Lassan lecsengenek a 20 százalékot közelítő állampapír-kamatok, jön a magyar befektetők nagy átcsoportosítási dilemmája. Ami biztosnak látszik: az inflációkövető papírban maradni rövid távon rossz húzás, ennél bármi jobb lesz. Ács világa.
Már csak néhány hónap habzsidőzsi van hátra, januártól drasztikusan bezuhan az inflációkövető állampapírok kamata. Több százmilliárd forint tulajdonosai állnak döntés előtt, hogy mit kezdjenek a befektetésükkel. Amilyen egyértelmű volt 2022 végén, hogy a két évre 35 százalékos kamatra le kell csapni, annyira nehéz lesz most a döntés a hogyan továbbról.
Természetesen folyamatosan követjük majd a lejáratokat, a kamatfordulókat és a pénzek útját is, de már most érdemes elébe menni az eseményeknek. Azaz rápillantani, hogy mit kínál az állampapírpiac azoknak, akik itt tartanák a pénzüket.
Az elmúlt hónapokban a piaci kamatszint ereszkedett, az Államadósság Kezelő Központ többször is csökkentette az általa kínált lakossági állampapírok kamatait. Októberben már kissé emelkedtek a piaci hozamok és az MNB is óvatosabb lett a monetáris politikában: a héten nem csökkentett kamatot és azt kommunikálja, hogy a megállás eltarthat még pár hónapig – persze az adatvezérelt üzemmód fennmarad, ez bármikor megváltozhat.
Az egyszerűség kedvéért most mégis induljunk ki abból, hogy az állampapír-kamatok a jelenlegihez hasonló szinten lesznek akkor is, amikor a Prémium Állampapírok kamatot váltanak és át kell gondolniuk a befektetőknek, hogy elviszik-e a pénzüket.
A legkényelmesebb megoldás nyilván az, ha valaki a kapott kamat újra-befektetésén túl semmit sem csinál, marad továbbra is az inflációkövető papírnál, csakhogy nagyon úgy fest, hogy ez nem éri meg – legalábbis a következő évre. A papír jövő évben induló kamatát az idei éves átlagos infláció határozza meg, ez pedig igen alacsony lesz. Szeptemberig vannak tényadataink, három hónap még becslés, ez alapján 3,8 százalék körvonalazódik. Erre jön a kötvények prémiuma, 0,25-től akár 1,5 százalékig.
Akinek kis prémiumú papírja van, biztos nem érdemes egy évig alig 4 százalék feletti kamat mellett a Prémiumban ücsörögnie, de az 5,3 százalék sem lesz túl vonzó.
Az eladási jutalék ugyanis továbbra is 1 százalék, az alternatíva pedig a fix kamatozású állampapírok közül a 3 éves Fix Állampapírnál 6,5 százalék, a lépcsős kamatozású Magyar Állampapír Plusz pedig 5,75-ről indít, hogy utána minden évben 0,25 százalékponttal magasabb kamatot kínáljon – plusz olcsóbb, illetve évente egyszer ingyenes kiszállási lehetőséget.
A jövő évi inflációra ma 4 százalék körüliek a várakozások, ez alapján 2026-ra is a nyerőbbek lehetnek a fix kamatozású állampapírok. A nagy dilemma igazából a másik változó kamatozású papírral kapcsolatos: vajon a 3 hónapos diszkontkincstárjegy-hozamhoz kötött Bónusz megverheti például a 3 éves Fixet?
A jelenleg kapható 5 éves Bónusz épp most vált kamatot, 7,89 százalék helyett 6,9 százalék következhet október 26-tól január 25-ig. A 3 éves Bónusz kamatperiódusa is 3 hónap, de az egy hónappal később fordul, mint az 5 éves papíré. Most egy hónapig még 7,35 százalékon ketyeg, utána nagy valószínűséggel szintén 7 százalék alá esik. A kilátásokkal kapcsolatban fontos változás, hogy az elmúlt hetekben visszafogottabbak lettek a további jegybanki kamatvágásokkal kapcsolatos várakozások, csökkent az esély arra, hogy a dkj-hozamok rövid távon érdemben essenek.
Minél tovább maradnak a dkj-hozamok a jelenlegi szintek környékén, annál biztosabb, hogy a Bónusz papírok a következő évben magasabb hozamot adnak a fix papíroknál.
Aki hosszabb távon tervez, azzal fontos kalkulálnia, hogy a Bónusz prémiuma a 4. és 5. évre 1,5 százalékról 2,5 százalékra nő. Szintén a Bónusznak kedvezhet, ha sikerrel pörgeti meg a növekedést mindenféle intézkedéseivel a kormány, az ugyanis biztosan az infláció emelkedését hozza. Emelkedő infláció mellett pedig nem az azt lassan lekövető Prémium papírok lehetnek nyerők, hanem az ilyenkor valószínűleg bekövetkező piaci hozamemelkedést 3 havonta lekövető Bónusz.
Nagyjából ennyit látunk most, ha maradunk az állampapírpiacon belül. De sok más eszköz is vonzza az inflációkövető állampapírokból kiáramló pénzeket, az ingatlanok esetében az a kérdés is felmerül, hogy érdemes-e megvárni a prémium papírok kamatfordulóját a kiszállással, mivel kezd beindulni a piac és eléggé egy irányba, felfelé mutatnak a szabályozási változások is 2025-re.
The post Figyelem, érdemes lesz menekülni az elmúlt két év legtutibb befektetéséből appeared first on Forbes.hu.