Győri közgyűlés: alpolgármester nem lett, újabb fizetésemelés igen

A 24 napirendi pont némelyike alapján ismét borítékolható volt a győri önkormányzat idei első közgyűlésén az éles vita az ellenzéki polgármester (és az őt támogató kisebbségi frakció, a Tiszta Szívvel a Városért) valamint a fideszes többség között. Borsi Róbert fideszes képviselő, kulturális tanácsnok volt az előadója az önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságok tisztségviselői tiszteletdíjának megállapításáról szóló javaslatnak, mellyel a polgármester múlt heti Facebook-bejegyzése szerint „emelné a felügyelőbizottsági fizetéseket.

Ezzel a fideszes politikusok a korábbi 375 százalékos képviselői fizetésemelés után újabb fizetésemelést adnának saját maguknak és barátaiknak.

Mivel a tavalyi legutolsó közgyűlésen is éles konfliktust generált a képviselők fizetésének megemelése, így sejthető volt, hogy az önkormányzati cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjai javadalmazásának szintén visszamenőleges (január 1-tól történő) emelésében sem lesz egyetértés. A javaslat szerint a legnagyobb győri közcég, a GYŐR-SZOL igazgatóságának elnöke a minimálbér kétszeresét (bruttó 657 ezer forintot), az igazgatóság tagjai és a felügyelőbizottság elnöke pedig annak 160 százalékát (bruttó 525 ezer forintot), míg a felügyelőbizottsági tagok 394 ezer forintot kapnának. A Győr Projekt Kft, a GYHG Kft, a Győri Térségfejlesztési és Projektmenedzsment Kft. felügyelőbizottságainak elnökei a minimálbér 130 százalékával (427 ezer forint), tagjai pedig a minimálbér összegével (328 ezer forint) számolhatnak jövedelemként január 1-től.

Hozzá kell tenni: az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagság nem olyan pozíció, amely napi nyolcórás, főállású alkalmazotti szintű munkavégzést, illetve jelenlétet követel. A tagok jórészt önkormányzati képviselők, pártalkalmazottak vagy olyan, valamelyik pártfrakció által delegált személyek, akiknek van más állásuk, jövedelmük is. A polgármester múlt heti bejegyzése szerint ez is abba a sorba illeszkedik, mely alapján:

37 millió forint ment a Fidesz javaslatára, a Tiszta Szívvel a Városért frakció ellenszavazatai ellenére tavaly a képviselők visszamenőleges fizetésemelésére;
172 millió forintot szavazott meg a Fidesz köztéri Lebó-szobrokra;
300 millió forintot kérdés nélkül utaltattak át a Győr-Projekt Kft-nek egy rejtélyes adósság kiegyenlítésére;
sok tízmillió forintot költöttek a fideszes képviselőkhöz közel álló alapítványok támogatására;
169 milliós mínuszt halmoztak fel a Győr Plusz nevű fideszes pártlapban;
50 millió forintért betonozna a fideszes képviselő futópályát a marcalvárosi Kiserdőben a lakosság beleegyezése nélkül;
háromszobás frakcióirodát és frakcióasszisztenst finanszíroztat magának a Fidesz az önkormányzat pénzén.

A helyi Fidesz se maradt adós a bírálattal, ők a Polgármesteri Hivatalra szánt pénzeket sokallják. Antal Imre, a Közigazgatási és Pénzügyi Bizottság kormánypárti elnöke a költségvetés tervezetét bírálva a múlt héten szóvá tette: „a rendőrség támogatása nem emelkedik, sem pedig a sokat bírált, illetve sokszor szóba hozott kamerarendszer bővítésére sem jutna idén több pénz”. Illetve a Pintér Bence által beharangozott közösségi költségvetésre „a korábban kommunikált egymilliárd forint helyett annak töredéke, mindössze 100 millió forint jutna”.

Ugyanakkor a fideszes politikus rosszalja, hogy a kommunikációra és a marketingre fordított összegekkel nem spórol a városvezetés, „továbbra is 200 millió forintot szánna erre a célra. Tudjuk, hogy a kommunikáció egykori újságíróként fontos Pintér Bencének, de úgy gondoljuk, hogy talán ezen a területen is lehetne szigorítani. Szintén nem csökken a reprezentációs költségkeret, hiszen 50 millió forintot szánna a baloldali városvezetés reprezentációra” – mondta.

Szajki Bálint / 24.hu Pintér Bence a győri Városházán 2024. október 11-én.

A fenti pengeváltások ágyaztak meg a közgyűlési hangulatnak. Pintér Bence arról kérdezte az előterjesztőt, Borsi Róbertet hogy mik a pontos számok? Mennyibe kerül ez a fizetésemelés? Borsi válaszában a teljes összeget nem mondta el, ehelyett arról beszélt: 2008-ban állapították meg a jelenlegi felügyelőbizottsági tiszteletdíjakat, így jelenleg bruttó 95-96 ezer forintott kapnak a tagok. Pintér viszont elmondta; 81 millió forint többletköltséget jelent ez a cégeknek.

Kósa Roland alpolgármester, a TSZV frakcióvezetője azt mondta: mivel a város cégei százmilliós veszteségeket halmoznak fel, ezért nem fogják ezt megszavazni. Borkai Zsolt korábbi fideszes polgármester, független képviselő viszont úgy vélte: a felügyelőbizottsági tagok saját vagyonukkal felelnek a cég döntéseiért, így demagógnak nevezte a fizetésemelés elleni érveket. Pintér Bence viszont továbbra sem látta indokoltnak a döntést.

Később abból lett vita, hogy Antal Imre, a Közigazgatási és Pénzügyi Bizottság fideszes elnöke szóvá tette: miért beszél a városvezető arról, hogy a felügyelőbizottsági tagok a fideszesek barátai, mikor a TSZV-frakció is jelölt oda embereket. Illetve Borsi Róbert azt kifogásolta: ha sokallják a fizetésemelést, miért nem ajánlottak fel jótékony célra a megemelt fizetésükből? Pintér Bence erre úgy reagált: ő felajánlott egy összeget, amelyből a független sajtót támogatja. Hány olyan eset volt, hogy ténylegesen a vagyonával kellett felelnie egy felügyelőbizottsági tagnak? – kérdezte ironikusan Kósa Roland alpolgármester. Végül 17 szavazattal (a Fidesz, illetve Borkai Zsolt, Hajtó Péter és Fodor Roland független képviselők szavazatával) 5 ellenében megszavazták az emelést.

Szajki Bálint / 24.hu Borkai Zsolt és Hajtó Péter.

Emelett a második alpolgármester jelölése is megosztó témának bizonyult. Mint Pintér Bence a 24.hu-nak adott interjúban elmondta: a jelenlegi SZMSZ két főállású alpolgármestert engedélyez. „De a második alpolgármesterre vonatkozó előterjesztést a Fidesz még napirendre sem engedte tűzni. […] kerestünk egy pártpolitikai háttér nélküli szakmai jelöltet. Viszont már a kérdés napirendre tűzését is leszavazta a Fidesz” – mondta a városvezető.

Azt a választ kaptuk, hogy nincs alpolgármester-választó hangulat a Fidesz-frakcióban

– tette hozzá ironikusan a korábbi jelölésről Pintér Bence a január 15-i sajtótájékoztatón, ahol bejelentette: Dr. Tóth Péter polgármesteri kabinetvezetőt, a győri Széchenyi Egyetem docensét jelöli alpolgármesternek. Akit ha megválasztanának, a szociális ügyek, a generációk együttélése és a közlekedés területét felügyelné.

„Az ő személyét Fekete Dávid frakcióvezető úr is javasolta az októberi tárgyalások folyamán, mondhatjuk úgy, hogy áldását adta rá. Ha akkor Tóth Péter felmerült, mint konszenzusos személy, akkor nem látom, hogy miért ne lehetne most is az” – tette hozzá. Fekete Dávid bejelentette: a kormányparti frakció lelkiismereti szavazást rendelt el, vagyis mindenki saját belátása szerint szavaz, nincs egységes, kötelező frakcióálláspont. Végül a 21 képviselő és a polgármester 8 érvényes, vakamint 14 érvénytelen szavazólapot adott le a titkos szavazáson. Így Tóth Pétert nem sikerült megválasztani. Most spórultunk meg 30 millió forintot – mondta Antal Imre fideszes városatya, ironikusan célozva az alpolgármesteri pozíció bérköltségeire.

– Az előbb jeleztem polgármester úrnak: nem biztos, hogy jó az, ha a köztünk lévő négyszemközti, hatszemközti megbeszéléseken elhangzottak a sajtóba ilyen módon kikerülnek – utalt arra Fekete Dávid az ülés után, hogy Pintér arról beszélt, korábban ő is támogatta Tóth Péter személyét.

„Tóth Pétert ismerem, egyetemi kollégám. Mi azt mondtuk az SZMSZ-módosításkor, hogy egy alpolgármestert a törvényesség és a működőképesség biztosítása érdekében mindenképpen megszavazunk, függetlenül attól, hogy egyetértünk-e a személyével. Kósa Rolandot így meg is szavaztuk, de abban maradtunk, hogy a második alpolgármesterre konszenzusos javaslattal fogunk élni. Volt is ilyen személy, de a választás reggelén közölte, hogy mégsem vállalja. Ezt követően merült föl Tóth Péter személye, akire viszont maga a polgármester mondott nemet, azzal, hogy kabinetvezetőként szeretné az ő kvalitásait hasznosítani. A sztori így kerek. Nem tudom, azóta mi változott, de akkor még Pintér Bence is elutasította Tóth Péter alpolgármesterségét. Egyébként a frakcióból többen is megszavazták Tóth Péter személyét. Mi fideszes alpolgármestert továbbra sem szeretnénk jelölni, viszont folytatjuk a megbeszéléseket, hátha tudunk alkalmas személyt találni” – válaszolta Fekete Dávid, akinek szavairól az ellenzéki városvezetőt is megkérdeztük.

„Én azóta is azt képviselem, hogy Győrnek három alpolgármesterre van szüksége. De akkor kettőt javasoltam: Kósa Rolandot és Balog-Farkas Renáta győrszentiváni önkormányzati képviselőt. Ám az utóbbit a Fidesz nem volt hajlandó támogatni. S akkor valóban azt mondtam, hogy Tóth Péterre mint kabinetfőnökre számítanék. És valóban volt egy harmadik személy, aki szóba került, de látjuk milyen méltatlan helyzetek alakulnak ki ezen a közgyűlésen. Ehhez azért egy erős elhatározás, lelkierő kell” – felelte Pintér Bence, aki azt nem akarta elmondani, ki volt a visszalépett alpolgármester-jelölt.

Lehet, hogy a jövőben még meggoldolja magát

– indokolta a polgármester, hozzátéve: a most leszavazott Tóth Péter kabinetvezetőre számos olyan feladat hárul, ami az alpolgármester dolga lenne. „Minden egyes közgyűlésen vissza fogom hozni az alpolgármester-választást a napirendbe, és Tóth Pétert fogom javasolni” – mondta a győri polgármester.

The post Győri közgyűlés: alpolgármester nem lett, újabb fizetésemelés igen first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed