Feszült időszakban nyert pénzügyi Oscart a MET Csoport – mi a siker titka?

Európa egyik legdinamikusabban növekvő energiavállalatává vált a MET Csoport az elmúlt 17 évben. Az egykori gázkereskedőből mára multinacionális cégcsoporttá fejlődött, hazai gyökerű vállalat nemcsak meghódította az európai gázpiacokat – többek között Németországot, Franciaországot, Olaszországot és Spanyolországot – a szolgáltatásaival, hanem elnyerte a „pénzügyi Oscart” is, a TXF díját a 2023-ban aláírt hitelkeretéért. Rangos elismerés ez banki oldalról egy kockázatokkal teli szektorban.

A leányvállalatain keresztül 15 országban jelenlévő, 30 energiapiacon kereskedőcégcsoportnak tavaly sikerült kiszélesítenie hozzáférését a pénzpiaci forrásokhoz. Ezt tükrözi az 1,33 milliárd eurós hitelkeret is, amelyről 2023-ban állapodott meg a 17 nemzetközi bankból álló csoporttal.

A MET Csoport egyedülálló pénzügyi konstrukcióját a vezető pénzügyi adatszolgáltató, a TXF zsűrije egyhangú szavazással az év finanszírozási üzlete díjjal jutalmazta. A díjnyertes hitelkeret-konstrukciót a MET pénzügyi csapata közösen dolgozta ki az ING Bankkal. Ez az új eszköz is segíti a cégcsoportot a növekedési stratégia folytatásában.

A Lakatos Benjamin által többségi tulajdonolt és ügyvezetett MET szerint a díj nemcsak a kiváló banki együttműködés elismerése, hanem annak is bizonyítéka, hogy az energiakereskedelem és a finanszírozás terén is létezik innováció.

Sikerünk lényege, hogy a földgázra mindvégig pénzügyi termékként tekintettünk, amit már sokszor bizonyítottunk az évek során. A reálopciók optimalizálásának megközelítését a kollégák szakértelme, kitartása és munkabírása hívta életre, így a díj nemcsak üzletileg, hanem csapatkohéziós és érzelmi szempontból is fontos visszaigazolása a munkánknak.”

Jöhet a növekedési stratégia folytatása

A svájci központú energiavállalat 2023-ban, kevésbé volatilis piaci környezetben is kiváló eredményeket ért el. Kihasználva integrált üzleti modelljének erejét, 24,5 milliárd eurós árbevétel mellett történetének második legjobb pénzügyi évét zárta.

A cégcsoport így továbbra is a növekedési stratégiájára és az energiaszektorban betöltött megbízható partneri pozíciójára összpontosít. A növekedést jól mutatja, hogy a vállalatcsoport jelenleg már 15 országban több mint 1000 alkalmazottat foglalkoztat, akik több mint 50 nemzetiséget képviselnek.

Összhangban a növekedési stratégiával és az energiaátmenet iránti elköteleződésével, az energiavállalat 2023-ban három új napelemparkot helyezett üzembe, valamint földrajzi értelemben is erősítette a megújulóenergia-fejlesztések terén elért eredményeit: új megújuló piacokra lépett be Svájcban, Németországban és Lengyelországban.

Az értékesítési és trading szegmensen belül is bővítette tevékenységét a MET Csoport, elsősorban a francia piacra való belépéssel. Folytatódott az LNG-üzletág növekedése is, a MET ma már a földrajzilag leginkább diverzifikált LNG-importstruktúrával működik Európában. Hosszú távú kapacitásokat kötött le Németországban, Spanyolországban és Horvátországban, és az elmúlt években nyolc országba importált cseppfolyósított földgázt – többek között a Földközi-tenger térségébe, Északnyugat-Európába és az északi régióba. A MET több mint 30 LNG-szállítmányt importált tavaly Európába.

Megnyílt 2023-ban a MET szingapúri irodája is. A MET Asia 90 százalékban a MET Csoport, 10 százalékban pedig a Keppel tulajdonában lévő leányvállalat, amely a cégcsoport LNG-portfóliójának fejlesztésére összpontosít. A MET tízéves, hosszútávú LNG-vásárlási megállapodást kötött nemrég a Shell-el, a szerződés átvételi pontja a Mexikói-öbölben van.

Photocredit – TXF

Az energiaátmenet támogatásán dolgoznak

A MET Csoport komoly tapasztalattal bír a zöld (megújuló) és rugalmas (hagyományos) energetikai eszközök üzemeltetésében, így a lehető legszélesebb körű támogatást nyújtja a globális energiaátmenethez. A MET földgázalapú áramtermelésben szerzett szakértelme segíti a zöld átállást.

Mivel a megújuló energiatermelés időjárásfüggő, a villamosenergia-hálózat kiegyensúlyozásához rugalmasságra van szükség. Amíg az akkumulátorok és más energiatárolási megoldások gazdaságossá és versenyképessé nem válnak, a földgáz kulcsfontosságú átmeneti energiaforrás, amely lehetővé teszi az energiatermelés rugalmasságát.

Bár továbbra is a gázkereskedelem adja az éves bevétel nagy részét, a cégcsoportnak zöldenergiával foglalkozó divíziója is van. Magyarországon hat, Spanyolországban egy naperőművet, Bulgáriában pedig két szélerőművet üzemeltet jelenleg.

Lakatos Benjamin, az integrált energiavállalat elnök-vezérigazgatója szerint a megújulók bővítése közös feladatunk a fenntartható jövő érdekében. Lakatos úgy véli, hogy a zöld átmenet Európában jó ütemben halad, és végre nem csak elvi vitákat folytatunk róla.

A MET Csoport alapítóját februárban az amerikai Forbes kérdezte az LNG-piac stabilitásáról, a szakértő akkor így nyilatkozott: „Az Európai Unió gázellátásának ma 30-50 százalékát az LNG adja, különösen a 2022 februárjában kitört orosz–ukrán háború óta. Európai polgárként pragmatikusan látom a helyzetet: kontinensünk alapvető érdeke, hogy több LNG érkezzen Európába megfizethető áron.”

The post Feszült időszakban nyert pénzügyi Oscart a MET Csoport – mi a siker titka? appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed