Talán nincs is olyan ember, akit ne nyűgöznének le a csillagos ég rejtelmei, szépségei. Sokaknak ugyanakkor nehéz eligazodni az égen, vagy épp eldönteni, hogy hol és mikor érdemes felfelé lesni, hogyan találhatnak érdeklődő vagy épp hozzáértő társakat e tevékenységhez. Sokak számára egy élethosszig tartó hobbi kezdetét jelentheti egy jó időben és helyen elcsípett megfigyelés.
Mindezekben segít az, a 2020 óta egyre duzzadó közösségi rendezvénysorozat, amelyet idén is nagy lelkesedéssel szerveznek, sokak örömére. Akár távcsövön keresztül, akár szabad szemmel szeretnénk megfigyelni a világegyetem valamely csodáját, keressük meg a számunkra vonzó programot, a határ a csillagos ég.
A már hagyományosnak is mondható rendezvénysorozat hatalmas közösségi csillagászati élményt ígér idén is az érdeklődőknek. Számtalan helyszínen várnak programok az égbolt szerelmeseire, vagy azokra, akik csak ilyenkor, nyáron tudnak egy kis időt szakítani a megfigyelésekre. Az interaktív térképen megnézhetjük, hol mire számíthatunk, de megyei lebontásban is rendelkezésre áll a programok sora.
2023-ban mintegy 80 helyszín és 150 egyedi program közül választhattak az érdeklődők, ez idén is hasonló lesz (a programok száma egészen az utolsó pillanatig növekedni szokott). A 2024-es évben egy különleges évfordulónk is lesz: 25 esztendeje volt a hazai teljes napfogyatkozás, 1999. augusztus 11-én.
Azóta felnőtt egy generáció, amelynek tagjai nem rendelkeznek személyes emlékekkel, ám a Nap nem csak akkor izgalmas, ha fogyatkozás van, hanem máskor is. Ez különösen igaz a jelenleg is zajló naptevékenységi maximumra, amelynek például a májusi sarki fény parádét köszönhettük. A programok közt ennek okán idén kiemelt szerepet kap a Nap megfigyelése, és a szervezők arra biztatják a programokat lebonyolító szervezeteket, amatőrcsillagászokat, hogy igyekezzenek a Napot is bemutatni.
Dr. Barna Barnabás, a programok fő szervezője elmondta, hogy a kezdeményezést a Svábhegyi Csillagvizsgáló is támogatta. A csillagvizsgáló szakemberei egy workshop keretében segítik a programokat tartókat szakmai tanácsokkal, illetve ajándék napszűrőkkel.
Ez minden bizonnyal még tovább emeli majd a szakmai színvonalat is, vagyis még többet kaphatnak majd az érdeklődők, akik ellátogatnak a rendezvényekre. „Az idei EHCSA támogatói a Magyar Csillagászati Egyesület, a Szegedi Csillagvizsgáló, a Budapesti Távcsőcentrum és a Svábhegyi Csillagvizsgáló.”
Mire érdemes figyelni?
Ha kinézünk egy olyan programot, amelyen szívesen részt vennénk, mindenképp győződjünk meg róla, hogy szükséges-e például előzetesen regisztrálni. A hivatásos helyszíneken (csillagparkok, obszervatóriumok egy része) belépődíj fizetésére is számíthatunk. Számtalan amatőrcsillagász vagy egyesület által tartott rendezvényt is találunk, természetesen.
A szervezők továbbra is várják azok jelentkezését, akik szeretnének valamilyen bemutatót tartani, hiszen ez egy minden szempontból közösségi kezdeményezés, így mindannyian tudunk élményt, tudást, örömet adni egymásnak!
Az „egy hét” idén 9 napot jelent, így remélhetőleg az időjárás se tudja elrontani a programokat. A rendezvényekről a Facebookon is tájékozódhatunk.
The post Hamarosan kezdődik az Egy hét a csillagok alatt first appeared on National Geographic.