Az LG G4 idei OLED csúcstévé egyik kiemelt extrája a minden korábbinál magasabb fényerő. De nem csak ennyit tud a különleges mikrolencsés képernyővel, és mesterséges intelligencia (AI) technológiákkal kitömött modell.
Nincsenek irigylésre méltó helyzetben a tv gyártók. Már évekkel ezelőtt is pazar képminőséget produkáló készülékkel rukkoltak elő. Ám ez nem elég, évről-évre kell valami látványos újdonságot villantani, ami jelzi, hogy egy innovatív, trendeket diktáló cégről van szó. A feladat viszont nem lehetetlen.
A Samsung például nagyot gurított a világ első matt felületű OLED tévéjével, ami tényleg hasznos újítás. A nagy rivális LG pedig idén a fényerő további fokozására helyezte az egyik hangsúlyt a top készüléke, az LG G4 esetében.
De sikerült?
Hogy a dolgot mennyire komolyan gondolták, jól jelzi, hogy az új készülék csúcs fényessége elméletileg eléri a 3000 nites értéket. Ez pedig durván 30 százalékos (!!) növekedést jelent a korábbi készülékekhez képest.
A nagy extrája a hatalmas fényerő.
Én a műszerrel végzett vizsgálatok alapján valamivel kisebb értéket mértem, de a lényeg, hogy a fényerő tényleg, szemmel láthatóan nagyobb.
Jó ez nekünk?
Joggal merülhet fel bárkiben, hogy ennek mi értelme van, miért olyan fontos ez. Az egyik legfontosabb előny a világos szobákban jelentkezik.
A nagy fényerőnek köszönhetően akkor is ragyogónak, markánsnak tűnnek az árnyalatok, ha betűz a nap a szobába.
Ellentétben a hagyományosabb OLED tévékkel, amelyeknél ez mindig problémát okozott. Emellett az úgynevezett HDR (High Dynamic Range) nagy dinamikatartományú filmek, műsorok és játékok esetén is jól jön az extra fényesség. Ezekben az a pláne, hogy ha valaminek az épp futó tartalom szerint világosnak kéne lennie, például egy robbanásnak, reflektornak vagy akár a napnak, akkor azon a részen felnyomja a fényerőt. Ahol pedig sötétebbnek, ott leveszi.
Akkor is szép a kép, ha besüt a nap a szobába.
Ha pedig a maximális fényerő nagyobb, akkor ez az effektus is látványosabb lesz. Ma már pedig könnyű hozzájutni ilyenekhez, hiszen a Netflix és a YouTube is tele van HDR tartalmakkal, és az új konzolgépek, valamint a gamer PC-k is támogatják ezt a technológiát a játékoknál.
Technológiai bravúr
A megszokottnál lényegesen nagyobb fényerő elérése érdekében a mérnökök egy csomó trükköt vetettek be.
A modell megkapta az LG Display csodafegyverét, a különleges mikrolencsés képernyő legfrissebb változatát.
Ennek sajátossága, hogy apró, speciálisan csiszolt lencsék milliárdjaiból álló filmréteggel egészítik ki a kijelzőt.
Így optikai úton, fizikai törvényszerűségek kihasználásával erősítik fel a fényt. Emellett egy újfajta anyagból készült maga a kijelző, az elektronika vezérlésébe besegít a mesterséges intelligencia, valamint egy egyedi hűtőrendszerrel látták el a terméket. Az LG G4 jelenleg komoly technológiai bravúrnak számít. Ezek a megoldások jó eséllyel idővel általánossá válnak, és leszivárognak majd az olcsóbb kategóriákba is.
Pazar látvány
Az extrémen nagy fényerő önmagában kevés lenne a sikerhez, de a kép minősége a várakozásoknak megfelelően kiváló. A fekete tökéletes, színpontosság remek, a színgazdagság óriási, a kontraszt pazar. A nagy, 144 Hz-es képfrissítésnek köszönhetően a megszokottnál több képkocka kerülhet másodpercenként a képernyőre.
A kép minősége pazar.
Ezt pedig a játékosok nagyon értékelhetik, épp úgy, mint az alacsony válaszidőt és késleltetést. Kipróbáltam a legjobb Xbox, PlayStation konzolokkal, valamint PC-vel, és kiderült, hogy gamingre is alkalmas. A mozgásmegjelenítés általában rendben van, de ha bármilyen anomália jelentkezne, készenlétben állnak az AI támogatású képjavító algoritmusok, hogy orvosolják a problémát.
A készülék 4K felbontású, és így a képi világ kellően éles, a finom részletek, átmenetek visszaadása is biztosított.
Manapság a cégek szeretik kihangsúlyozni, hogy a mesterséges intelligencia segítségével képesek az alacsonyabb felbontású forrásanyagokat, tehát például a hagyományos tv adásokat mesterségesen feljavítani valós időben.
A műszeres mérések is arról tanúskodnak, hogy a kép minősége remek. A fekete hibátlan, a kontraszt végtelen, a színgazdagság óriási. Az iparági szabványnak számító sRGB színtér ~144 százalékát fedi le.
Ez a szolgáltatás innen sem hiányzik, viszont sok változás nem tapasztalható a bekapcsolása után. Különösebben nem lepett meg a dolog, mert még sosem láttam, hogy ez a valóságban TÉNYLEG működött volna. A semmiből még a mesterséges intelligencia sem tud leakasztani tökéletesen oda passzoló pixeleket. Legalábbis ilyen nagy tömegben és ilyen nagy sebességgel biztos nem.
Intelligens funkciók
A webOS 24 rendszernek köszönhetően ez a tv is okos! Rengeteg internetes app futtatható rajta, épp úgy, mint a telefonokon.
Az online streamingre érezhetően nagy hangsúlyt fektettek, hiszen e téren a kínálat gyakorlatilag teljes.
A kötelező Netflix, Amazon Prime és YouTube mellett a kisebb szolgáltatók is megtalálhatóak, a MAX és a sportközvetítések sem hiányoznak. Netezni is lehet rajta, és megkapta a Sportriasztás funkciót is, ami szól, ha kezdődik a kedvenc csapatunk meccse.
Az okos funkciókat sem spórolták ki.
Természetesen a dobozából nem hiányzik a cég csodafegyvere: a Magic Remote fantázianevű, mozgásérzékelőkkel telepakolt távirányítóval hadonászva vezérelhető a készülék. Úgy nagyjából, mintha egy egeret mozgatnánk a levegőben. Ez remek megoldás ugyanis gyorsabb, kényelmesebb, mint a hagyományos távvezérlők.
Van hangja
4.2 csatornás, ikermélysugárzóval megtámogatott, 60 wattos beépített audio rendszer bitang hangerőt produkál. A basszusok is érzékelhetőek, de azért e téren van hiányérzete az embernek.
A mesterséges intelligencia technológiákat itt is bevetették.
A sztereó megteremtése nem az igazi, de ez várható volt. A fizikát nem lehet becsapni, a készülékházba rejtett hangsugárzók sosem fognak olyan élményt nyújtani, mint egy hagyományos, rendes hangfalakból álló szett.
Hanghibákba nem futottam bele, idegesítő zajosodás, sistergés vagy percegés nem jelentkezett.
Ezt csak azért fontos kiemelni, mert bizony még mindig akadnak olyan tévék, ahol az ilyesmi problémát okoz. De itt nincs gond.
Különleges dizájn, ami nem látszik
Hasonlóan a „G” család többi tagjához, ezt a modellt is arra szánták, hogy a falon lógva töltse az életét. Ebből fakadóan a készülékház felépítése egy picit eltérő, hiszen nincsenek rajta extrémen vékony részek, cserébe a legnagyobb vastagsága is kisebb a megszokottnál.
Diszkréten simul a falra.
A mélysége 2,7 centiméter, azaz bumfordinak nem lehet nevezni. Jár mellé egy egyedi tartó, aminek köszönhetően szinte hézagmentesen simulhat a függőleges felületre, de akár el is lehet onnan húzni.
Tehát a kialakítása különleges, de ezt jó eséllyel az emberek 99 százalékának nem tűnik fel.
A korábbi rokonaitól eltérően már van olyan változata is, amely mellé jár a gyári kiszerelés részeként hagyományos talp is, ami remek döntés volt.
LG G4: Megéri megvenni?
Az LG G4 az egyik legjobb tv a mezőnyben, amivel a dél-koreai cég bebizonyította, hogy 2024-ben is tényező, az iparág megkerülhetetlen, szuperinnovatív szereplője. A megnövelt fényerőnek van értelme, látható haszna. Jó helyre öntötték, értelmes célra fordították a fejlesztésre szánt pénzt, amit nem minden piaci szereplő mondhat el magáról.
LG G4, a mikrolencsés OLED tv
A kép minősége kiváló, a kezelés remek, az extrák ülnek, és a hang is korrekt. Az extrémen nagy fényerő elsőre kicsit meghökkentő, de egyáltalán nem zavaró, és hozzáadott értéket jelent. A nálam járt 55 hüvelykes verzió 800 000 forintba kerül. Ennél vannak olcsóbb idei OLED televíziók is, ám ez az összeg nem extrémen magas, és a tudását nézve az ár/érték arány abszolút megfelelő.
Ha valaki gyakran tévézik világos szobában, sok HDR tartalmat fogyaszt, játékra keres egy jó készüléket, annak különösen ajánlható. De úgy általánosan kijelenthető, hogy nem lehet vele hibázni.
The post Ez a tv kiégeti a szemünket és az agyunkat. És ez nagyon jó appeared first on Forbes.hu.