A tervezetthez képest 650 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírt vásároltak tavaly az emberek – számolta ki az Azénpénzem.hu az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) legfrissebb adataiból. Maga az ÁKK is elismerte már decemberi, a 2025-ös év finanszírozásáról szóló sajtótájékoztatóján, hogy
Míg a 2024-es finanszírozási tervben az szerepelt, hogy 1932 milliárd forinttal nő majd a lakossági állampapírok állománya, a most napvilágra került adatok szerint mindössze 1280 milliárd forint volt az emelkedés. Ebből 94 milliárd forinttal az euróalapú állampapír állománya nőtt, a lakosságiforint-állampapíroké 1185 milliárd forinttal hízott. A tervezett vásárlás egy része helyett diszkontkincstárjegyet vehettek az emberek, de semmiképp sem annyit, hogy pótolja a teljes hiányzó összeget – olvasható a portál cikkében.
Csökkent a sztárpapírok állománya
Az ÁKK közlése szerint a Prémium Magyar Állampapír állománya 2024. december végére 31,7 milliárd forinttal csökkent, amely így 6961,0 milliárd forintot tett ki. Mindössze egy hónap alatt, november végéhez képest 92 milliárd forintos a csökkenés. Vagyis már decemberben elkezdték visszaváltani ezt a papírt az emberek.
A januárban bevezetett, 3 éves futamidejű Fix Magyar Állampapír állománya december végére elérte a 1016,9 milliárd forintot. Ez lett tehát a legsikeresebb papír 2024-ben. Szintén emelkedett a 3 és 5 éves Bónusz Magyar Állampapír állománya is, a 335,7 milliárd forint növekedést követően a hó végén 1208,9 milliárd forintot tett ki.
Júniustól – megújult kondíciók mellett – 5 éves futamidejű Magyar Állampapír Plusz került értékesítésre, ennek állománya, a nyomdai kibocsátású és a korábban értékesített papírokkal együtt december végén 762,6 milliárd forintot tett ki. Így összességében 30 milliárd forinttal lett kisebb egy év alatt a MÁP Plusz állomány. Ezzel párhuzamosan júniustól kivezetésre kerül az Egyéves Magyar Állampapír, amelynek állománya 382,4 milliárd forint volt december végén, 191,6 milliárd forinttal kisebb a 2023. év végi állománynál. A lakossági állampapírok közül a Fix Magyar Állampapír értékesítése volt a legmagasabb decemberben.
A lecsökkent kamatok már nem vonzóak
Tavaly több lépcsőben is csökkentette a lakossági állampapírok kamatát az ÁKK. A tavalyi kedvenc, a januárban bevezetett FixMÁP még 7 százalékos kamattal indult, de a kétszeri csökkentés után már csak 6,5 százalékot fizetett. Októberig sorra csökkentek a kamatok, a megújított MÁP Plusz kezdő kamata is 6,25 százalékról 5,75 százalékra mérséklődött.
Ezekkel a kamatcsökkenésekkel el is fogyott a lakosság érdeklődése: augusztus végéig nettó 1148 milliárd forinttal nőtt a forint lakossági állampapír-állomány 2024-ben, de attól kezdve már érdemi növekedés nem történt, az év végéig összesen csak 40 milliárd forint többletet tud felmutatni.
Bezuhanó PMÁP-kamatok
Ezek után nem csoda, ha azon aggódik a kormányzat, hogy mit fognak tenni az idei kamatkifizetésekkel az emberek. Az ÁKK finanszírozási terve szerint 2025-ben a lakosság várhatóan nettó 1323 milliárd forinttal járul hozzá a költségvetés hiányának finanszírozásához. Csakhogy – mint látjuk a decemberi számokból – a mostani kamatok már nem túl vonzóak. Ráadásul az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírok kamata brutálisan beesik. A 2033/I jelű már csak 3,95 százalékot fizet.
Vagyis nemcsak a kamatkifizetések ismételt befektetéséért, hanem a meglévő állomány megtartásáért is aggódhat a kormányzat. Hiszen
Mint a 24.hu megírta, immár nemcsak pénzügyi, hanem politikai tétje is lehet annak, hogy a lakossági állampapír-állományt stabilan tartsa, miután a PMÁP-sorozatok 2025-ös kamatfordulói után megindulhat a tőkekiáramlás a Magyar Államkincstárból. A szakértők egyelőre azt találgatják, miként reagálhat a kormányzat az új helyzetre, illetve mekkora hozamot vagy infláció feletti prémiumot kellene ígérnie az adósságkezelőnek, hogy újra „szexi” legyen az állampapír.
Bár a kormány pörgetné is ebből a pénzből a gazdaságot, de állampapír-vásárlást is szeretne.The post Hátat fordítottak a magyarok az állampapíroknak, lépéskényszerbe kerülhet a kormány first appeared on 24.hu.