A tőkepiacok teljesítményét az új amerikai kormány gazdaságpolitikai törekvései, az inflációs és növekedési kilátások, az orosz-ukrán és a közel-keleti fegyveres konfliktusok alakulása, a kínai-amerikai geopolitikai konfliktus, valamint a fejlett gazdaságok általános költségvetési és monetáris politikája fogják formálni.
Vendékszerzőink: Bukta Gábor, Karikás Krisztián, Somlai-Kiss Máté, a Concorde elemzési üzletágának elemzői.
Az úgynevezett „káprázatos hetes” kiemelkedő teljesítménye alakította a vezető indexek teljesítményét 2024 első felében az amerikai részvénypiacon. Az S&P 500 index árfolyamának emelkedése megközelítette a 30 százalékot 2024-ben. A „káprázatos hetes” teljesítményét figyelmen kívül hagyva az index éves árfolyamának emelkedése viszont nagyságrendileg megegyezett a teljes indexnél gyengébben teljesítő közepes- és kis kapitalizációjú részvényindexek éves teljesítményével.
Donald Trump győzelmének hírére a teljes amerikai piac pozitívan reagált. Ez részben az egyértelmű, nem szoros eredménynek, valamint a korábbi elnök várható gazdaságpolitikai lépéseinek volt köszönhető. November 5-e óta látványos a „Trump-trade”, melyet a kisebb kapitalizációjú cégek felülteljesítése jellemez.
Trump gazdaságpolitikájában várhatóan kiemelkedő szerepe lesz a vám- és adópolitika mellett az általános pénzügyi és jogi deregulációnak.
A már jogerős szabályozás megváltoztatása 2016 és 2020 között is bonyolult feladatnak bizonyult, azonban az ismét republikánus többségű szenátussal az új elnök lazább gazdaságpolitikai törekvései sikeresek lehetnek. Trump második elnöki időszaka alatt a szabályozói környezet ennek köszönhetően komoly változásokon mehet keresztül, elsősorban a pénzügyi és környezetvédelmi szabályozások lazulhatnak.
Ezen a két területen tehát az európai törekvések szöges ellentéte várható. Mindez az amerikai versenyképesség további növekedéséhez vezethet. Ráadásul a dereguláció mellett az új elnök várhatóan egy protekcionista kereskedelmi környezet kialakítására fog törekedni, amely szintén pozitívan hathat a kisebb, jellemzően belföldi jogrendnek kitett tőzsdei vállalatokra, hiszen az USA-n kívül kevésbé lehet majd nyomás alá helyezni ezeket.
A közepes méretű vállalatokat tömörítő S&P 400 Mid cap Index árazása a 2020-as évet követően jelentős diszkonton kezdett forogni a nagy testvérhez képest. Az S&P 500 index 22,4-szeres előretekintő P/E rátájához képest a MID index mindössze 17,8-szoros értéken kereskedik.
Érdekes azonban, hogy Trump első elnöksége alatt 2016 és 2020 között ennek épp a fordítottja volt látható.
A diszkont a kamatvágások miatt is csökkenhet, így a MID index árazásban felzárkózhat a nagyvállalatok árazásához.
Trump megválasztása után az Egyesült Államok részvénypiacai jelentős nyereségeket könyveltek el. A Russell 2000 index, amely a kis kapitalizációjú részvényeket követi, éles emelkedést mutatott, felülmúlva a nagyobb indexeket. A választás óta az amerikai kis kapitalizációjú részvény ETF-ekbe jelentős volt a tőkebeáramlás, mivel a befektetők kedvező gazdasági körülményekre számítanak.
A közepes kapitalizációjú részvények is emelkedtek, jelezve egy szélesebb piaci lelkesedést a közepes méretű cégek iránt. Ezek a vállalatok ugyanis érzékenyebbek a hazai gazdasági körülményekre. Az alacsonyabb kamatlábak tovább javíthatják ezen cégek növekedési kilátásait, mivel általában a nagyoknál több adósságot hordoznak.
A Trump-adminisztráció várhatóan olyan környezetet teremt, amely kedvez az egyesüléseknek és felvásárlásoknak.
A közepes kapitalizációjú részvények felvásárlási célpontokká válhatnak, mivel a nagy cégek növekedési lehetőségeket kereshetnek a várhatóan lazább szabályozás miatt. Ez még tovább növelheti a közepes kapitalizációjú cégek értékelését.
Trendszerűen folytatódhat az EUR/HUF emelkedése 2025-ben. Fotó: Pexels / Energepic.com
Itt az idő beleszeretni a lengyel részvénypiacba
A lengyel tőkepiac a 2024-es évben a régiót nagymértékben alulteljesítette saját devizában. A cseh és magyar index november végéig nagyjából 30 százalékos, a román index 15 százalékot meghaladó növekedést tudott felmutatni, míg ezzel szemben a lengyel WIG20 index osztalékkal korrigáltan is 1 százalékos esést mutatott ezen időszak alatt.
Ezen a tényen az sem nagyon változtat, ha a régiós piacokat dollárban nézzük.
A 2023-as, év végi politikai változások okozta piaci örömmámor a 2024-es évre lelassult. A Donald Tusk vezette Polgári Platform hatalomra kerülése piacbarát kormányt vetített előre, de a politikai változtatás nem megy olyan gyorsan, mint ahogyan a piac várta.
A jelenlegi köztársasági elnök – Andrzej Duda a Jog és Igazságosság Párt (PiS) támogatottja – sem kedvez a gyors politikai fordulatnak. A lengyel jog szerint a köztársasági elnöki vétót csak háromötödös többséggel lehet felülírni, amire nincs elegendő mandátuma a kormánypártnak.
Az orosz-ukrán háború eszkalációs fenyegetettsége újabb bizonytalanságot okozott a régióban, ami legnagyobb mértékben a leglikvidebb lengyel piacot sújtotta.
Az USA-ban lezajlott elnökválasztás eredménye is negatívan érintette a lengyel tőkepiacot. James David Vance, Donald Trump leendő alelnöke korábban erősen kritizálta az új lengyel kormányt a média függetlenségét és a jogállamiságot érintő kérdésekben, ezért a jövőbeli kapcsolatokkal kapcsolatban a nemzetközi befektetők bizonytalanná váltak.
A felsorolt okokon felül szektorspecifikus problémák is érintették a lengyel piacot. Az energiaszektor nyomás alatt volt az elmúlt időszakban a növekvő költségek és szabályozói változások miatt. Az emelkedő energiaárak és alacsonyabb hitelfelvételi kedv okozta keresleti hiány az építőiparban is lassulást hozott. A bankszektor számára továbbra is a legnagyobb problémát a svájci frank hitelek körüli jogi bizonytalanságok okozzák, mivel a legfelsőbb bíróság döntése a perek számának, és így a visszafizetések megugrásához vezethet.
2025-ben azonban mégis pozitív fordulat jöhet.
A leendő amerikai alelnök korábbi kijelentése nem feltétlenül fogja meghatározni az amerikai-lengyel kapcsolatokat, mivel Lengyelország megbízható kereskedelmi partnere az USA-nak. A NATO országai közül Lengyelország költi a legtöbbet a hadseregére GDP-arányosan, ami javarészt importból valósul meg. Történelmi okokból ráadásul elsődlegesen az USA-ból szerzik be a katonai eszközöket, ami a két ország közötti kapcsolatra is jó hatással lehet. Donald Trump korábbi ciklusában az általa jónak ítélt kereskedelmi partnerekkel kevésbé volt kemény, így a két fél közötti kommunikáció normális hangvételű lehet a jövőben.
A várakozások szerint Trump visszatérésével az orosz-ukrán háború gyorsabban lezárulhat.
A közvetlen geopolitikai nyomás megszűnése a lengyel országkockázatot csökkentheti, miközben a helyi gazdasági szereplők Ukrajna újjáépítésében vállalhatnak szerepet.
Javíthat a piaci szentimenten az is, hogy 2025 májusában köztársasági elnököt választanak Lengyelországban, ami lehetőséget biztosít a kormánypárti jelölt, Rafał Trzaskowski győzelemére. Ez pedig teret engedhet a gyorsabb politikai változásnak.
A lengyel részvénypiac majd felét adó bankrészvények jelentős emelkedésére számítunk. 2025-ben a korábbi évekkel szemben alacsonyabb tartalékolás várható a bankok részéről a devizahitelezéssel kapcsolatos perek miatt. A devizahitelesek számára ugyanis egy egyszerűsített, bíróságon kívüli megállapodáson dolgozik a kormány a szabályozói oldallal, károsultakkal és bankokkal közösen. Mindez csökkenthetné a szektor körüli bizonytalanságot. A lengyel bankrészvények 6-7 körüli P/E szorzón kereskednek, osztalékhozamuk pedig akár kétszámjegyű is lehet jövőre.
Az új kormány elérte, hogy az Európai Unió helyreállítási alapjához hozzáférjenek a lengyelek, így a beruházások a 2025-ös évben felgyorsulhatnak. Ezek a faktorok összességében a lengyeleket kiemelhetik gazdaságilag a KKE régióból, ami az elmúlt évben szenvedő lengyel részvénypiacon felértékelődéshez vezethet.
Ha biztonság, akkor devizakötvény
Az európai recessziós félelmek és romló profitkilátások a vállalati kamatfelárak tágulását hozzák, emiatt az államkötvényeket preferáljuk, de szelektíven jó lehetőségek vannak vállalati kötvények terén is.
A régiós szuverén kötvények közül a román eurós államkötvény többsége még a román ikerdeficit ellenére is vonzó árazáson forog.
Az emelkedő államadósság-ráta ellenére rövid távon nem számítunk leminősítésre, az adósságráta régiós összevetésben az emelkedés ellenére is alacsony. A vállalati kötvények többségében nem forognak kiemelkedő hozamszinteken, miután a kockázati felárak a részvénypiaci volatilitás esésével párhuzamosan az év első felére összezsugorodtak, ugyanakkor a román vállalati kötvények között találhatunk kedvező hozamúakat.
Az elmúlt hetek intenzív forintgyengülése miatt nem számítunk rövid távon további jelentős leértékelődésre, ugyanakkor trendszerűen folytatódhat az EUR/HUF emelkedése 2025-ben. A 414 körüli EUR/HUF árfolyam mellett az euróban denominált kötvények devizaárfolyam-kockázatát érdemes részben védeni azoknak az ügyfeleknek, akik a hozamukat forintban nézik.
Visszafedezés
Az árfolyamkockázat fedezése szempontjából javasoljuk ezen eurós kötvények FX swapok általi visszafedezését. Látható, hogy az egyéves eurós forward pontok hogyan alakultak idén. A jelenlegi szinten további közel 3,5 százalékot biztosít az eurós kötvények hozama felett. Ez alapján akár 7-8 százalékos forinthozam is elérhető az eurós kötvények visszafedezése által.
The post Ezek a befektetések lehetnek 2025 sztárjai appeared first on Forbes.hu.