Így halt meg Horthy idősebbik fia

Horthy István gépészmérnöki diplomájával a Weiss Manfréd Gépgyárban helyezkedett el, majd egy évvel később, 29 éves korában amerikai körútra indult, ahol egyszerű munkásként egy évet dolgozott a Ford gyárban. Hazatérése után a MÁVAG egyik tervezőosztályának vezetője lett – részt vett például a híres 424-es gőzmozdony megalkotásában – majd 1940-ben rábízták a Magyar Államvasutak irányítását. A MÁV első embereként tagja lett az Országgyűlés felsőházának, és a magyar hadba lépés évében államtitkári feladatkört kapott – írja a Rubicon.hu.

Az igen népszerű fiatal mérnök és politikus 1942-ben került a nagypolitika sodrába, miután Horthy Miklós kormányzó helyettesének jelölte ki. A döntés ellen az Országgyűlésben egyedül csak a nyilasok tiltakoztak Horthy István közismert angolbarátsága miatt. Élete során mindig arra törekedett, hogy a szülői támogatás nélkül is kiérdemelje előléptetéseit, erre utal az is, hogy már kormányzóhelyettesként, 1942-ben a 2. magyar hadsereggel a keleti frontra vonult. Ugyan csak tartalékos szolgálatra osztották be, ő osztozni akart a katonák megpróbáltatásaiban, és az év során 24 bevetésen vett részt. Augusztus 24-én érkezett meg az alekszejevkai támaszpontra visszahívó parancsa, ám ő ezt valamilyen okból eltitkolta felettesei elől, és augusztus 20-án újra bevetésre indult. Az utolsóra.

Hajnali 5 óra után néhány perccel szállt fel Héja típusú vadászgépével, majd rövidesen a földbe csapódott, és a balesetben életét vesztette.

A szerencsétlenség okairól csak feltételezések vannak, a legvalószínűbb, miszerint a Héják tervezési hibája folytán dugóhúzóba esett, amiből már nem bírta kikormányozni a gépet. A számos magyarázat mellett rengeteg elmélet is született a tragédia hátteréről, egyesek a nácikat sejtették a háttérben, míg a későbbi kommunista propaganda Horthy állítólagos ittas állapotával magyarázta a balesetet. Holttestét néhány nappal később hazaszállították, és Kenderesen, a család kriptájában helyezték végső nyugalomra. A szerencsétlenséget állami gyász követte, Horthy István tiszteletére bélyeget adtak ki, apja pedig emlékművet rendelt fiának, mely végül sohasem készült el.

The post Így halt meg Horthy idősebbik fia first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed