Németországban a sportolói Hírességek Csarnokának egyes tagjainak életrajza átértékelés előtt áll. 2024 márciusában Armin Jäger sporttörténész a Süddeutsche Zeitungban rámutatott, hogy a korábban feltételezett öt tag mellett még tíz másik is az NSDAP (Nemzetiszocialista Német Munkáspárt), azaz a náci párt tagja volt.
A Hírességek Csarnokának három tulajdonosa – a Német Sportsegély Alapítvány, Német Olimpiai és Sportszövetség, illetve a Német Sportújságírók Szövetsége – megdöbbenve olvasta Jäger beszámolóját. Megbízták Erik Eggers sporttörténészt, hogy nézze át az általa azonosított személyek NSDAP-múltját, illetve denacifikációs (a nácik hivatalos pozíciókból való eltávolításával kapcsolatos) aktáit.
Eggers összesen 18 életrajzot vizsgált meg, a kutató elemzésének eredményeként létrejött jelentést a Zeit munkatársai is megtekinthették.
Lőrincze Judit / Fortepan Unter den Linden, jobbra a Staatsbibliothek, háttérben a Brandenburgi kapu 1936-ban.
Újravizsgálták a náci kapcsolatokat
Erik Eggers sporttörténész megerősítette Armin Jäger korábbi megállapításait, és azt javasolta, hogy néhány sportoló Hírességek Csarnokában való szereplését újra kellene gondolni. Saját szerepéről azt mondta, szakértőként nem azt kell megítélnie, hogy a szóban forgó sportolók és edzők bekerülése indokolt volt-e vagy sem, az ő küldetése az volt, hogy átláthatóvá tegye, kinek volt bármilyen szorosabb (párt)kapcsolata a nácikkal.
Nekem az ismert náci tagságokat (az NSDAP mellett az SA és az SS, a náci párt fegyveres testületei – a szerk.) kellett bemutatnom és történelmileg a lehető legjobban besorolnom. Ez azokra a sportolókra is vonatkozik, akik 1933-ban már befejezték pályafutásukat
– mondta Eggers.
A Hírességek Csarnokának 2008-ban nyilvánosságra hozott küldetésnyilatkozata kimondja, hogy csak olyan személyek kerülhetnek oda, akiknek világos álláspontjuk van a szabad demokratikus alaprendről, egyértelmű álláspontjuk a saját múltjukról, vagy éppen rendelkeznek olyan önreflexióval, amely megjeleníti a múltban hozott hibás döntéseket. Ez magában foglalja a Stasi tevékenységét vagy éppen a doppingvétséget is.
A Hírességek Csarnokának tulajdonosai az év végén sajtóközleményt adtak ki arról, hogy neves sporttörténészekből álló szakértői testületet kívánnak kinevezni, akik tisztázhatják, kell-e kizárási eljárást indítani az egyes tagok ellen a náci korszakban végzett tevékenységük miatt.
The post Hitler-rajongó olimpiai bajnok és náci ideológus sztáredző miatt újraértékelik a német sporttörténelmet first appeared on 24.hu.