogy egymást erősítsék a vállalati és egyéni fejlődési célok. Arra törekszünk, hogy barátságos, szerethető munkahelyi környezet biztosításával támogassuk a munkahelyi célok elérését.
További információkért keresd: cib.hu/karrier
The post Ettől érzi jól magát egy dolgozó appeared first on Forbes.hu.