A gyerekek is kezükbe vehetik az életmódjuk alakítását. Ehhez kaphatnak segítséget a nemrég a könyvesboltokba került Ezentúl című munkafüzettel.
A felnőttek életmódváltását segítő könyvekből Dunát lehetne rekeszteni, miközben a gyerekeknek a legtöbb esetben a szüleik irány- és példamutatására kell hagyatkozniuk. Ebben azonban segít már az Ezentúl című munkafüzet, a Semmelweis Egyetem munkacsoportja és a Csimota kiadó közös kiadványa is.
Fotó: Karácsonyi Panka
Egy orvosokból, gyógytornászokból, pszichológusból és grafikusokból álló csapat alkotta meg még 2022-ben a Túl súlyos füzetet, ami egy aktív részvételre ösztönző gyakorlatokkal, feladatokkal és információval teli munkafüzet volt. Az még kifejezetten a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Életmód ambulanciájának páciensei számára készült. A kiadványról és a csapat szakmai munkájáról itt írtunk.
Az eredeti, a Túl súlyos füzet alkotói csapata. Fotó: Sebestyén László
Gács Zsófia, a klinika endokrinológus szakorvosa már akkor is jelezte, az a cél, hogy könyvesboltokban is megvehető változat is készüljön a könyvből. Ez valósult meg 2024 végén a Csimota kiadó közreműködésével.
Az eredeti kiadvánnyal még a megjelenése évében elnyerték az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) egészségügyi intézményeknek és szakembereknek ítélt Egészségértés díját. Az ezzel járó egymillió forintot fordították a füzet átdolgozására és kiadására.
„Mi fizettük a szerzőket, a grafikust, a tördelőt, támogattuk vele a szerkesztést, a nyomda, a terjesztés pedig már a Csimota kiadó asztala volt. Azt is kértük, hogy könyvcsináló szemmel is nézzék át, hogy igazi Csimota-kiadvánnyá váljon” – mondta el Gács Zsófia a Forbes.hu-nak.
A fókusz az egészséges testen van
Mivel az eredeti kiadvány azoknak a gyerekeknek készült, akik szüleikkel a 2022 szeptembere óta működő Életmód ambulancia járóbeteg ellátására jelentkeztek, a szakmai csapatnak át kellet dolgoznia a könyvet.
A klinikára azok érkeznek, akiket vagy háziorvos, iskolaorvos küldött kivizsgálásra, vagy a szüleikkel együtt döntöttek úgy, hogy szeretnék megtudni, mi áll a testsúly túlzott mértékű növekedésének hátterében.
A testi kivizsgálás során felderítik a lehetséges betegségeket és szövődményeket, melyek már kialakultak az elhízás következtében. Az Életmód ambulancia ingyenes ellátására már csak az kerül, akiről megállapították, hogy hízása hátterében nem betegség áll, tehát segíthet rajta az életmódja megváltoztatása. A többieknél előbb a betegséget kell kezelni.
„Emiatt az előző kiadványnak az volt a felütése, hogy bár kórházban lenni rossz, ez lehetőség is a túlsúly okának kivizsgálására. Itt most más a kiindulási helyzet, át is helyeztük a hangsúlyt. A fókusz nem a túlsúlyon és az elhízáson van, inkább azon, milyen az egészséges test, milyen az egészséges önértékelést biztosító életmód.”
A könyv – amellett, hogy hosszabb lett – szerkezete letisztultabb, némileg didaktikusabb, hogy orvosi iránymutatás nélkül is könnyen követhető legyen. Kikerültek belőle kérdések, amelyeket a gyerekek úgysem fognak csak úgy önmaguknak megválaszolni olvasás közben.
A cél, hogy a módszer elterjedjen
Orvosoknál is találkozhatunk már a kötettel. 2024-ben a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és az Életmód Ambulancia közös „Nem elhízni könnyebb, mint lefogyni” programja 2024-ben elnyerte a Richter Anna Díjat. A gyermekkori elhízás megelőzése érdekében a projekt keretében az ambulancia csapata szakmai képzést nyújtott alapellátó gyermekorvosoknak, hogy a szakmai elvek és bevált gyakorlatok alapján lássák el a hozzájuk tartozó, túlsúllyal élő gyerekeket.
„Nagyon jól sikerült a képzés, már a harmadik alkalmat tervezzük. A résztvevő háziorvosok is kaptak az Ezentúlból. Amikor tegnap bent jártam a kiadóban, épp a Heim Pál Gyermekkórházból járt ott valaki példányokért. Remélem, minél több gyerek és gyerekekkel foglalkozó szakember kezébe eljut.”
Az Életmód Ambulancia mindeközben ugyanúgy dolgozik. Kapacitása kicsi, de a havi két rendelést négyre emelték az igények miatt. Gács Zsófia elmondása szerint eddig mintegy 40-50 gyereket láttak el, köztünk nagyon sikeres életmódváltó történetek is akadnak.
„A kis kapacitásunk miatt is nagyon fontos a házi gyerekorvosok képzése. De más gyerekellátó kórházakból is érkeznek hozzánk gyerekgyógyászok, dietetikusok, pszichológusok megnézni, hogy működünk. Az abszolút célunk, hogy a módszert és szemléletet továbbadjuk.”
The post Gyerekként is lehet életmódot változtatni appeared first on Forbes.hu.