Nem tétlenkedik Donald Trump a második elnöki ciklusa kezdetén: január 21-én, beiktatása után közvetlenül elrendelte a többi között az Egyesült Államok kilépését az Egészségügyi Világszervezetből (WHO) és a 2015-ös párizsi klímaegyezményből. A milliárdos politikus ezzel nem okozott komoly meglepetést, hiszen drasztikusnak tekinthető tervei évek óta kommunikációja központi elemeit képzik.
Mint ismeretes, a régi-új elnök már előző hivatali ideje alatt is elrendelt hasonló lépéseket: az USA 2017-ben hagyta ott a legfontosabb nemzetközi éghajlatügyi megállapodási rendszert, 2020-ban pedig Trump a globális egészségügyi ügynökségből való kihátrálást is elrendelte – annak idején mindkét hír komoly hazai és nemzetközi aggodalmat keltett, 2017-ben még Elon Musk is kritizálta a kivonulást. Utóbb Joe Biden visszavonta az intézkedéseket: 2021 januárjában, első hivatali napján Amerika ismét csatlakozott a klímaegyezményhez, a WHO-s kilépés tervét pedig törölték.
Trump legutóbbi kampányában ismét központi szerep jutott a klímaszkepticizmusnak, illetve a fosszilis energiahordozók támogatásának, a szakértők pedig már megválasztása előtt jelezték, hogy a párizsi egyezmény újbóli felmondása igen valószínű. Az elnökjelölt emellett konkrét ígéreteket is tett a WHO és a klímapaktum elhagyására.
A Fehér Ház nemzeti energetikai vészhelyzetet is hirdetett, bevezetve egy sor intézkedést, amely fordulatot jelent a korábbi amerikai éghajlati politikához képest – írja a BBC. Az elnök szerint rövidesen új korszak kezdődik a hazai olaj- és gázkitermelésben, miközben eltörlik az eddigi, az elektromos járműveket támogató stratégiát, valamint megtiltják a szövetségi földek és vizek szélfarmok számára történő bérbe adását.
Korábbi cikkünkben már bemutattuk, hogy az Egészségügyi Világszervezet és Amerika szakítása milyen következményekkel járhat, ezúttal pedig az éghajlati megállapodásból való kivonulás részleteit ismertetjük.
The post „Fúrni fogunk, bébi, fúrni”: így mutatott be a klímaharcnak Donald Trump first appeared on 24.hu.