Egy közös egyiptomi-spanyol régészeti misszió a Ptolemaiosz-dinasztia korára datálható leletekre bukkant az Al-Bahnasza régészeti lelőhelyen – számol be az Archaeology Magazine. A kutatók múmiákkal és temetkezési tárgyakkal teli sírkamrákat tártak fel, Dr. Mohamed Iszmail Khaled, az egyiptomi legfelsőbb régészeti tanács főtitkára a területen egyedülállónak nevezte a felfedezést.
A szakértők összesen 13, a múmiákhoz kapcsolódó aranynyelvet találtak, ezek mellett aranyból készült körmök is előkerültek.
A korabeli hiedelem szerint az aranynyelv elősegítette, hogy az elhunyt a túlvilágon is tudjon beszélni.
A leletek, valamint a feliratok és a bonyolult temetkezési szokásokat megörökítő dekorációk értékes betekintést nyújtanak a ptolemaioszi vallási hiedelmekbe.
Az egyik, három kamrával ellátott sírban több tucat múmia hevert, az aprólékos elrendezés közösségi temetkezésre utal. Egy másik nyughely egy Ven Nefer nevű személy számára készült, a sír bonyolult falfestményein az elhunyt és családja látható, amint Anubisz, Ozirisz, Atum, Hórusz és Thot istenek számára mutatnak be áldozatot.
A mennyezeten Nut istennő látható, körülötte pedig csillagok és istenségeket szállító szent hajók jelennek meg. A kamrában található egyik múmiát finom aranyréteg borította, amely az isteni védelmet jelképezi.
A lelőhelyen több amulett is előkerült, amelyek segítenek jobban megérteni a Ptolemaiosz-dinasztia korának vallását. A misszió terrakotta figurákat is feltárt.
A lelőhelyen régóta zajlanak az ásatások, melyek során görög-római és római kori sírok, valamint egy bizánci bazilika maradványai is előkerültek.
The post Ezért tettek aranynyelvet az egyiptomiak a halottak szájába first appeared on National Geographic.