„Ebben rejlik a szépsége. Kimész, szagolgatod, kóstolgatod, kitalálod, mi legyen belőle és nagyon kevés ember számára elérhetővé teszed. Ettől van értéke” – mondja dizájnerszörpjei, és -italai természetes alapanyagairól Gyulai Évi, aki nyelviskola-tulajdonosból lett szörpszakértő. Italkreációi éttermekben és saját szörpkoktélbárjában (Kazincbarcikán!), de a Kéktúra útvonala mellett is megtalálhatók.
„Ez a rókagombás sárgabarack szörpöm ihlette koktél amarettóval, amihez barkócaberkenyéből főztem egy alapot, abból készítettem koktélhabot. Ezt fújtam el a tetejére szifonnal, amit lucfenyőtű porral és szárított vargányával díszítettem, úgy, mintha a talajból nőne ki a gomba” – mutogatja Évi a telefonján az italkreálmányt, amit a készülő könyvéhez fotóztak nemrég. Aminek segítségével hamarosan bárki megtanulhatja, hogyan készítse el ezeket a különleges frissítőket.
Évi szörp- és italdizájner, amit eleinte sokan megmosolyogtak. Talán azért is, mert egészen váratlanul talált rá erre a hobbira, ami végül a hivatása lett. Magába feledkezve mutogat és mesél olyan alapanyagokról, amik a mindennapi élete részei, nekünk pedig maximum valamelyik Fekete István regényből rémlenek.
Némi helyzeti előnnyel indult, ugyanis édesapja Gyulai Iván ökológus, a mélymulcsos kertgazdálkodás atyja, édesanyja pedig biológus. Miskolcon nőtt fel, de a természet gyerekkorában az élete része volt, állandóan kint játszottak, sátoroztak, kirándultak.
„Budapesten élve jöttem rá, mennyire sokat adott. Hazaköltözve kezdtem kérdezgetni édesapámat, mi micsoda, mit lehet megenni?”
Otthon mindig azt hallotta: „lehetsz fiam, ami csak akarsz lenni, de előtte legyen egy diplomád”. Úgyhogy a Debreceni Egyetemen elvégezte az angol-néprajz szakot, majd nyelviskolát hozott létre a fővárosban. A maga ura akart lenni, és határozott elképzelései voltak arról, hogyan kell tanítani.
Ezt akarta megvalósítani a Wise Business English Solutionsszal. Húsz-harminc tanárral dolgozott együtt, szerette az önállóságát, az irodáját, a nyüzsgést.
A 2020-as járvánnyal azonban sok munkát elveszítettek, az iskola stagnálni kezdett, Évi pedig egyre kevésbé érezte magát a helyén. Kisfia születése után néhány hónappal férjével Szuhafőre, ebbe a borsodi faluba költöztek, ahol akkor már apja is élt. Évi feladatait a nyelviskolában egy munkatársa vette át, míg végül 2023-ban úgy döntött, el is adja. A pénzből aztán szörpkoktélbárt nyitott Kazincbarcikán.
„Amikor lefőzöm, az jó lesz”
Ma már hetente 300 üveg szörpöt főz, rutinból. Színes-elegáns vagy egyszerű üvegbe zárja, attól függően, hogy épp egy-egy vendéglátóegység kínálatában lévő kreáció alapanyagáról van szó, vagy a Designer szörp by Gyulai Évi márka termékéről, ami a polcokra kihelyezve is árusítható. Legújabban például a badacsonyi La Téne-ben: nekik is megtetszettek a színes, egyedi és mégis könnyen felismerhető grafikával ellátott üvegek és persze a beltartalmuk. A következő hetekben az ő, bodza alapú szörpjüket tervezi Évi, hamarosan azzal bővül a La Téne kínálata.
„A Brancs közösségben bukkantuk Évire, akiben nagyon szimpatikus volt a története, és hogy olyan dolgot csinál, amit más nem nagyon.
A térségünkben sok a jó minőségű szörp, ő azonban kifejezetten ránk szabja a szörpízt a profilunk, a ránk jellemző hangulat, a személyes preferenciánk alapján” – mondja Szalma Lili, a La Téne egyik tulajdonosa.
A dizájn Szép István grafikus munkája. „Mivel egy héten akár öt-hat ízt is tervezek, kellett egy megoldás, hogyan legyenek ugyanolyanok, mégis mások. Egy moduláris rendszert hozott össze, lefestett háromszáz kicsi elemet, amiket én variálhatok az ízek alapján. Végtelen számú címkém lesz így” – meséli Évi.

Már az első szörpjeinél tudta, a legfontosabb számára, hogy egyediek legyenek. Mindig a fejében születnek meg az italok, néha egy perc alatt. Nem tesztelget, gondolatban keveri az alapanyagokat.
„Amikor lefőzöm, az jó lesz. Nem kell finomítgatni. Ebben csak az az ijesztő, hogy sohasem tudhatom, vajon ez legközelebb is megtörténik-e?”
Édesapja 2021-ben épp egy mezőgazdasági rendezvényre készült, amikor Évi hirtelen úgy döntött, lefőz pár szörpöt az apja mulcsos kertjéből származó termésekből, és becsületkasszával kiteszi a rendezvény vendégeinek. „Korábban sosem főztem ilyet, nem voltam egy konyhában sürgölődős fajta.” A következő alkalom a tahitótfalui kézműves vásár lett, ahova már jobban megbolondította az italokat: a bazsalikomszörp mellé került fenyőrügy és kakukkfű is. Annyira jól sikerült a bemutatkozás, hogy a rendezvény szervezője megkérte, tartson előadást az italokról. „Számomra is elképesztő volt, hogyan tudtam három random elkészített szörpről ilyen szenvedéllyel és izgalommal beszélni, és ez megfelelő reakcióra talált a hallgatóságban. Két héttel azután, hogy életem első szörpjeit megfőztem.”
Évi az előadása után kiült egy magányos helyre megszoptatni a kisfiát, és ott a nyári melegben, a természetben elkezdtek folyni a könnyei. „Megértettem, hogy ez vagyok én, ezt akarom csinálni, ebben fogom megtalálni önmagam.” Arról, hogy jó úton indult el, Évi szerint folyamatos jelzéseket kapott. Ahhoz, hogy a nyelviskoláját anno beindítsa, rengeteget kellett dolgoznia, nagy erőfeszítéseket tett, hogy vigye a hírét. A szörpökkel kapcsolatban viszont egyik lehetőség hozta a másikat, minden simán haladt a maga útján.
Tölgyfazuzmós vízikefír és csermakkos cold brew
Üzleti tervet sohasem készített, csak szörpöket. Apja három hektáros kertjében változatos növényeket termeszt a család, Évi is kiváltotta az őstermelői igazolványt. Így hivatalosan is eladhatta a begyűjtött, leszedett, megfőzött termékeket. A lakóhelyükhöz közeli Gömörszőlősön mini élelmiszerüzletet nyitottak, itt is lehet kapni Évi termékeit – a lokáció azért szerencsés, mert a közelben halad el a Kéktúra útvonala, sokan megfordultak nála felfrissülni, az italokat nagyon sokszínű közönség tesztelte. Például Járdán Tamás coach, aki épp egy vadszilvából készített szörpöt kóstolt, amikor felkiáltott: „Amit te itt csinálsz, meg kellene ismertetni a világgal!”

Általa ismerkedett össze Évi 2022-ben Kövesdi Gáborral, a Brancs alapítójával. A Brancson termék- és szolgáltatásfejlesztési projektek valósulnak meg közösségi finanszírozással, az ötletgazdák leendő vásárlóikkal gyűjtik össze a kampányok megvalósításához szükséges tőkét. Az első Brancs-kampányán egymillió forint gyűlt össze, ebből is készült az üvegek grafikája.
„A közösségi finanszírozás bizalomra épül, ezt úgy tudod megteremteni, ha valaki őszinte és transzparens. Éviben mindez megvan, ráadásul lerí róla, hogy ért ahhoz, amit csinál” – mondja Kövesdi Gábor. „Amikor először találkoztunk, Óbudán sétáltunk és megálltunk egy csipkebokor előtt. Megörültünk neki és ettünk is belőle. Aztán Évi készített nekem egy csipkebogyó-szörpöt, de elárulta, hogy már a találkozásunk előtt is ezzel az alapanyaggal akart dolgozni. Száz százalékban önazonos.”
Egyre több étterembe kerültek be a szörpjei és az azok alapján készült italkompozíciói. Évi szörpjeit ihatjuk például a Budai Várban a Főőrség és Lovarda Éttermében vagy az Aranybástyában és a lillafüredi Hotel Palotában, de tervezett szörpöt a Sugar! cukrászdának is, és italkreációkat, koktélokat magánrendezvényekre, divatbemutatókra, kiállításokra.
Online a Brancs felületén kaphatóak termékei, a négydarabos szörpcsomag 12 ezer forintért, az egyedi szörp terveztetése 59 ezer forintba kerül. Évi azt mondja, őstermelőként meg lehet élni ebből a vállalkozásból, de csak folyamatos kemény munkával. Bár nem könnyíti meg a maga dolgát, mert kiadhatna olyan munkákat, mint az üvegezés, a levek szűrése, de nem tudja kiengedni a keze közül az alapanyagokat.
Az alapanyagok diktálnak, utána már ügyesnek se kell lenni, csak nem szabad elrontani, hiszen ízükben már önmagukban tökéletesek.”
Két éve megnyitott kazincbarcikai szörpkoktélbárja, a GinGin lassan találja meg a közönségét. A közérthetőbb italok mellett fel-felbukkannak az extrább dolgok is. Évi heti rendszerességgel a pultba is beáll, és izgatottan lesi a vendég arcát, ha valaki bátran választ valami különlegeset. Egyre több hangsúlyt fektetnek a megfelelő kommunikációra, hogy fel tudják kelteni azok figyelmét, akik igazán fogékonyak olyan italokra, mint a tölgyfazuzmós vízikefír vagy a csermakkos cold brew.
Őstermelői mérték
Évi a mai napig otthon készíti a szörpöket, évszaktól függnek az alapanyagai. Vagy a kertjükből, vagy a környező erdőkből gyűjti be a terméseket, virágokat, gyümölcsöket. Általában frissen foglalkozik velük, ritkább esetben lefagyasztja őket. Van, ami ezáltal jobb is lesz, főleg az olyan termések, amiket a természetben is ér fagy. Erdei porok is készülnek az italokhoz, például a lucfenyő kérgéből.
Naponta átlagosan 50-60 üveg készül az elkülönített konyhájában, ez egy őstermelői mérték – fogalmaz. Az, hogy szereti maga csinálni a munka jelentős részét, nyilván mennyiségi korlátot jelent, de Évi nem bánja, ettől különleges a termék.

Bozsó Gyula, az Északerdő Zrt. műszaki osztályvezetője, okleveles erdőmérnök Ehető erdő vacsoráinak degusztációs menüjéhez tervezett italai közé például kitalált egy erdei katángkóróból készült változatot. Ehhez egy napon át szedegették az apró kék virágokat, hogy végül a negyven pohárhoz elegendő mennyiség összegyűljön.
„Ebben is rejlik a szépsége. Kimész, szagolgatod, kóstolgatod, kitalálod, mi legyen belőle és nagyon kevés ember számára elérhetővé teszed. Ettől van értéke.”
Alapanyagok terén fő inspirációi most az édesapja és Bozsó Gyula, akivel egy könyvön dolgozik. Gyula nagy szószólója az erdei termések fogyasztásának, az Ehető erdő és Az erdő finom című könyvei után a harmadikon, az Egy csepp erdő címűn dolgozik, ezúttal Évivel közösen. Erdei koktélokat mutatnak be: ismert koktélok erdei alapanyagokra épülő változatát vagy teljesen új kreálmányokat. Köztük lesz a mezei katángkórós koktél, a csermakkból készülő eszpresszó martini és a tölgyfazuzmós vízikefír is. Nem mindenhol lesz egyértelmű a szörpös alap, alkoholos és kávés italok is megjelennek majd.
Ha el akarunk készíteni egy-egy receptet, bakancsot kell húzni és indulni az erdőbe.
„Az ital egy dolog, nyilván legyenek finomak a receptek, de a mi célunk az, hogy aki olvassa a könyvet, élje át, amit mi: hogy menjen ki a természetbe, a rókagomba után kutatva érezze a nedves avar illatát és ázzon el, ha esik az eső. Ez a lényeg.”
The post Évit sokan megmosolyogták, hogy mindenből szörpöt főz, de mára ez lett a hivatása appeared first on Forbes.hu.

