Európának a védelmi befektetések fokozásával önállóbbá és felelősségteljesebbé kell válnia saját védelme terén – jelentette ki az Európai Tanács elnöke Brüsszelben, az Ukrajnáról szóló egynapos rendkívüli csúcstalálkozót követően csütörtökön.
António Costa az uniós csúcsot záró sajtótájékoztatón közölte, a tagállami vezetők elkötelezték magukat amellett, hogy megerősítik az unió általános védelmi felkészültségét, csökkentik a stratégiai függőségeket, felszámolják a képességbeli hiányosságokat, és erősítik védelmi, technológiai és ipari bázisát unió-szerte.
Az európai védelem kérdésével kapcsolatban hangsúlyozta, Európának jobban fel kell készülnie a jövőbeli kihívások és fenyegetések jelentette veszélyekre való önálló fellépésére és azok kezelésére.
Közölte, a csúcstalálkozó zárónyilatkozatában a vezetők rögzítették, hogy az EU szárazföldi, légi és tengeri határainak védelme hozzájárul Európa egészének biztonságához, különösen az EU keleti határa tekintetében, figyelembe véve az Oroszország és Fehéroroszország által jelentett veszélyeket.
Mivel Oroszország Ukrajna elleni háborúja és annak az európai és a globális biztonságra gyakorolt hatásai egzisztenciális kihívást jelentenek, az EU felgyorsítja a szükséges pénzeszközök mozgósítását biztonsága és polgárai védelmének megerősítése érdekében – áll a zárónyilatkozatban.
Az Európai Tanács tájékoztatása szerint
A dokumentumban az Európai Tanács arra hívta fel a figyelmet, hogy „Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja” szélesebb körű hatással van az európai és a nemzetközi biztonságra.
A szöveget támogató tagállami vezetők hangsúlyozták, hogy igazságos és tartós békével kell véget vetni a háborúnak. Az átfogó, igazságos és tartós béke érdekében nem lehet tárgyalásokat folytatni Ukrajnáról Ukrajna nélkül, a békemegállapodásnak pedig tiszteletben kell tartania Ukrajna függetlenségét, önállóságát és területi egységét – szögezték le.
A szöveg szerint fegyverszünetre vagy tűzszünetre csak az átfogó békemegállapodáshoz vezető folyamat részeként kerülhet sor. Bármi fajta megállapodásnak szilárd és hiteles biztonsági garanciákat kell tartalmaznia Ukrajna számára, amelyek hozzájárulnak a jövőbeni orosz agressziótól való elrettentéséhez.
Az átfogó, igazságos és tartós béke elérése érdekében Ukrajnának a lehető legerősebb pozícióba kell kerülnie – írták. Ennek elérése érdekében az Európai Unió továbbra is elkötelezett amellett, hogy fokozott politikai, pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást nyújtson Ukrajnának és népének, valamint fokozza az Oroszországra nehezedő nyomást, többek között további szankciókkal és a meglévő intézkedések végrehajtásának megerősítésével, hogy gyengítse képességét agressziós háborújának folytatására – emelték ki.
Costa a sajtótájékoztatón közölte, az Európai Unió és a nyilatkozatot támogató tagállamok vezetői elkötelezettek amellett, hogy hozzájáruljanak az ukrán fegyveres erők képzéséhez és felszereléssel való ellátásához, valamint amellett, hogy támogatják az ukrán védelmi ipar fejlesztését az európai védelmi iparral való együttműködés elmélyítésére irányuló munka fokozása mellett.
Az Európai Tanács a zárónyilatkozatban felszólította az uniós bizottságot, Szlovákiát és Ukrajnát, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a gáztranzit kérdésének működőképes megoldása érdekében, figyelembe véve a Szlovákia által felvetett aggályokat.
A rendkívüli csúcstalálkozó után Orbán Viktor bejelentette, hogy véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna európai uniós tagságáról.
The post Ez áll az Európai Tanács ukrajnai háborúval kapcsolatos zárónyilatkozatában, amelyet egyedüliként Orbán nem írt alá first appeared on 24.hu.

