Hat magyar egyetem megtámadta az Európai Unió Bíróságánál azt a hétfőn meghozott uniós határozatot, mely szerint a magyar törvények nem kezelik megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványok, azaz kekva-k kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat. A keresetet a modellváltott Semmelweis Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, és a Dunaújvárosi Egyetem nyújtotta be, írja a hvg.hu.
Az európai uniós döntés szerint az alapítványi fenntartású egyetemek továbbra sem férhetnek hozzá az Erasmus+- és a Horizon-programokhoz. „A Bizottság egyértelműen felvázolta, milyen kiigazítások lennének szükségesek a helyzet megfelelő orvoslásához” – indokolták a határozatot. Ha Magyarország meghozza szükséges intézkedéseket, a későbbiekben még mindig feloldhatják a korlátozásokat.
A hat egyetem közleményében azt írta, a határozatot „az Európai Unió Tanácsa és Bizottsága bizonyos politikai aggályaira hivatkozva” fogadták el, és a benne lévő intézkedéscsomagnak az a célja, hogy „nyomást gyakoroljon Magyarországra”.
„Ennek melléktermékeként 21 magyar egyetem és hallgatói, kutatói, klinikái és intézetei is belekerültek egy olyan politikai konfliktusba, amelynek során méltánytalanul hátrányos megkülönböztetésben részesülnek, ellentmondva az Európai Unió alapelveinek: egyenlő bánásmód, tudományos szabadság, diszkrimináció tilalma, ártatlanság védelme. A Tanácsnak a Magyarország kormányával kapcsolatos, a helyzet alapjául szolgáló problémáinak semmi köze nincs a magyar egyetemeknek. Erre tekintettel a jelen közleményt aláíró hat magyar egyetem keresettel támadta meg a Határozatot az Európai Unió Bíróságának Törvényszéke előtt” – írták.
A hat említett egyetem hozzátette, „meggyőződésük, hogy az Európai Bizottság és a Tanács által a Magyarország kormányával szemben felhozott, jogállamisággal kapcsolatos aggályok nem szolgálhatnak jogszerűen ürügyként a magyar egyetemek integritásába való beavatkozásra, valamint a kutatók és hallgatók súlyos megbüntetésére. Az Európai Bizottság mostani döntése arra bizonyíték, hogy nem kívánnak párbeszédet folytatni, nem számítanak az immár két éve hangoztatott érvek, amelyek azt bizonyítják, hogy a modellváltással semmilyen módon nem sérült az egyetemi autonómia. Ezzel ellentétben az Európai Bizottság az, amely bele kíván szólni az egyetemi autonómiába, és mondvacsinált indokokkal felülbírálni az egyetemi döntéseket”.
The post Hat modellváltott egyetem megtámadta az uniós határozatot, ami szerint ki vannak zárva az Erasmusból first appeared on 24.hu.