Fogynak a tartalékok, a háború árát kezdik átterhelni a lakosságra az oroszok

A kül- és biztonságpolitikai szakértő szerint Oroszország egyre inkább hosszú távú háborúra rendezkedik be, amit valahonnan finanszírozni is kell.

„A háború árát kezdik átterhelni a lakosságra, mert az elmúlt több mint másfél évtizedben felhalmozott pénzügyi tartalékok nagy ütemben fogynak (a jelenlegi tempó mellett úgy 3-4 év lehet még benne)” – írja a Facebookon friss bejegyzésében Anton Bendarjevskiy kül- és biztonságpolitikai szakértő.

„Moszkva most mindent megtesz, hogy berendezkedjen olyan állapotba, hogy további hosszú éveken keresztül harcolhasson.”

Ezt erősítik az elmúlt időszak személycseréi, de az orosz pénzügyminisztérium által bemutatott adóreform tervezete is ezt üzeni. A következő hetekben nyomják majd át a parlamenten, lehet, hogy enyhül, de az is lehet, hogy – mint a sorkatonai szolgálat esetében – még szigorúbb lesz a végül a szavazásra kerülő jogszabály.

A legfontosabb újítás, hogy eltörlik az eddig egykulcsos, 13 százalékos személyi jövedelemadót.

Ez még Putyin elő ciklusának nagy újítása volt, 2001-ben vezették be.

Ugyanakkor az adórendszerhez már eddig is hozzányúltak. Mint Bendarjevskiy rámutat, 2021-ben, a háború előtt egy évvel a gazdagokra egyfajta különadót vetettek ki, megadóztatva az 5 millió rubel (20 millió forint) havi bevétel feletti jövedelmet 15%-os adókulccsal.

Az új rendszer a következőképpen fog kinézni:

200 ezer rubel felett (~800 ezer Ft): 15%-os adókulcs

416 ezer rubel felett (1,7 millió Ft): 18

1,67 millió rubel felett: (6,9 millió Ft): 20%

4,17 millió rubel felett (17,2 millió Ft): 22%

A változás inkább a vagyonosabb rétegeket érinti. Tavaly személyi adóbevételekből nagyjából 70 milliárd dollár folyt be az orosz kasszába, az adóhivatal jelentése szerint az orosz költségvetés nagyjából 29%-át tette ki. E közben az idei évre tervezett orosz kiadások a hadseregre és a nemzetbiztonsági szervekre meghaladhatják a költségvetés 40%-át.

A szakértő szerint jól látszik, Oroszország hosszú háborúra rendezkedik be. Ezt több más, drasztikusabb lépés is követheti, például a még Oroszországban lévő nyugati cégek államosítása is.

The post Fogynak a tartalékok, a háború árát kezdik átterhelni a lakosságra az oroszok appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed