„Gyakran másodosztályú polgároknak érezzük magunkat”

A CNN a tavalyi év zárásaként hosszas kutatómunkával kiderítette, hogy a nagyvilágban a paralimpiai érmesek zömmel sokkal kisebb jutalmat kapnak, mint ép sportolótársaik. Az érintett és megszólaltatott parasportolók ezt nehezményezik.

Az amerikai híróriás a párizsi olimpián induló országok olimpiai és paralimpiai bizottságainak válaszaira, vagy megbízható helyi jelentésekre hagyatkozva azt állapította meg, hogy számos országban a nemzeti olimpiai és paralimpiai bizottságok, illetve az irányító testületek különálló entitások és másképp gondolkodnak az eredmények után odaítélhető jutalmakról, azok mértékéről. Ezért is lehet, hogy

a 2024-es Párizsban résztvevő 205 nemzet közül 74 részesítette jutalomban az ép olimpiai bajnokait.
Ezen országoknak viszont kevesebb mint fele, csak 30 részesítette egyenlő jutalomban az olimpiai és paralimpiai bajnokokat.
Van, ahol egyáltalán nem kapnak jutalmat, például Nagy-Britanniában.
42 országban kaptak 100 000 dollár (96 087 euró, cc 40 millió forint) feletti jutalmat az aranyérmesek a párizsi olimpia után, közülük azonban
csak 24 ország ítélt oda ugyanakkora összeget a para- és ép olimpiai bajnokainak.

Nagyon kiábrándító, hogy sok nemzet eltérő módon jutalmazza ép és parasportolóit

– jelentette ki Sarah Storey, ötszörös paralimpiai bajnok (8 ezüstérem és 3 bronzérem tulajdonosa) úszó, Nagy-Britannia valaha volt legsikeresebb paralimpiai sportolója.

A paralimpikonok jutalmazásában Szingapúr vezet az 500 ezer szingapúri dolláros (352 671 euró, cc 146 millió forint) bónuszával, de ez az összeg csak a fele annak, amit az olimpiai bajnokaik kaptak.

“It is very disappointing.”

A CNN Sport analysis has found that Paralympic medalists receive hundreds of thousands of dollars less than their Olympic counterparts.https://t.co/CzGDo68dug

— CNN Sports (@cnnsport) December 29, 2024

Az insidethegames.biz cikkösszefoglaló írásában kiemeli, hogy a CNN a legnagyobb eltérést a Vietnamban találta, ahol a paralimpiai siker díjazása alig haladja meg az épek jutalmazásának 1 %-át.

A hongkongi paralimpiai bajnokok 75%-kal kerestek kevesebbet olimpiai társaiknál.

Kanada 2024, januárjában jelentette be a bónuszparitást, azt hogy Párizs után az ép és a parasportoló aranyéremeseiket egyaránt 20 000 kanadai dollárral (13 358 euró, 5,6 millió forint) jutalmazzák.

A lett paralimpikonok a 2012-es londoni játékok óta kapnak egyenlő bónuszt – a három aranyérmesük Párizsban fejenként 142 288 eurót kapott.

Ausztrália és Csehország a tokiói olimpia után fogadta el az egyenlő bónuszok elvét. Ausztrália 20 000 ausztrál dollárral (11 934 euró, cc 5 millió forint) jutalmazza az aranyérmeseket, míg Csehország lényegesen bőkezűbb, 2,4 millió cseh koronát (95 395 eurót, cc 39.5 millió forint) ad bajnokainak.

A kétszeres paralimpiai bajnok ausztrál úszó, Timothy Hodge (képünkön) úgy fogalmazott a CNN-nek, „Hihetetlen tett, amit az országom az egyforma jutalmazás érdekében tett, hogy egyenrangúként ismernek el minket olimpiai társainkkal. Ugyanakkor tudomásom és értelmezésem szerint továbbra is jelentős az egyenlőtlenség a felkészülési paraprogramok finanszírozásában, támogatásában olimpiai társainkhoz képest.

Parasportolóként azt látni, hogy olimpiai társaink több támogatást kapnak a felkészüésükhöz, nagyon kiábrándító. Gyakran másodosztályú polgároknak érezzük magunkat emiatt a sportban.

Magyarországon a parasportolók 1996-ban kaptak először pénzjutalmat, az épek jutalmának 10 százalékát. A jutalom mértéke folyamatosan emelkedett, 2004-ben és 2008-ban a Gyurcsány-kormányok azonos mértékűvé tette az olimpiai és a paraérmek egyszeri jutalmát.

2012 óta a paralimpiai érmesek az épek jutalmazásának felét kapják. Míg Párizs után Kós Hubert 55 millió forintot kapott az aranyérméért, a paralimpiai bajnok Konkoly Zsófia 27,5 millió forintot.

The post „Gyakran másodosztályú polgároknak érezzük magunkat” first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed