Ez volt a legrettegettebb szoba a Szeretetminisztériumban

Az 1949-ben kiadott 1984 című regényében George Orwell megnevezett egy rémületes helyiséget: a Szeretetminisztérium alagsorában lévő kínzókamrát, a 101-es szobát, amely „a legrosszabb dolog a világon”.

Hogy mivel szembesülnek itt a Párt ellenségei? „Egyénenként változó – adja meg a feleletet O’Brien. – Lehet az élve eltemetés, a tűzhalál vagy a fulladás, a karóba húzás vagy ötvenféle egyéb halálnem. Vannak esetek, amikor valami egészen közönséges dolog, még csak nem is halálos.” (Szíjgyártó László ford.) A könyv főhőse, Winston Smith számára azt a félelmet testesíti meg, hogy élve felfalják a patkányok – ez a fóbiája aztán arra készteti végül, hogy elárulja szeretőjét, Juliát, aki a Nagy Testvéren kívül az egyedüli emberi kapcsolatot jelenti neki.

A „duplagondol” és „újbeszél”, valamint a Nagy Testvér fogalmakkal együtt a 101-es szoba is igen erőteljes hatást gyakorolt a popkultúrára. A BBC nemrégiben újra műsorra tűzte a rémképeink szobáját címébe emelő emlékezetes műsort, amelyet hosszú ideig vetített, s amelyben a vetélkedő résztvevői a leggyűlöltebb személyeket, helyeket és dolgokat helyezik a nevezetes szobába.

A 101-es szoba használata itt némileg ironikus, hiszen Orwell a második világháború idején a BBC Külföldi Szolgálatánál lehúzott időszakából merítette az ihletet: a székház 101-es tárgyalójában számos unalmas értekezleten vett részt, és ebből vonta le a következtetést, hogy az itt töltött idő a halálnál is rosszabb sors.

The post Ez volt a legrettegettebb szoba a Szeretetminisztériumban first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed