A kuszkusz nagyon sokat segíthet, ha éppen most szántuk rá magunkat a testedzésre, mert az a célunk, hogy zsírt veszítsünk, azaz fogyjunk, illetve az izomtömegünket szeretnénk növelni. Az biztos, ha rendszeresen fogyasztunk kuszkuszt, sokféle tápanyagot viszünk majd be a szervezetünkbe, többek között szelént, tiamint, folátot, mangánt és niacint.
Hogy segíthet a kuszkusz a fogyásban és az izomtömeg-növelésben? A kuszkusz csak kevés kalóriát tartalmaz, illetve nagyon alacsony a nátrium-, koleszterin- és zsírtartalma, így mindenképpen be tudjuk építeni a fogyókúrás programunkba. Magas a rosttartalma is, így sikeresen elnyomja a ghrelin nevű hormon jelzéseit, amely nem más, mint az éhséghormon. Hiszen ha rostokban bővelkedő ételeket eszünk, akkor hamar jóllakottnak érezhetjük magunkat, és biztos, hogy két étkezés között sem fogunk majd nassolni.
A kuszkusz magas rosttartalma miatt nemcsak a testsúlycsökkenést érhetjük el, de a gyomor- és bélrendszer egészségét is fenntarthatjuk, hiszen minél több rostban bővelkedő táplálékot fogyasztunk, annál kisebb lesz az esély a gyomor- és a bélrendszer betegségeire. A rostos ételek serkentik a belek perisztaltikus mozgásait, és ezzel a székletürítést könnyítik meg.
A rostok nemcsak az emésztőrendszerre gyakorolnak pozitív hatást, hanem a szívbetegségek megelőzésében is nagy a szerepük, hiszen csökkentik a magas LDL-koleszterin-szintet. Ennek hatására megtisztulnak az erek, és sokkal kisebb lesz az esélye az érelmeszesedés, a stroke és a szívinfarktus kialakulásának. Amennyiben rendszeresen fogyasztunk rostos táplálékokat, úgy sokkal kisebb lesz a kockázata az olyan betegségeknek, mint a vastagbél- vagy gyomordaganat.
A kuszkusz az izomépítésében is a segítségünkre lehet. Ebben a magas szeléntartalom segíthet, hiszen a szelénnek nagy szerepe van az izomfejlődésben. A szelénhiány nemcsak az izmok gyengeségét, hanem fáradtságot és energiahiányt is okozhat. Tehát minden olyan táplálék, amely szelént tartalmaz, sokat segíthet az izmok építésében, márpedig a kuszkusz gazdag forrása ennek a tápanyagnak.
A kuszkusz magas szeléntartalma nemcsak az izmok fejlődését segíti, hanem az immunrendszer védelmét is ellátja. Nem mellesleg minél kevesebb szelén van a szervezetünkben, annál nagyobb a kockázata a pajzsmirigybetegségek kialakulásának.
A kuszkuszt sokféleképpen felhasználhatjuk a konyhában, most egy kuszkuszsaláta-recept következik.
Fokhagymás-olajbogyós kuszkuszsaláta hozzávalói:
• 10 dkg kuszkusz,
• víz,
• 2 gerezd fokhagyma,
• 1 kisebb lila hagyma,
• 1 paprika,
• 1 kisebb uborka,
• 2 evőkanál olívaolaj,
• 20 szem olajbogyó,
• egy maréknyi mazsola,
• egy citrom,
• egy kisebb csokor petrezselyemlevél,
• ízlés szerint só és bors.
Elkészítése:
Készítsük el a kuszkuszt a szokásos módon, majd keverjük el benne a felaprított paprikát, a meghámozott uborkát, a mazsolát és a kisebb darabokra tépkedett petrezselyemzöldet, illetve a kisebb darabokra vágott magozatlan olajbogyót. Keverjük össze a sót, a borsot, a citromlevet, valamint az olívaolajat, és adjuk a salátánkhoz.