Még van pár hét folyósítani.
Mi történt? A kormány nem fizette ki határidőre Brüsszelnek azt a 200 millió eurós bírságot, amit még júniusban szabott ki az Európai Bizottság „példátlan és kivételesen súlyos uniós jogsértés” miatt.
Kontextus. Az Európai Bíróság 2020-ban állapította meg, hogy Magyarország nem tartotta tiszteletben az uniós jog szabályait, többek között a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszatérésére vonatkozó eljárások területén.
E kötelezettségszegés a nemzetközi védelem iránti eljáráshoz való hozzáférés korlátozására, az e védelmet kérelmező személyek tranzitzónákban való jogellenes őrizetére, az ilyen személyek ahhoz való jogának a megsértésére, hogy a kérelmük elutasításával szembeni jogorvoslati kérelem jogerős elbírálásáig Magyarország területén maradjanak, valamint a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok kitoloncolására vonatkozott.
Az Európai Bizottság, mivel úgy ítélte meg, hogy Magyarország továbbra sem tett eleget a 2020. évi ítéletben foglaltaknak (kivéve a tranzitzónákat, amelyeket Magyarország már ezen ítélet kihirdetése előtt bezárt), jött az újabb kereset, amely már pénzügyi szankciókkal is jár. Ennek összege egy 200 millió eurós átalányösszeg, amihez, késedelem esetén, további egymillió eurót számítanak fel, naponta.
Mi lesz most? Az Euronews szerint a magyar kormány nem fizetett határidőre, így a Bizottság most egy újabb felszólítást küldött, szeptember 17-i határidővel. Ha ezután sem fizetnek, Brüsszel aktiválja a „beszámítási eljárást”, és
levonja a bírság összegét az országnak járó uniós forrásokból, aminek egy része már jelenleg is be van fagyasztva a jogállamisági problémák miatt.
Mit mond a kormány? Többször jelezte, hogy nem hajlandó kifizetni az egyszeri, 200 millió eurós és a napi 1 milliós bírságot. Orbán Viktor miniszterelnök még júniusban a Kossuth Rádióban tartott egyik beszédében azt mondta, azon töri a fejét, hogy a büntetés kifizetését “hogy oldjuk meg úgy, hogy jobban fájjon nekik, mint nekünk.”
The post Ha Magyarország nem fizet, az uniós támogatás bánhatja appeared first on Forbes.hu.