Fecskékre is vadászik akrobata madarunk

Szeretek a Marcal mentén madarászni, bóklászni, pusztán csak úgy nézelődni. Érezni a helyet, minden alkalommal mérhetetlen feltöltődést jelent számomra a táj látványa, az illatok, a régen lakott, ma egyre hanyatló falvak hangulata.

A hatalmas porták, gazdasági épületek hajdani gazdagságról árulkodnak. Éreztető, kézzel fogható az apró részletekre fogékonyak számára e gazdagság az élőhelyeken, a kicsiny megmaradt foltokon, amelyet a tájátalakító ember békén hagyott.

Egy ilyen barangolás alkalmával akadtam egy méretes nyárfán, dolmányos varjak fészkében nevelkedő kabasólyom (Falco subbuteo) családra. A szülők a környéken vadászgattak szitakötőkre és egyéb repülő rovarokra, amelyeket szorgalmasan hordtak a fészek mélyén lapuló fiókáknak.

Lankás dombok, városi parkok, ártéri ligeterők, legelőkkel tarkított fasorok költőmadara. Nyári vendég, mely április havában érkezik, és szeptember legvégén távozik.

Elhagyott varjú- vagy szarkafészkekbe rakja 3-4 sárgásfehér alapon barnásvörösen sűrűn foltozott tojását. A tojásokat a két szülő felváltva melengeti majdnem egy hónapon át, szintén egy hónapon nevelkednek a fészekben. Területhű, éveken keresztül ugyanazt a revírt (költőterületet) használja.

Repte nyilalló, gyors madár, cserebogarakkal, szitakötőkkel, szöcskével táplálkozik.

A hegyes szárnyai révén a levegő légies akrobatája, gyakran vadászik fiatal fecskékre is, hihetetlen gyors és eredményes fecskevadász.

Rovartáplálékát gyakran már a levegőben lábai közé véve elfogyasztja, ilyen esetekben aláhullnak a rovarszárnyak. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

The post Fecskékre is vadászik akrobata madarunk first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed