Ez már nem csak Magyar Péter országjárása

Nem tudom megunni

– hallottuk Hódmezővásárhelyen egy, épp Magyar Péter rendezvényére bicikliző asszonytól, aki nemcsak személyesen látogat ki, amikor az ellenzéki vezető épp a városban jár, de az élőit követi. Az elhíresült, helyi Sarokház cukrászda előtt találkoztunk: ezzel az üzlettel feszült össze Majka, amiért a kormánykritikus dalában megénekelt Bindzsisztán bankjegyéből raktak zseléréteget az egyik süteményükre. A tiszás hölgy a közéleti ihletésű sütiből Magyarnak is vitt kóstolót, de, mint utóbb kiderült, a Bindzsi-szeletezéssel a pártelnök beelőzte.

Országjárásának Csongrád-Csanád vármegyei állomásán két helyszínre is elkísértük Magyarékat: a vásárhelyi közparkban egy székelykapu alá parkolt a sokat látott, nemzeti színűre grefitizett orrú platós kocsi, Szentesen egy süllyesztett teret állt körbe a tömeg, melynek a tiszás mobilszínpad azt üzente: „a jövő rajtad is múlik.” A résztvevők közül sokan már tavaly is kijöttek, sőt, a legtöbben régi ellenzékiek. „Én például nem bánnám, ha lenne egy rendszerváltás” – mondja tréfásan egy nyugdíjas nő Szentesen.

Abban bíznak, hogy Magyarnak sikerül az, ami Márki-Zay Péternek nem. Egy vásárhelyi férfi ezt plasztikusan úgy foglalja össze:

Én úgy vagyok vele, hogy ezt a kormányt el kell söpörni, mert egyre mélyebbre rántja az országot. Erre most a Tiszának van a legnagyobb esélye.

 „Nem egy sima kormányváltást szeretnénk, hanem egy teljesen másfajta országban élni”

Magyar Péter tavaly májusban járt errefelé legutóbb. Akkor a vidék kiürüléséről, a fiatalok elvándorlásáról, széteső közszolgáltatásokról beszélt. Az ok? Egy magát családbarátnak, vidékbarátnak nevező kormány. Sőt, kormányok: Magyar nem az orbánizmus elmúlt 15 évének, hanem az elmúlt húsz évnek a lezárásáról beszélt. A bűnösök megnevezésénél egy kalap alá vette a Gyurcsány– és Orbán-kormányt (a kék és a narancs Fideszt), melyek együtt tették „éltanulóból a be nem váltott ígéretek országává Magyarországot”, ami az EP-választás előtt pár héttel azért volt fontos, hogy az intézményesült ellenzékről is visszavonhatatlanul leválassza magát.

Már akkor a mindenkinek ismerősen csengő mikroproblémák felsorolásával igyekezett maga mellé állítani a tömeget, a probléma azonosítása már tavaly megtörtént: Orbán miatt nem működik az állam, Orbán miatt élsz rosszul. Magyar azóta szövi tovább ezt a történetet, melybe újabb és újabb alfejezetek ágyazódnak be, legyen szó a meg nem becsült rendvédelmi szervekről és honvédségről, a területi alapon diszkrimináló iskolarendszerről, a forráshiányos gyermekvédelemről, a tönkrement MÁV-ról, az elmagányosodó és elszegényedő vidékről.

Idén mindenhol sokkal többen voltak. Ugye most már kistelepülésekre is elmegyünk, és láthatóan egyre kevésbé félnek az emberek, inkább kinevetik a korrupt és levitézlett hatalmat, és kiállnak magukért a településeikért, a családjukért

– mondta lapunknak Magyar arra a kérdésére, mi változott az előző országjárásához képest. Korábban egy csomó emberben volt félelem és kétség, hogy van-e valódi esély arra, hogy le lehet zárni a 20 éves Orbán-Gyurcsány korszakot, viszont az EP-választás ezeket eloszlatta, tette hozzá. „Kiterjedt önkéntes hálózatunk van, a tavalyihoz képest több tízezer emberrel, akik mindenhol segítenek bennünket, úgyhogy ez egy teljesen más világ.”

Mohos Márton / 24.hu

A tavalyi országjárás alatt a saját pártjaira és politikusaira dühös ellenzékiek közül sokaknak az újdonságérzet és Magyar Péter személye talán még nyomósabb ok lehetett a politikai ajánlatánál arra, hogy rászánjanak egy órát a tavaszi jó időben. Magyar a belső kör titkait kiteregető bennfentesként indult, tavaly magánéleti botrányok és a propaganda elvadult támadásai közepette vágott neki az országnak úgy, hogy vélhetően a legtöbben még a pártja nevét sem ismerték. Most igazán jó idő sincs, és magyarázni sem kell többé, mi a Tisza Párt. Nincs kétség afelől sem, hogy ez a párt az ellenzék vezető ereje, ehhez igazodik a rendezvények körítése is: mindkét helyszínen tiszás relikviák vásárolhatók a pultoknál, és kiváltható a pártfinanszírozás miatt fontos rendszerváltó kártya is. Magyar színpadra lépése előtt nemzeti lobogót osztanak szét, a szabad kezekbe esténként fáklyák kerülnek.

Kint vannak a párt civil mozgalmi bázisát adó Tisza-szigetek is: Vásárhelyen egy kecskeméti kör tagja segít a pultozásnál. A fiatal, szövetkabátos férfi azt mesélte, szigetenként különböző munkacsoportokba tömörülnek: ő például toborzásban, a rendszerváltó kártyák értékesítésében segít, de az adakozástól kezdve az árvízi védekezésen át a tűzifaosztásig rengeteg aktivitásban részt vesznek. „Ez a fő eredmény, hogy segítünk egymásnak. Már az első tiszás rendezvényeken is nagyon tetszett, hogy megfogtuk egymás kezét.”

Magyar lapunknak elmondta: előfordul, hogy naponta 15 ilyen sziget alakul – néha a legkisebb településeken is. Sok fiatal csatlakozik, akiknek azt üzeni, örüljenek, hogy a történelem főutcáján járhatnak: „Ez már-már egy rendszerváltás. Nem egy sima kormányváltást szeretnénk, hanem egy teljesen másfajta országban élni.”

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

„Jelentem, befejeztem”

Az emberek látják, hogy komoly szakemberek dolgoznak, hogy van egy valós program, nem úgy, mint az állampártnál, amely 14 éve azt mondja, hogy folytatjuk. Csak nem tudjuk, hogy mit: a hazugságot, a propagandát vagy a korrupciót. Itt látják, hogy vannak, akik egészségüggyel foglalkoznak, akiknek honvédelemi vagy valós társadalompolitikai múltja van, nemcsak tanítja, hanem csinálta is

– magyarázza Magyar.

A színpadon sincs többé egyedül: beszédet mondanak a Tisza szakpolitikusai is. Bódis Krisztát, a párt társadalompolitikai szakpolitikusát (vagy ahogy a tiszások hívják: tanácsadóját) az előző fővárosi közgyűlésen össztűz alá vették a fideszes képviselők, miután fővárosi közalapítványi kuratórium tagjának jelölték. Genderpropagandistának, migránspártolónak, Soros-embernek nevezték. Bódis idáig csak Szegeden állt a színpadra, és jelenítette meg a Tisza baloldali, népbarát, szociálisan érzékeny oldalát. Ezzel együtt bármerre is jár Magyar, nem felejt el megemlékezni róla. „El a kezekkel Bódis Krisztától” – üzente a hatalomnak, hangsúlyozva, hogy szövetségese egymaga többet tett a legszegényebbekért, „mint amennyit a fideszes galeri valaha is fog.” Távollétében Magyar beszélt arról, hogy minden gyermek érdemel egy esélyt, mert mindannyian tehetségesek valamiben.

A Tisza legnagyobb hullámokat vető igazolása, Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök számos településen színpadra állt Magyar mellé. Cserébe Ruszin-Szendit sem kerülte el a Fidesz bosszúja: kirúgták a NKE-ről, a közel egymilliárdos szolgálati lakásával is megtámadták.

Addig nem volt probléma, amíg fideszes volt? Ha valaki fideszes, akkor mindegy, mit csinál, mert kimossuk a szarból, de abban a pillanatban, hogy hátat fordít, rögtön támadják azzal, hogy mit épített?

– kérdezik Szentesről.

Az altábornagy sehol nem felejt el néhány szép szót szólni a helyi katonákhoz. „A vásárhelyi katonákkal egy probléma van. Nem akarnak máshol szolgálni, csak Vásárhelyen. És ez jó, igenis lokálpatrióták” – mondta a Ricsi nevű járgány platójáról, külön kiemelve, hogy Vásárhelyen a sereg a legnagyobb munkáltató, innen vezényelték le a migránsválságot is. Az altábornagy a Tisza jobboldali, rendszerető, nemzeti oldalát testesíti meg, amely bevándorlásellenes és a háborúról sem tesz a Fideszétől gyökeresen eltérő állításokat: szerinte is ki kell maradni a háborúról, és Zelenszkijről sem gondolja, hogy békét akar. Törökgáborizmussal élve a Fidesz ideológiai törzsterületén jár: a napokban Magyarral a határkerítéshez is ellátogatott, beszédeit katonásan zárja: „jelentem, befejeztem”.

A Tisza-történetben önellentmondások nélkül oldódnak fel a különböző identitások, és áll össze egy olyan, sokféle emberből álló népmozgalom, amelyet az Orbán-rendszer megdöntésének reménye tart össze. Erről szól a pártelnök mondása is: nincs jobb, nincs bal, csak magyar. Magyarnak egy széles koalíciót kell összefognia, de ígérete szerint a normalitás visszatérte, vagyis Orbánék elkergetése után mindenféle ideológiai elköteleződésű párt létrejöhet. A különböző színezetű pártokra szükség van, de a következő, sorsdöntő választáson mindenkinek egy irányba kell szavaznia, aki változást akar, mert ez az egyedüli út a sikerhez: „akkor van esélyünk, akkor viszont nagyon jó esélyünk van, hogy legyőzzük a »Nemzeti Együttbűnözés Rendszerét«, ha egy az egyben tudunk elindulni.”

Arra a kérdésünkre, nem számít-e kihagyott ziccernek, hogy nem a nagy érdeklődés mellett zajló országjáráson mutatják be az embereknek az egyéni képviselőjelöltjeiket, Magyar megismételte: nem adják meg a lehetőséget „az itt is jelen lévő propagandistáknak, hogy lelkileg széjjelrombolják őket”, és úgy nekik rontsanak, mint Bódis Krisztának. Annyit azért elmondott, hogy a belső kiválasztási folyamat köszöni szépen, jól áll: közel tízezren jelentkeztek, már több körös kiválasztáson vannak túl, jelenleg a politikai kiválasztás zajlik, többekkel már személyesen egyeztettek.

„A dohányboltok előtt és a benzinkutak parkolójában gyűlnek össze a fiatalok”

Míg Orbán az ország szuverenitása fölött őrködő nemzeti tábor és az idegen hatalmak zsoldjában álló hazaárulók küzdelmeként szereti leírni a politikai helyzetet, Magyar már az idei az évértékelőjében is a NER-t alkotó háromezer oligarchát állította szembe a magyar néppel. Magyar országjárása során is ezt a felosztást használja: szenvedélyes és számonkérő beszédeiben az országban uralkodó apokaliptikus állapotok leírásánál („napestig lehetne sorolni azokat a területeket, ahol a 25. órában járunk”) Orbánnak címezi a mondandóját, aki a Karmelita magasságából már nem látja a mindennapok problémáit. A helyiektől hallott, elkeserítő személyes történeteket, lelombozó gazdasági, demográfiai adatokat egyből a felelős nyakába zúdítja.

A problémák bemutatásán túl a mostani performanszok alatt legalább ekkora hangsúlyt kapnak a megoldások. Az ígéretek gerincét a már tavaly is hangoztatott vállalások adják, de fontos különbség, hogy elkezdtek feltűnni társak Magyar mellett, akik segíthetnek olyan politikai erőként pozicionálni a Tiszát, amely képes is lehet megvalósítani ezeket (bár, még mindig nincsenek sokan, a megválasztott képviselőik alig láthatók, ráadásul a sajtó számára is elérhetetlenek).

Mohos Márton / 24.hu

Régi tiszás vállalás a csatlakozás az Európai Ügyészséghez és a zéró tolerancia a korrupcióval szemben. Ennek már nevet is adtak: minden gyűlésen nagy taps fogadja, amikor Magyar bejelenti, hogy „megindítjuk az út a börtönbe programot.” Régi ellenzéki ígéret a korrupcióból hasznot húzó hatalmi elitek elszámoltatása (amely legutóbb a felcsúti per nevet kapta), de Magyarék hangsúlyozzák, hogy ezt a függetlenségét visszanyerő igazságszolgáltatásra fogják bízni. A korrupciót is rendszeresen összeköti a megélhetési válsággal: az a pénz hiányzik a gazdaságból, amelyből az ellopott vagyon épült, és most külföldi bankszámlákon, jachtokban és magánrepülőkben áll. Szintén régi ellenzéki slágertéma az állami propagandagépezet szétverése. Nem csak azt ígéri Magyar, hogy visszaveszik a közmédiát, de 500–600 milliárd forintnyi, kormányzati kommunikációra szánt összeget átcsorgatnak „az egészségügy megmentésére”.

Vagyis Magyar nem

a régi ellenzék moralizáló szemüvegén keresztül vizsgálja a korrupciót és a propagandát, hanem leszállítja a hétköznapi gondok szintjére, összeköti azt a boldogulás nehézségeivel.

A korrupció megállítása mellett az állami szolgáltatások modernizálásának és a gazdasági kilátások javításának másik fedezete, hogy hazahozzák a befagyasztott, mintegy nyolcezer milliárd forintos uniós forrást.

Ezúttal is elhangzik: az alaptörvénybe beleírják, hogy legfeljebb két ciklusig, nyolc évig lehet valaki miniszterelnök, ezzel örökre gátat szabva a túlhatalomnak. Már a tavaly március 15-ei zászlóbontáson elhangzott, hogy saját minisztériumot kap az egészség- és az oktatásügy: azóta az ígéretcsomag önálló környezetvédelmi és vidékfejlesztési tárcákkal egészült ki, aláhúzva, hogy melyek lennének egy leendő Tisza-kormány prioritásai.

Új ígéret, hogy megakadályozzák az egészségügyi rendszer magánosítását, amelyre állítása szerint Orbán-terv készül a Boston Consulting és más tanácsadók tanulmányai alapján. Az állami egészségügy kivéreztetése mindennap életekbe kerül – fogalmazott Magyar, példaként említve a tavaly ősszel meghalt várandós nőt, akit Szentesről kellett Szegedre szállítani, mivel bezárt a helyi szülészet.

Megjelentek a célzottan nőknek szóló üzenetek, ez vélhetően nem független attól, hogy a Tisza-tábort vizsgáló közvélemény-kutatások szerint a körükben lemaradásban vannak a Fideszhez képest (a jelenséget több okkal szokás magyarázni: a jellemzően fideszes idősek között többen vannak a nők, akik amúgy is lassabban cserélnek pártot a férfiaknál). Magyar felrótta Orbánnak, hogy adókedvezményekkel és hitelekkel akarja rávenni a nőket arra, hogy több gyereket vállaljanak, holott szerinte a hazánkat sújtó demográfiai válság („soha ilyen kevés gyerek nem született, mint idén januárban, és a tavalyi évben”) fő oka, hogy nincs kiszámítható jövőkép. Beszélt a férfiak és nők közötti bérszakadékról és a szülés előtt álló nők szabad orvos- és bábaválasztásának jogáról is, valamint arról, hogy egyetlen nő sincs a Fidesz-kormányban.

Külön megszólított csoportot alkotnak a vidéki mezőgazdasági dolgozók, akiknek mindig is volt politikai képviselete, amíg Orbán „kommunistáktól tanult módszerrel” le nem szalámizta a kisgazdákat. A Tisza az ő politikai otthonuk is szeretne lenni.

A nagy rendszerek kritizálása mellett Magyar beszédeinek erős eleme, hogy egyszerű, személyes történetekkel teszi átélhetővé a rossz közhangulatot.

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

Gyakran elmeséli egy békési kistelepülésen élő fiatalnak a történetét, aki nem nem tudja Békéscsabára moziba vagy színházba vinni az első szerelmét, mert hatkor megy el az utolsó busz, otthon pedig nincsenek közösségi terek. „A dohányboltok előtt és a benzinkutak parkolójában gyűlnek össze a fiatalok.”

Vásárhelyen Magyar a város polgármestere, Márki-Zay felé is tett gesztust, aki a tavasz országjáráson meghallgatta a Tisza elnökét, de most épp Indiában tölti a szabadságát. Magyar szerint a néhai ellenzéki összefogásból talán egyedüliként helyesen látja, hogy egy az egyben kell kihívni a Fideszt, ő pedig kivonult az országos politikából, hogy elősegítse a rendszerváltást, szemben azokkal, akik új pártot vagy informális hálózatot hoznak létre – szúrt oda a szervezkedő Hadházyéknak. A közönség tapssal jutalmazta a dicséretet, ami aligha meglepő, hiszen többségük tavaly júniusban vélhetően Márki-Zayra szavazott. Beszéltünk egy középkorú hölggyel, aki a kék szalagot is kitűzte: szerinte Magyarnak azért fog sikerülni az, ami Márki-Zaynak nem, mert jókor volt jó helyen. „Két év alatt sokkal nyomorúságosabb és reményvesztettebb lett az emberek élete.”

„Az emberek unják ezt az öt- vagy százdimenziós külpolitizálást”

A Fidesz minden eddiginél erősebb hadjáratot indított a közbeszéd irányának eltérítésére. A külföldről pénzt kapó szervezetek és a Pride betiltással fenyegetése mellett egy sor osztogatást jelentett be: élethosszig tartó szja-mentességet kapnak a kétgyermekes anyák is, a nyugdíjasok visszaigényelhetik a tejtermékek, valamint a zöldségek és gyümölcsök áfáját. Magyar közönségét nem sikerült elbizonytalanítani: egy vásárhelyi házaspár szerint „egy nagy humbug”, meg különben is 15 éve ígérgetnek: „azt mondják 10–15 ezer forint visszajár a nyugdíjasoknak, de egy kisnyugdíjasnak a havi 60 ezer forintjából mégis mi jár vissza?” Két szentesi nyugdíjastól azt hallottuk, az áfa-visszatérítéssel visszajáró négy–tizenötezer forinttól az élelmiszerárak tükrében nem esnek hasra. „Ne vicceljünk már, 1200 forint a paprika, itt, ahol termeljük, 2000 forint a paradicsom, itt, ahol termeljük!”

Magyar kérdésünkre azt mondta, nem ülnek fel a provokációnak. A Fidesz célja szerinte az, hogy ne a valódi kérdésekről beszéljenek:

Azért járjuk az országot, hogy a magyar embereket valóban érdeklő kérdésekről beszéljünk, és láthatólag erre van fogadókészség. Az emberek unják ezt az öt- vagy százdimenziós külpolitizálást, és mindenki tudja, hogy Orbán Viktornak nem osztottak lapot. Hiába játssza el a békegalambot, nem rajta múlik, hogy mikor és milyen béke lesz. Ahelyett, hogy lejönne ide Szentesre, megkérdezné az egészségügyi államtitkárt, hogy miért zárták be a szentesi szülészetet és helyezték át Szegedre, hogy miért történhetett olyan, hogy egy többgyerekes édesanya elvérzik a mentőben, és meghal ő is és a magzata is.

Magyar a beszédeiben az áfa visszaigényléséhez szükséges kártyát Rogán-kártyának nevezte, amelynek célja, hogy minél jobban számon lehessen tartani a nyugdíjasokat. Elmondta, hogy a kormánynak 15 éve lett volna segíteni a magyar embereknek, ugyanakkor örül, hogy megpróbálták ellopni a Tisza-programját, de ők minden magyar embernek akarnak valódi áfacsökkentést: minden egészséges élelmiszer áfáját levinnék 5 százalékra. Az inflációt szerinte nem a külső körülmények okozzák, hanem az Európa-rekorder áfa és több különböző adóteher, köztük a 4,5 százalékos kiskereskedelmi különadó. Ha az ellopott vagyont visszatennék a közösbe, már ma lehetne valódi áfacsökkentés, ahogy valamennyi családon tudnának segíteni – nem csak a kétgyerekeseken.

Arra a kérdésre, számolnak-e azzal, hogy eljöhet az a pont, amikor a Magyar által gumicsontnak nevezett kérdésekben (mint amilyen a szexuális kisebbségek gyülekezési jogának korlátozása) kénytelenek állást foglalni, a pártelnök elmondta: nem fognak a Fidesz szabályai szerint játszani, a provokációnak nem ülnek fel. A kormány célja az, hogy magyart magyar ellen ugrasszon, de az emberek túl régóta edződnek a rogáni-finkelsteini gyűlöletpropagandán ahhoz, hogy bedőljenek neki. „Lehet gyűlöletet kelteni, de a valóság szembejön, amikor elmennek az emberek a boltba, ha még van bolt. El lehet mondani a nyugdíjasoknak, hogy minden fantasztikus, ha 3,2 százalék a nyugdíjemelésük, miközben egyes termékek ára egy nap alatt 30 százalékkal drágul. És hallják azt, hogy Orbán Viktor többszörösére, 7,1 millióra emelte a fizetését.

Valóság versus hazugság. Ez a mi fegyverünk.

The post Ez már nem csak Magyar Péter országjárása first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed