Hankó Balázs elégedett a Fudan Alapítvány gazdálkodásával

A kulturális miniszter benyújtotta beszámolóját az Országgyűlésnek a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, illetve arról, hogy Fudan törvényben megfogalmazott célok közül, mit sikerült megvalósítani. Emlékeztetőül: a közérdekű vagyonkezelő alapítványt eredetileg a kínai Fudan Egyetem Budapestre csábítása miatt hozták létre. Arról közben a kormány gyakorlatilag lemondott, de az alapítvány működött.

Hankó Balázs beszámolója szerint az előző kulturális miniszter, Csák János 2024. szeptember 30-án mondott le a kuratórium elnökségéről, helyére október 25-én Varga-Bajusz Veronika államtitkárt választották meg. A másik négy tag (Szászi István, P. Szabó Sándor, Palotai Dániel, Harsányi Péter) helyén maradt, ahogy a felügyelőbizottság (Kállay György Kristóf, Hornung Ágnes, Schmidt Balázs) is.

A kuratórium és a felügyelőbizottság munkáját főigazgató, főigazgató-helyettes, titkárságvezető segíti. A 600 millió forintos kezdőtőke után az Innovációs és Technológiai Minisztérium 2021 decemberében 6 milliárd forintot biztosított az alapítvány részére. A vagyont a kuratórium kezeli.

A Kuratórium 2022-től jelentős költségcsökkentésekről döntött, ennek keretében jelentősencsökkentek az alapítványi tisztségviselők tiszteletdíjai, továbbá az Alapítvány feladatainak ellátásához igénybe vett közreműködők megbízási díjai. A Kuratórium döntése értelmében 2023. év második felében az Alapítvány – 2022. év első félévéhez képest – megközelítőleg 50%-os költségszinttel működött.

A beszámoló szerint a vagyont a a legjobb ajánlatot adó bankoknál folyamatosan lekötötték, ennek eredményeképpen

az Alapítvány pénzeszközeinek értéke 2023. év végére megközelítőleg – a kezdeti 6.600.000.000,- Ft összegről – 7.500.000.000,- Ft összegre nőtt.

Az alapítvány 2021-es értéken számolva kapott mintegy 13 milliárd forint értékű ingatlant is.

Hankó Balázs szerint az elmúlt években jelentősen nőtt a megújult versenyképes hazai felsőoktatásba felvételt nyert diákok száma, az immár második éve meghaladja a 100 ezer főt. A minisztérium a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával és a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetségével is egyeztetett. Kiderült, hogy országosan is, de kiemelten Budapesten az egyik legfontosabb feladat a kollégiumok számának bővítése.

A Fudanról Tudás-Térre átkeresztelt alapítványa feladata „a felsőoktatás nemzetköziesítésének fejlesztése”, a Diákváros kollégiumfejlesztési program megvalósítása egyetemi együttműködés keretében, a diákjóléti szolgáltatások fejlesztése.

„A magyar felsőoktatást az erősítheti, ha minél több keleti és nyugati egyetemmel alakít ki közös és dupla diplomás képzéseket, amely képzések erősítik a magyar gazdaságstratégiát, kiegészítik, erősítik a gazdasági semlegesség politikáját. Ezért az Alapítvány nem egy egyetem, hanem számos kínai és további ázsiai egyetemmel, valamint nyugati egyetemekkel kell, hogy segítse a magyar egyetemek nemzetköziesítési folyamatait” – írta Hankó Balázs. A miniszter beszámolójából derül ki, hogy a Diákvároshoz a kormány 23 forgalomképes és 26 forgalomképtelen ingatlant venne át a fővárostól, illetve a IX. kerülettől, hogy később átadja a Tudás-Tér Alapítványnak.

The post Hankó Balázs elégedett a Fudan Alapítvány gazdálkodásával first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed