Bizarr formájú felhőt örökített meg egy műhold a közelmúltban Új-Zéland felett – írja a Live Science. Az érintett területen gyakran jelennek meg hasonló formációk egy hegyvonulatnak köszönhetően, az ilyen képződményeket sokszor ufónak nézik.
A helyiek által Taieri Pets néven ismert hosszúkás, álló lencsefelhők (ASLC-k) Middlemarch és Hyde között szokott feltűnni, a Déli-szigeten. A képződmények mérete eltérő, de formájuk mindig igen hasonló és szinte ugyanazon a helyen bukkannak fel. A most bemutatott felhő 11,5 kilométer hosszú.
ASLC-k akkor alakulnak ki, amikor a levegő hullámai áthaladnak egy topográfiai akadályon, például egy hegyvonulaton, a vízgőz pedig függőleges rétegekbe sűrűsödik. Jelen esetben a nedves levegő a Rock and Pillar Range-dzsel találkozik, a NASA Földmegfigyelő Központja által közzétett fotón a hegyvonulat a felhővel párhuzamosan, attól balra látható.
John Law, az új-zélandi MetService meteorológusa szerint a felhő a hullám taréján alakul ki, ezért szinte mozdulatlan marad az égen.
Oldalról nézve az ASLC-k gyakran több jól elkülöníthető réteget alkotnak, akár egy halom palacsinta. A formációk akár több száz méter magasak is lehetnek, az ilyen felhőkben pedig a repülőgépek súlyos turbulenciát tapasztalhatnak, a felfelé és lefelé futó áramlatok miatt. Szokatlanul alacsony hőmérsékletük jégképződést is okozhat.
Az ASLC-k felbukkanása azt jelöli, hogy a légköri viszonyok hamarosan megváltoznak, sok esetben fokozott mennyiségű csapadék követi őket.
The post Furcsa felhők bukkannak fel ebben a régióban first appeared on 24.hu.