Virth Balázs edzőt saját úszói védték meg, miután nem került be a Magyar Sportújságírók Szövetsége által menedzselt Év sportolója választáson az Év edzője kategóriába.
A szakember úgy maradt le a legjobb tízből, hogy hivatalosan ő volt Milák Kristóf edzője, mert Milák nem jelölte őt felkészítő szakemberként a párizsi olimpián aláírt nyilatkozatában. Ahogyan más edzőt sem. Ennek kapcsán adott interjút a Magyar Nemzetnek Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke.
Erkölcsi kötelességemnek tekintem, hogy megpróbáljam tisztázni ezt az ügyet. Egy olyan edzőt aláznak meg immár sokadszorra, aki több mint húsz olimpiai, világ- és Európa-bajnoki éremhez segítette a versenyzőit. Gyurta Dániel sikerei nyilván kollektív munka eredményeként születtek meg, Milák Kristóf külön történet, de ha őket kiveszem, akkor is marad tizenkilenc érem világversenyekről, ami tisztán Balázs érdeme
– mondta Wladár.
A sportvezető szerint töténelemhamisítás történt ezzel, de több más edzőt is felsorolt, akik érthetetlen okokból bűnhödnek. Többek között Milák nevelőedzőjét, Plagányi Zsoltot is említette a felsorolásában, aki nem kapott állami kitüntetést.
„Virth Balázs jelen állás szerint százmilliós nagyságrendű juttatástól esik el a következő évtizedek során. S ez nem csupán a pénzről szó, e téren éppen Balázs már többször példát mutatott. Anno Kapás Boglárka riói bronzérme után Bogi korábbi edzőjével, Nagy Péterrel, a 2022-es világbajnokság után pedig a kollégáival, Zala Györggyel és Kovácshegyi Ferenccel osztozott meg a jutalmon saját elhatározásból.
Az edzők lépten-nyomon azt kérdezik tőlem, mostantól bármikor megtörténhet, hogy a munkájuk, az eredményük után kisemmizik őket. Van értelme így dolgozni? Valamennyi magyar úszóedző egy emberként áll Virth Balázs mögött. Fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése, ezért minél hamarabb hozzá kellene látni.
Wladár beszélt arról is, hogy a 2023-as országos bajnokság után tört meg a kapcsolat Virth és Milák között, de nem tudják, hogy miért, ugyanis egyik pillanatról a másikra történt minden. Korábban az úszó minden versenyen részt akart venni, aztán váratlanul lemondta a fukuokai világbajnokságot és eltűnt hetekre. Ebben az időszakban senki se tudja, mivel töltötte az idejét.
„2023 nyarán, a júniusi bejelentése után szeptemberig Kristóf egyáltalán nem edzett. Szeptembertől hetente kétszer-háromszor megjelent az uszodában, s mint egy szabadidős sportoló, alkalmanként két-három kilométert úszott, emellett viszont a tornatermi munkát Zala György irányításával elvégezte, de ezzel még az országos bajnokságra sem lehetett felkészülni, nemhogy az olimpiára. Január elején megüzentem neki, ha a hónap végéig nem kezd el rendesen dolgozni, akkor szankciókat léptetek életbe. Ám nincsenek illúzióim, Kristóf nem ezért állt edzésbe, hanem mert pontosan kiszámolta, tovább nem halogathatja az olimpiai felkészülés megkezdését” – mesélte Wladár.
A MÚSZ szemében egyértelműen Virth volt Milák Kristóf felkészítő edzője, ha rosszul sikerült volna a párizsi olimpiája, akkor is. Ennek köszönhetően teljesen felsorakozott mögé Wladár, sőt a kollégái is.
„Virth Balázs, ahogy 2021 szeptemberétől minden egyes nap, akkor is Milák Kristóf mögött állt. Három éven át végig, feltétel nélkül támogatta, segítette Kristófot, függetlenül attól, hogy ő a szeszélyességéből fakadóan éppen számított-e rá vagy sem. Minden nehézség mellett mindenekelőtt Virth Balázs alapozta meg Milák Kristóf párizsi sikereit. Hiszek benne, hogy a sors idővel igazságot szolgáltat.
Erőt ad, hogy a magyar sport, az edzői szakma kiválóságai szinte kivétel nélkül mögöttem állnak, mi több, ők is átérzik a felelősséget. Egy bármennyire is zseniális, de öntörvényű sportoló mulasztása miatt nem eshetünk a történelemhamisítás csapdájába.
The post „Fekélyes a seb, és egyre mélyül, hosszú időt igényel a gyógykezelése” – Wladár Sándor is védelmébe vette Milák korábbi edzőjét first appeared on 24.hu.