Észak-Amerikában egyes helyeken kiemelten gyakoriak a pusztató hatású viharok, földrajzi és éghajlati okoknak köszönhetően. Egy újonnan, az Ecology and Evolution folyóiratban publikált kutatás szerint ez a terület egybeesik egy madárfaj elterjedési területével is, és ez nem véletlen.
Az újvilági poszátafélék közé tartozó Limnothlypis swainsonii egy alig másfél dekás, 15-16 centis madárka, amely az USA déli-délkeleti államaiban honos. A Smithsonian Nemzeti Természettudományi Múzeum kutatója Gary Graves összehasonlító vizsgálatot végzett a madárka gyakorisága és a tornádók előfordulása között.
A feladat nem volt könnyű már csak azért sem, mert egy kimondottan nehezen megfigyelhető fajról van szó, a poszáta ugyanis a nagyon sűrű bozótosok fészkelője. Graves, aki a múzeum madárgyűjteményének kurátora, már fiatalon beleszeretett ebbe a madárfajba, és évtizedek alatt végigjárta azokat az élőhelyeket, 15 államban, ahol a faj előfordul.
Arra kereste a választ, hogy egy ilyen nagy területen, de foltokban elterjedt madár vajon miért is olyan ritka egyúttal. Apró termete ellenére a faj igen territoriális, a hím madarak 60-80 ezer négyzetméteres területet védenek igen nagy erőbedobással. Könyörtelenül elbánnak a betolakodó más hímekkel „valódi kis Napóleonok” – tette hozzá Graves.
Több évtizednyi adatot átböngészett a szakember, és azt vette észre, hogy a poszáta előfordulása a pusztító viharokéval azonos. Ez pedig annak köszönhető, hogy a tornádók által elpusztított területeken (volt erdőkben) a pusztítás után sűrű bozótként újul meg a növényzet, és ezt használja ki a madárka.
Bár klasszikusan a Tornado Alley (vagyis tornádó folyosó) övezete Texas és Oklahoma síkságain húzódik, a viharok egyre keletebbre vonulnak egy ideje, egyre gyakoribbá váltak a pusztító erejű tornádók az USA délkeleti államaiban, Texas keleti felétől Alabamáig. Ez a térség, a Mexikói-öböllel határos államok területe a kicsiny poszáta fő élőhelye is. Itt ráadásnak még a hurrikánok is pusztítják a növényzetet, további élőhelyeket teremtve a madárnak.
Amikor a madár visszatér a karibi térségből, ahol a telet tölti, hazaútja során „belebotlik” azokba a frissen kizöldellt bozótos területekbe, amelyeket korábban ledaráltak a tornádók. Felcsillan a szeme: itt az az élőhely, amelyben biztosan megtalálja a számításait. Valószínűleg nem ez az egyetlen faj, amelyik hasznot képes húzni a pusztításból, ám számos más élőlénynek, így az embernek sem kimondottan ideális lakhely a tornádók vagy a hurrikánok által látogatott terület.
The post Ez a világ legapróbb viharvadásza first appeared on National Geographic.