Gyönyörű fotókon elevenednek meg hazánk vizes élőhelyei

Vizes élőhelyeink címmel nyitotta meg kiállítását az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság és a Varázslatos Magyarország – olvasható a Varázslatos Magyarország közleményében. A közös fotópályázat legjobb felvételeit felvonultató tárlat október 11-étől 2025. január 6-ig tekinthető meg a Magyar Természettudományi Múzeumban.

A Vizes élőhelyeink nevet viselő fotópályázat célja az volt, hogy a beérkező képek minél szerteágazóbban mutassák be országunk vízi világának sokszínűségét, azt, hogy miért is olyan fontos ennek ökoszisztémája, illetve hogy mit veszíthetünk, ha nem fordítunk kellő figyelmet a megőrzésükre. Mint köztudott, az édesvíz nélkülözhetetlen fennmaradásunkhoz, a vizes élőhelyek pedig többek között a helyi éghajlatra is hatnak, emellett mérséklik az időjárási szélsőségeket.

Az elmúlt két évszázad tájátalakító emberi tevékenységei, az inváziós fajok terjedése és a klimatikus átalakulás miatt a vizes élőhelyek mára a leginkább fenyegetett élőhelyek közé tartoznak. Világszerte az 1700-as évek óta a vizes élőhelyek több mint 80%-a semmisült meg, és a trend egyre gyorsul, 1970 óta a vizes élőhelyek legalább 35%-a veszett el.

Az UNESCO által 1971-ben útjára indított Ember és Bioszféra Program keretében létrejött hazai bioszféra-rezervátumok különböző, az országra jellemző élőhelytípusokat, tájtípusokat mutatnak be és őriznek az utókor számára. A vizes élőhelyek védelme tekintetében kiemelkedő fontossággal bír a Fertő, a Hortobágy és a Kiskunság bioszféra-rezervátum, valamint a világ első, öt ország területére kiterjedő bioszféra-rezervátuma, a Mura-Dráva-Duna árterei.

Az Európa Amazonasa néven is emlegetett rezervátum Európa egyik legnagyobb összefüggő területű vizes élőhelye, amely változatos területeket rejt magában, és ennek köszönhetően számos különböző állat-, növény- és gombafaj szinte háborítatlan otthonául szolgál. Teljes területe megközelíti az egymillió hektárt, ennek egyharmada Magyarországon található.

Több száz alkotás

A pályázatra olyan képeket vártak a szervezők, amelyek a magyarországi vizes élőhelyeket, az ott élő vadvilágot együtt mutatják be. A több mint 200 beérkezett alkotást a VM szakmai zsűrije értékelte hazánk kiemelkedő természetfotósától, Máté Bencétől kezdve a vadvilág védelméért küzdő nemzetközi fotóriporter Britta Jaschinskiig.

Az ünnepségre szerte az országból érkeztek pályázó természetfotósok és természetrajongók. A 23 alkotó 44 fotóját a CEWE által készített gyönyörű vászonképeken tekinthették meg a látogatók.

A fotópályázat győztese Angyal Péter lett Virágok tánca című felvételével, ez cikkünk kiemelt képe.

A második helyen Palcsek István végzett A sóballák világa című fotójával.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Palcsek István

A harmadik díjat Szűcs Boldizsár Ébredéséért ítélték oda.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Szűcs Boldizsár

A Varázslatos Magyarország különdíjat Tóth László kapta Erre-arra című képéért.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

A CEWE különdíj Dr. Barsi Ernőé lett a Bíró című alkotásáért.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Dr. Barsi Ernő

A Fotoplus különdíjat Kreiner Roland Őszi kavalkádjáért ítélték oda.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

The post Gyönyörű fotókon elevenednek meg hazánk vizes élőhelyei first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed