Évek óta, szisztematikusan manipulálhatta a magyar szegénységi adatokat a KSH

A KSH volt elnökhelyettese szerint „zéró a valószínűsége annak, hogy manipuláció nélkül így szórjanak az adatok”.

Mi történt? A magyar szegénységi statisztikákkal évek óta komoly gondok vannak – állítja két magyar kutató tudományos elemzése. Az ELTE és a Tárki szakemberei szerint a KSH 2018 óta olyan adatokat közöl, amelyek felvetik a manipuláció gyanúját.

De hogyan? A kiugróan jó, majd hirtelen zuhanó szegénységi mutatók mögött természetes úton nem magyarázható statisztikai anomáliák húzódnak meg – írja a Válasz Online részletes oknyomozó cikkében. Mint feltárták, a jövedelmi adatok eloszlását ábrázoló grafikonokon 2018-tól kezdve közvetlenül a szegénységi küszöb fölött „toronymagas” kiugrások jelentek meg, miközben a küszöb alatt egyes jövedelmi sávok szinte teljesen kiürültek.

De biztos, hogy manipulációról van szó? A KSH válaszainak hiányában a kutatók a volt KSH-elnökhelyetteshez, Németh Zsolthoz fordultak, aki 36 évig dolgozott a hivatalnál. A statisztikus egyértelműen fogalmazott: „Természetes úton nem fordulhat elő ilyen eloszlás. Zéró a valószínűsége annak, hogy manipuláció nélkül így szórjanak az adatok” – nyilatkozta. Az UNICEF végül Magyarországot kizárta a nemzetközi szegénységi elemzéséből „az adatok megbízhatóságával kapcsolatos problémák miatt”. 

The post Évek óta, szisztematikusan manipulálhatta a magyar szegénységi adatokat a KSH appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed