Különös állatoknak ad otthont Óceánia szigetvilága, olyan kenguruknak, amelyek fákon élnek. Az úgynevezett fakúszó kenguruk (Dendrolagus) kizárólag Új-Guinea szigetén, illetve Ausztrália egyes részein élnek.
Ezek a furcsa erszényesek jellemzően 50-90 centiméter hosszúra nőnek, szőrzetük színe fajtól függően sokféle lehet a feketétől a barnán át a vörösig.
A többi kenguruval ellentétben nem igazán tudnak ugrálni, ehelyett izmos lábaik, erős karmaik és hosszú farkuk segítségével főként fákon mászva közlekednek.
A nem egyik legelterjedtebb faja a Goodfellow-kúszókenguru (Dendrolagus goodfellowi), amely Pápua Új-Guinea erdeiben őshonos. Rokonai közt jól megkülönböztethetővé teszi gesztenyebarna, gyapjas bundája, illetve kivételesen méretes farka, amely még a testhosszánál is nagyobbra nőhet.
Éjszakai életmódot folytat, így csak a sötétség leszállta után indul élelem után kutatni. Táplálékát levelek, virágok, fűfélék és gyümölcsök teszik ki. Más fakúszó kengurukhoz hasonlóan kifejezetten mozgékony, akár egy 9 méterre lévő faágra is képes átugrani, és egy 18 méteres zuhanást is sérülés nélkül vészel át.
A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint a fakúszó kenguruk összes faja legalább mérsékelten fenyegetett, de bőven akad köztük sebezhető, veszélyeztetett és súlyosan veszélyeztetett is. Legnehezebb helyzetben a Wondiwoi-kúszókenguru (Dendrolagus mayri) van, amelynek a becslések szerint mindössze 40 példánya maradt csak fenn.
The post Fák tetején élnek ezek a furcsa kenguruk first appeared on National Geographic.