Gyógynövények, amelyek jók csontritkulásra

Csontritkulásnak nevezzük azt az állapotot, amikor a csontok meggyengülnek és törékennyé válnak. A kor előrehaladtával csökkennek a szervezetünkben az úgynevezett csontvédő hormonok, és emiatt a csontok gyengévé válnak. Elsősorban ez az idősebb férfiakra és azokra a nőkre jellemző, akik beléptek a posztmenopauza szakaszába. A csontritkulás kockázatait más tényezők is megnövelik, például a testsúly, a családi anamnézis, az étrend, a betegségek, a gyógyszerek, az inaktivitás, a dohányzás és a mértéktelen alkoholfogyasztás.

Csendes betegségnek is nevezik a csontritkulást, mivel sok esetben nem okoz tüneteket. A megelőzése érdekében különféle gyógynövények is a segítségünkre lehetnek még akkor is, ha már ebben a betegségben szenvedünk, viszont ha gyógyszert szedünk, akkor mindenképpen kérdezzük meg a kezelőorvosunkat a gyógynövények fogyasztásával kapcsolatban.

Csontritkulás esetén fogyaszthatjuk a vörös zsálya nevű gyógynövényt, amelyet a hagyományos kínai gyógyászatban már évszázadok óta alkalmaznak. Egy kutatásba csontritkulásban szenvedő embereket vontak be, akik ilyen gyógynövényt fogyasztottak rendszeresen. A vizsgálati alanyok mintegy 80%-ánál jelentős javulást mutattak a vizsgálati eredmények.

A vörös zsályában ugyanis olyan vegyületek vannak, amelyek jelentősen hozzájárulnak a csontegészség javulásához. Az egyik vegyülete olyan antioxidáns hatással bír, amely megakadályozza a csont lebontásával járó gyulladást és a szabad gyökök termelődését. Ezek a vegyületek a csontsejtek növekedését is elősegítik. A gyógynövény kiváló K-vitamin-forrás is, amely szintén hozzájárul a jó csontegészség fenntartásához. Ezt a gyógynövényt csak rövid ideg szabad fogyasztani, illetve vérhígítóval együtt tilos használni.

A vörös lóherét hazánkban is sokan ismerik, hiszen nagyon hatékonyan képes csökkenteni a menopauza során fellépő tüneteket, mint amilyen a hőhullám. Egy tanulmány arról számolt be, hogy azoknál a nőknél, akik ezt a gyógynövényt fogyasztották, jelentősen javult a csontok ásványianyag-sűrűsége. Azonban azoknak a nőknek nem szabad ezt a gyógynövényt fogyasztani, akik hormonfüggő daganatban szenvednek.

A zsurló kvercetint és urzolsavat is tartalmaz, mindkettő antioxidáns hatással rendelkezik. Ezek a vegyületek javíthatják a kalciumszintet is, és elősegíthetik a csontsejtek növekedését. Szilícium-dioxidot is tartalmaz a zsurló, amely fokozza a csontok ásványianyag-sűrűségét, illetve azok szilárdságát. Hosszútávon nem javasolt a fogyasztása, ugyanis csökkenti a szervezetben a B1-vitamin szintjét, valamint azoknak sem javasolt a fogyasztása, akik cukorbetegségben, szívbetegségben, köszvényben szenvednek, illetve veseproblémákkal küzdenek.

A kakukkfű fokozza az immunrendszert, illetve nagyon hatékony a légzőszervi problémák kezelésében. Rendszeres fogyasztása javíthatja a csontok ásványianyag-sűrűségét, hiszen sok kalciumot, K-vitamint, cinket, mangánt és magnéziumot tartalmaz, ezek a tápanyagok pedig javítják a csontok egészségét. A kakukkfű fogyasztása nem javasolt azok számára, akik vérzési rendellenességekben vagy valamilyen hormonális betegségben szenvednek.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed