Így ismerhetik fel gyorsan a majmok a kígyót

A főemlősök – köztük az ember elődei – számára a kígyók a közös evolúciójuk elejétől fogva folyamatos veszélyt jelentettek, ezért olyan stratégiára volt szükség, amely kétséget kizáróan azonosítani tudták a veszélyforrást. Olyannyira belénk ivódott a kígyóktól való félelem, hogy a kígyót sose látott kis majmok vagy kisbabák is felfigyelnek a kígyó látványára.

A Nagojai Egyetem kutatója, Dr. Nobojuki Kavai vizsgálata meg, mi lehet az a külső tulajdonsága a kígyónak, amely segíti a majmokat a veszély felismerésében. Arra jutott, hogy ez a pikkely.

A kutató első kísérleteiben azt mutatta meg, hogy a kígyók képeire azonnal reagáltak a majmok, míg a hasonló testalkatú szalamandrákéra nem. Itt érdemes megjegyezni, hogy a kígyók pikkelyekkel borított hüllők, míg a szalamandrák a békákkal rokon, sima bőrű kétéltűek. Kavai azon gondolkodott, hogy miként reagálnának a majmok arra, ha a szalamandrák képeit pikkelyessé alakítaná. Vajon a majmok ártalmatlan kétéltűeket látnak-e így, vagy ijesztő kígyónak vélik majd a pikkelyes szalamandrát?

Pikkelyesre fotosopolt szalamandrák
Forrás: Scientific Reports

Az elképzelést tesztelte is a kutató, ehhez olyan majmoknak mutatott 9 képből álló képsorozatokat, amelyek sose láttak élő kígyót. Az erre betanított majmok feladata az volt, hogy kiválasszák a sorozat azon tagját, ami különbözik a többitől. sokféle képet mutatott nekik, köztük kígyósakat és szalamandrásakat is. A majmok reakcióit mérte a kutató, és arra jutott, hogy amikor a szalamandrák közt egy szem kígyó képe volt, a majmok gyorsabban reagáltak, mint akkor ha 8 kígyóhoz járt 1 szalamandra.

Azonban a pikkelyesre rajzolt szalamandra látványa ugyanazt a gyors reakciót váltotta ki a majmokból, mint a valódi kígyó látványa!

Egészen eddig nem volt világos, mi alapján dönti el a majom, hogy félelmetes-e a látott állat vagy sem. A kutató most megmutatta, hogy a pikkelyek teszik kígyóvá a kígyót a majmok szemében. Hiába volt a szalamandrának is hasonló testalkata, mint a kígyónak, csak akkor találta ijesztőnek a majom, ha pikkelyes mintázatot látott rajta. A kutatási eredmény nemcsak arról árulkodik, hogy elődeink miként tanulták meg elkülöníteni a veszélyes állatokat, hanem a látórendszer fejlődéséről is

Landy-Gyebnár Mónika

The post Így ismerhetik fel gyorsan a majmok a kígyót first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed