Idén nyáron robbant be Magyarországra az egyik legforróbb kínai mobilos cég, a Tecno. Megnéztük, hogy mit tud a nálunk elérhető legjobb telefonjuk.
A nyár elején nagy csinnadrattával jelentették be, hogy a globálisan szuper eredményeket elérő Tecno megkezdi hazánkban is a telefonjai forgalmazását. A hivatalos eseményen csak úgy repkedtek a felsőfokú jelzők a készülékek kapcsán, amelyekről azt állították, hogy a legmodernebb technológiákat felvonultató, szuperinnovatív modellek.
Mindez az ígért jó árral megspékelve tényleg egy olyan kombónak tűnt, amivel sikerrel lehet ringbe szállni az olyan gigászok ellen, mint a Samsung, az Apple vagy a Xiaomi.
Megérkezett a Tecno Spark 20 Pro+ telefon.
Mindenképp szerettem volna kipróbálni a nálunk elérhető legjobb modellt, hogy kiderüljön, a szép szavakból mi igaz a valóságban. Ez a Tecno Spark 20 Pro+, aminek a neve utalt is arra, hogy egy extrább darab.
Viszont az ára bekapcsolta a vészcsengőt: 95 000 forintba kerül, tehát töredéke annak, amennyit az itthon kapható olyan csúcstelefonokért elkérnek, mint az iPhone 15 vagy a Samsung S24 Ultra.
De hát láttunk már csodákat olyankor, amikor egy friss kínai brand akarta letarolni a piacot, és igen nyomott áron lépett színre első termékeivel.
Menő megjelenés
A dobozból kivéve mindenesetre nagyon úgy tűnik, hogy itt nem egy átlagos készülékről van szó: A rettenetesen vékony, mindössze 7,9 mm vastag telefon az oldalainál meghajtott képernyőt kapott, amely szinte ráolvad a prémium érzetet keltő fém készülékházra.
Tecno Spark 20 Pro+: hajlított képernyőt kapott.
A hátlapja se hétköznapi, hiszen a napfényben szivárványszínben csillog. A felső részén pedig hangsúlyos, több lencsét tartalmazó kamerasziget kapott helyet. Ez már jelzi mindenkinek, hogy egy olyan mobilról van szó, amely a mai trendeknek megfelelően képalkotásban is erős. Ezt ráadásul egy márványos hatású díszítő csíkkal is kiemelték, ami nem szokványos megoldás.
Az összhatás kicsit giccses, de tény, hogy figyelemfelkeltő, és rengetegen vannak, akinek ez számít egy telefonnál.
Viszont az is tény, hogy nem egy különösebben strapabíró darab. A hivatalos IP68 helyett csak az IP53 hivatalos minősítést kapta meg. Azaz bár a por és az eső nem árthat neki, de víz alá nem dugható be, és az ütéseket is nagyon rosszul viseli. Az alacsony árral tehát már itt bejön egy kompromisszum.
Mit látunk?
A külsőségekhez hozzátartozik a jó képernyő is, és erre oda is figyeltek.
Több, mint egymilliárd szín megjelenítésére képes OLED kijelzőt kapott, aminek köszönhetően a kontrasztosság kiváló, a tónusok fátyolosságtól mentesek.
A fényereje viszont csak közepes: emiatt nagyon világosban már nem sok minden látszódik belőle. A csúcsfényesség pedig a méréseim alapján 956 nit, ami ahhoz elég, hogy a nagy dinamikatartomány átjöjjön. Ám tény, hogy vannak már olyan mobilok, amelyek ennél jóval többre képesek, így azoknál a HDR effekt látványosabb.
Teljesen jó a kép minősége.
A 6,78 inches, tehát viszonylag nagy képernyőn 1080 x 2436 képpont található, amivel messze elmarad a világcsúcstól. De azért a képi világ így is meglehetősen éles, zavaró pixelesedés nem tapasztalható, és a finom átmenetek visszaadásával sincs gond.
Mint az őszi légy
A teljesítmény terén viszont már akadnak problémák. Itt már világosan látszik, hogy ez miért is egy viszonylag olcsóbb modell. Nincs mit szépíteni a dolgon: gyengécske, alsó középkategóriás hardvert kapott.
A mérések alapján nem erős.
Ráadásul amíg más gyártók a saját optimalizált rendszerükkel képesek a legtöbbet kicsiholni a vasból, addig erre itt nem fordítottak energiát, hiszen egy szimpla Android 14 platformon fut a készülék.
A teljesítmény vizsgálatára szolgáló benchmark mérések során meglehetősen visszafogottan teljesített.
Az AnTuTu nevű szoftveren például 436619 pontot gurított, ami durván ötöde (!) annak, amit a jelenlegi legjobb telefon produkál. A 3DMarkkal végzett tesztek pedig szintén arra világítottak rá, hogy az alsóházba tartozik.
Vannak nála lényegesen nagyobb teljesítményű telefonok is.
Ennél is nagyobb baj, hogy ez bizony a mindennapi használat során is átjön. A weboldalakat és appokat érezhetően lassabban tölti be, mint a toptelefonok. A komplexebb videó- és képszerkesztést el lehet felejteni. A játékoknál pedig alaposan csökkenteni kell a grafika minőségén. Tehát ki kell kapcsolni az effekteket, le kell venni a felbontást, mert egyébként borzalmasan szaggatni kezd. És ilyenkor még ráadásul érezhetően át is forrósodik, amit nyilván egy tokkal egyszerűen át lehet hidalni. Ám az értelemszerűen durva kompromisszumot jelent a dizájn terén. Hiszen eltűnik a látványos hátlap, és megnő a vastagság is.
Kamerák: többet vártunk
És ez még nem minden, hiszen egy másik fontos versenyszámban, a képalkotás terén is csalódást okozott. Legalábbis ahhoz képest, hogy mivel kecsegtetett a korábban már említett, kihangsúlyozott hátlapi kamerasziget.
A legfájóbb, hogy úgy tűnik, mintha négy kamerát kapott volna, ám ez egyszerűen nem igaz.
Hiszen az egyik kamu: lencse helyett csak odaraktak egy műanyag utánzatot, ami teljesen nonszensz megoldás.
Sokoldalúnak tűnő kamerarendszert kapott. De a negyedik lencse például vak.
Ráadásul hiányzik belőle a manapság ebben a kategóriában is egyre elterjedtebbnek számító ultraszéles kamera. Ezek után pedig az sem lephet meg senkit, hogy a minőségromlás nélküli nagyítást kínáló zoomkamera is hiányzik belőle. Helyettük csupán egy használhatatlan, 2 megapixeles makró egységet kapott, ami papíron a szuperközeli célpontok megörökítésére szolgálna, de a valóságban nem működik jól. Valamint ellátták egy mélységadatokat elemző szenzorral, ami a portré módnál jönne jól. Azonban a végeredmény itt sem olyan jó, mint amit a valóban felső kategóriás, innovatív készülékek tudnak.
Világosban szép képeket lehet vele készíteni.
Az egyetlen igazán használható kamera 108 megapixeles, azonban az ilyen ultranagy felbontású képeket kifejezetten lassan készíti el, és erre egyébként sincs nagy szükség. Alacsonyabb részletességnél kellően gyors, és lehet vele szép fotókat is lőni akár közepes fényviszonyok mellett. Azonban a sötétet nem nagyon szereti, hiszen ilyenkor sokszor elmosódott, zajos lesz a végeredmény. És hiányoznak a telefonból azok a más gyártók hasonló árú készülékeinél megismert okos algoritmusok, amelyek képesek jelentősen javítani az este készült képeken.
Sötétben már nem az igazi.
A videós tulajdonságaira sem lehet kifejezetten büszke, ugyanis a 4K (3840×2160 képpont) mód hiányzik. A csúcs a QHD (2560×1440), de csak gyatra képrögzítési sebesség mellett. Aki mozgásokat is fel szeretne venni normális minőségben, annak be kell érni a Full HD-vel (1920×1080), ami így ma már csak a minimális elvárás egy telefontól.
Ennél több kell!
A Tecno Spark 20 Pro+ egy olyan korrekt ár/érték arányú, alsó-középkategóriás telefon, amelynél a hangsúlyt a külsőségekre helyezték.
Tehát a remek dizájnra, az átlagosnál jobb képernyőre, ám amely belső tulajdonságaiban finoman szólva sem nyújt extrát. Ezzel önmagában nincs gond.
Csalódást az okoz, hogy ez egy olyan gyártó jelenlegi topkészüléke, amelynek bevallott szándéka, hogy betörjön a magyar piacra. Ehhez ez kevésnek tűnik, pláne ahhoz képest, hogy miket ígérgettek róla.
Ha tényleg komolyan gondolják a piac meghódítását, akkor ennél többre van szükség. Olyan modellekre, amelyek valóban innovatívak, amelyek tényleg a felső kategóriát képviselik teljesítmény és képalkotás terén is. Enélkül ugyanis csak korlátozott eredmények érhetőek el.
Ma már a magyar piac is brandérzékeny. Irgalmatlanul erős a verseny a viszonylag olcsóbb modellek szegmensében, ahol olyan nevekkel kell megküzdeni, amelyek ma még sokkal ismertebbnek és menőbbnek számítanak.
Ide kellene még valami extra. A Tecno jelenlegi stratégiája működött egy évtizede, amikor az első Xiaomi, Huawei vagy Realme telefonok felbukkantak. De ma már nem fog, pláne nem intenzív marketing kampány nélkül.
The post Ez itthon kevés lesz az Apple, a Samsung és a Xiaomi ellen appeared first on Forbes.hu.