Ez a világ egyik legszebb madáréneke

Az idei esztendő első fülemüleénekét március utolsó napján hallottam felcsendülni, amikor a Tüskevári-erdőben azon a magaslesen helyezkedtem el, ahonnan pazar kilátás nyílik az alkonyatkor húzó erdei szalonkákra. A leshez közel szólalt meg a mesterdalnok.

A nyári éjszakákon gyakran felcsendül a falusi csalitosokban, erdők szegélyében e csodaszép madárének.

A fülemüle (Luscinia megarhynchos) csattogásától hangos az éjszaka, dalát méltán nevezhetünk a világ legszebb madárénekének.

Beethovent is megihlette: egyik szonátájába beleszőtte a mesterdalnok strófáit.

A hímek vonulásuk során még a telelőhelyen – amely Afrika trópusi részen található – elkezdenek dalolni. Először ők érkeznek a költőterületre, majd pár nap múlva követik őket a tojók. Az énekével a hím nőstényeket csalogat a kiválasztott területre.

A fészkelőhelyei erdők szegélye, nagyobb kertek, parkok, ártéri ligeterdők, öreg temetők. A kertünkben is megtelepedik, ha a bokrok alól nem seperjük ki a száraz avart. Nincs annál szebb érzés, ha a közelünkben felcsendül a fülemüle vagy régebbi nevén a csalogány dala.

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

A fészek helyét a tojó választja ki, egyedül épít azt, közben a hím énekelve kíséri, a folyamat átlagosan öt napot vesz igénybe. A fészek helye jellemzően a száraz lomb alján, a talajon, gyakran tuskók, facsemeték tövében, szederindák és földön kúszó borostyánindák között, akár rőzserakásoknál található.

Érdekesség, hogy a fészkén kotló madarat a száraz avar zörgése figyelmezteti az esetleges ragadozó, például macska közeledtére. A viszonylag mély fészek száraz levelekből épül fel, gyökerekkel, szőrrel bélelt.

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

A fülemüle évente csak egyszer költ, május elején már teljes a fészekalja. Táplálékát a talajon gyűjti, ez csigákból, pókokból, férgekből és rovarokból áll. A rejtett életmódja miatt csak ritkán kerül szem elé, felvételeink egy gyűrűzőtáborban készültek.

Állománya számos nyugati országban már nagyon megfogyatkozott. A legfőbb ok, hogy kivágják az utak menti bokrosokat. Ha évek múlva is szeretnénk gyönyörködni a fülemüle énekében, hagyjuk meg a faluszéli csalitosokat, bokrosokat, ezzel segítjük elő a madár megtelepedését. A csalogány hazánkban faj, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.

The post Ez a világ egyik legszebb madáréneke first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed