Elpazarolt pénz és idő: röviden így lehetne összefoglalni a Boeing által fejlesztett CST-100 Starliner eddigi történetét. A NASA által megrendelt űrhajót eredetileg a Nemzetközi Űrállomás (ISS) ellátására akarták felhasználni, csakhogy a program lassan a végéhez közeledik, a Starliner pedig több mint tíz év után sem áll készen a rendszeres használatra. Kérdés, hogy a projekt miként hat majd az eleve súlyos gondokkal küzdő cégre.
Maratoni misszió
Kilenc hónap után – magyar idő szerint március 18-én éjjel – tértek haza a NASA „űrben rekedt” asztronautái, Sunita Williams és Butch Wilmore. Az űrhajósok 2024 júniusában keltek útra az ISS felé a még fejlesztés alatt álló Starliner fedélzetén, a későbbi eseményeket az űrkutatás iránt kevéssé érdeklődők is alaposan megismerhették az utóbbi hónapokban.
A kapszula már útközben meghibásodott, majd a dokkolás után további problémák léptek fel, ezért a NASA-nál és a Boeingnél hosszas elemzést és bizonytalanságot követően úgy döntöttek: biztonsági okokból inkább üresen küldik vissza a Földre, Williams és Wilmore hazajuttatását pedig a SpaceX egyik Crew Dragon űrhajójára bízzák.
A párost így az ISS legénységének hivatalos tagjaivá tették,
Ahhoz, hogy hazatérhessenek, a Crew-9 küldetés négy, eredetileg kijelölt résztvevőjéből kettőnek új feladatot kellett adni, hogy helyet szabadítsanak fel a Dragonon. A kapszulát csak 2024 szeptemberében bocsátották fel, a Starliner esete rengeteg vizsgálatot és újratervezést követelt meg a NASA-tól.
Eközben az ügyből politikai téma lett, Donald Trump megválasztása után legfőbb támogatójával, Elon Muskkal közösen azt hangoztatta, hogy a Biden-kormány cserben hagyta az asztronautákat, a SpaceX-vezér pedig egyenesen azt állította, a döntés hátterében politikai megfontolások álltak. A kijelentésekből űrkutatási botrány kerekedett, több egykori űrhajós hazugnak nevezte Muskot.

Az amerikai űrhivatal az események közepette végig azt kommunikálta, hogy asztronautáit bármikor hazahozhatná, és a közbeszédben meggyökeresedett fordulattal ellentétben a páros nem rekedt az ISS-en. A Boeing is igyekezett magabiztosságot sugározni, ám a vállalatra nézve összességében mégis valóságos PR-katasztrófa bontakozott ki.
A Starliner tesztküldetése hivatalosan a kapszula szeptemberi landolásával ért véget, a szélesebb közönség számára pedig Williams és Wilmore márciusi hazatérése zárta le a történetet. Csakhogy a saga még mindig javában tart, hiszen a legfontosabb kérdés továbbra is megválaszolásra vár: mi lesz a kísérleti űrhajó hosszú távú sorsa?
The post Hiába tértek haza az űrben rekedt asztronauták, még nem ért véget a Starliner-saga first appeared on 24.hu.

