A szív- és érrendszeri, a daganatos betegségek és a demencia kialakulásának kockázatát is jelentősen csökkenti, ha átlagos napi lépésszámunkat akár csak tíz százalékkal növeljük. Mindez további nyereségként az alvásunk minőségére és mentális állapotunkra is pozitív hatást gyakorol a Semmelweis Egyetem szakértője szerint.
Az utóbbi években számos áttekintő nemzetközi közlemény jelent meg arról, hogy a napi tízezer lépés elérése egy jó cél, ugyanakkor a pozitív hatás már ennél alacsonyabb lépésszám esetén is jelentkezik
– mondja dr. Fazekas-Pongor Vince, a Semmelweis Egyetem Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet egyetemi adjunktusa.
Az aktivitás fokozásának egy nagyon egyszerű, az egyén egészségi állapotát már rövidtávon bizonyítottan javító módja a napi lépésszámunk növelése, amihez semmilyen egyéb eszközre nincs szükség, ráadásul kellemes időben könnyen megvalósítható, hiszen sétálhatunk, túrázhatunk és sportolhatunk is a szabadban.
„Az egészséges életmód nem egy cél, amit ha elérünk, akkor kipipálhatjuk és hátradőlhetünk, ezt folyamatosan fenn kell tartanunk és törekednünk kell rá. Mivel Európában elöregedő a társadalom, ezért nagyon fontos, hogy célul tűzzük ki az egészséges öregedést, vagyis az egészségben töltött életévek növelését” – teszi hozzá a szakember.
A szív- és érrendszeri betegségek, köztük a szívinfarktus és a stroke kialakulásának kockázata 43 százalékkal alacsonyabb azok körében, akik naponta átlagosan 9500 lépést tesznek meg, a naponta csupán 3800 lépést tevőkhöz képest.
A daganatos betegségekkel kapcsolatban azt találták a kutatók, hogy ha kétezer lépéssel emeljük a lépésszámunkat, már az is csökkenti a daganatos betegségek kockázatát, illetve a saját lépésszám tíz százalékos emelésekor is megmutatkozik ez a csökkenő tendencia.
A demencia esetén pedig már ötezer lépésszám fölött csökken a betegség kialakulásának kockázata. Ez a védő hatás különösen meredeken emelkedik hatezer lépésig. Ezeken túlmenően a légúti megbetegedésekre, az alvásminőségre és a mentális jóllétre is jótékonyan hat a lépésszámok emelése, és tízezer lépés fölött jelentősen csökkennek a halálozási mutatók.
A 60 éven felüliek esetében pedig a hatezres vagy efölötti lépésszámok már komoly egészségnyereséggel bírnak
– részletezi az adjunktus az egyik legelismertebb és legtöbbet hivatkozott kutatásra (UK Biobank) hivatkozva.
Dr. Fazekas-Pongor Vince szerint kiemelt fontosságú, hogy amikor valaki életmódot szeretne váltani vagy az aktivitását szeretné növelni, reális célt fogalmazzon meg. Ha ugyanis nincs sikerélményünk, akkor hamar feladhatjuk a kezdeményezésünket, és mivel minden lépés számít, akár azzal is sokat nyerhetünk, ha napi ötszázzal, vagy az átlagos lépszámunk tíz százalékával emeljük a napi aktivitásunkat.
A Semmelweis Egyetem Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet, illetve a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézet az egyetem több szervezeti egységével együttműködve célul tűzte ki, hogy a Családbarát Egyetem program részeként kidolgozza a Magyarországon és Közép-Európában is egyedülálló Semmelweis Munkahelyi Egészségfejlesztési Modellprogramot.
„A fizikai aktivitás növelésének munkahelyi lehetőségei a lépésszám növelése révén” elnevezésű kezdeményezés e modellprogram részeként indult útnak 2024 tavaszán egyhónapos, háromhónapos, féléves és egyéves utánkövetéssel.
A vizsgálatban a Semmelweis Egyetem több mint százötven dolgozója vett részt. A jelentkezőket véletlenszerű kiválasztással három csoportba sorolták be. Az egyik csoport tagjai e-mailben kaptak rendszeresen motiváló üzeneteket, míg a másik csapat az e-mailek mellett személyes tanácsadáson is rész vett. A harmadik, vagyis a kontrollcsoport tagjai nem részesültek motivációs beavatkozásban. Az intézet kutatói a nyolcadik hét elteltével összességében negyven százalékos lépésszámnövelést regisztráltak azok körében, akik valamilyen motiváló beavatkozásban részesültek, vagyis a program hatására az átlagos lépésszámuk mintegy nyolcezer-ötszázra nőtt a kiindulási hatezer lépéshez képest.
Lépésszámnövelő tippek
Munkába menet használjuk a tömegközlekedést, és szálljunk le egy-két megállóval hamarabb!
Aki autóval jár, parkoljon messzebb az autójával!
Ha néhány percet várakozni kell a buszra, villamosra, trolira, induljunk el a következő megállóig gyalog!
Ebédeljünk az irodán kívül, pl. sétatávolságban lévő menzán vagy étteremben, vagy ebéd után járjunk egyet!
A munkahelyen/otthon lift helyett lépcsőzzünk!
Telefonálás közben járkáljunk!
Munka közben óránként álljunk fel, tegyünk néhány lépést!
Hétvégén szervezzünk szabadtéri programot: túrázzunk, sétáljunk, mozogjunk a szabadban, használjuk ki a jó időt!
Vonjuk be a családtagokat, barátokat, ismerősöket, kollégákat, mert közösen az életmódváltás, aktivitásfokozás is jobban megy!
The post Ezeknél a betegségeknél hoz leginkább egészségnyereséget a lépésszámok növelése first appeared on Sokszínű vidék.