Így lettek hercegek és halottak Dunaújváros lakói

Dunaújváros, amely ma Magyarország egyik fontos iparvárosa, története során többször is nevet váltott. Ezek a névváltoztatások nemcsak a település fejlődését, hanem a magyar történelem viharos időszakait is hűen tükrözik.

A kezdetek: Dunapentele

Dunaújváros története a római korig nyúlik vissza. A település helyén már ekkor is létezett egy fontos erődített állomás, amelynek neve Intercisa volt. Az itt élt lakosság a római birodalom bukása után is megőrizte a vidék fontosságát.

A középkorban a település neve Dunapentele lett, amelyet a mellette levő Duna-szigeten álló Szent Pantaleon tiszteletére épített templom után kapott.

A szocialista átalakulás: Sztálinváros

A település története élesen megváltozott a 20. század közepén. Az 1950-es években Magyarországon a szocialista iparosítás jegyében nagy beruházásokat indítottak el. Ekkor döntöttek arról, hogy az ország legnagyobb vaskohászati és acélgyárát építik meg a Dunánál, a Dunapentele melletti területen.

Az ipari város megalapításával a település nevét is megváltoztatták. 1951-ben Sztálinváros névre keresztelték, a szovjet diktátor, Joszif Visszarionovics Sztálin iránti tiszteletből. Ez a név az akkori politikai rendszer szellemiségét hűen tükrözte, hiszen a város a szocialista iparosítás szimbólumává vált.

A névváltoztatás azonban akkoriban nem volt egyszerű, mivel ehhez az akkori előírások szerint legalább húszezer lakossal kellett rendelkeznie a településnek, Dunapentelén viszont csak 4200-an éltek. Ekkor mindenkit beleszámoltak, az ott dolgozó munkásokat és a temetőben a sírköveken szereplő neveket is, de még mindig nem érték el a 17 ezres lélekszámot sem.

Ekkor a pártember kéztördelve felkereste a plébánost, hogy a régi keresztlevelekből másoljon már ki valamennyit. Az idős pap nem volt hajlandó kiadni a keresztelőkönyv titkait, ám humorban nem szenvedett hiányt. Felütötte a plébánia vendégkönyvét, és az évszázadok alatt itt megfordult jeles emberek, főrangok neveit a fontos ügy érdekében átadta. Így lett „pentelei polgár” sok egykor volt tudós, püspök, arisztokrata, s köztük egy francia főnemes, a kiváló hadvezér, Savoyai Jenő herceg is, aki jó két évszázaddal korábban pár napig vendégeskedett az akkori papnál. Így lettek a holt lelkek a Sztálinváros név felvételének előmozdítói. A „keresztelő” 1951. november 7-én ünnepélyes külsőségek mellett megtörtént

– írja a különös történetet a Dunaújváros Online.

Újra Dunapentele, újra Sztálinváros

1956-ban a forradalom kitörése fölbátorította az embereket: október 24-én tízezres tömeg vonult fel tüntetni, és a városlakók népgyűlésen döntöttek: a vasmű nevéből likvidálják Sztálint, és a település legyen ismét a történelmi Dunapentele. Megtörtént hát a visszakeresztelés… igaz, csak rövid időre. A forradalom bukása után öt hónappal a városnévtáblán ismét Sztálin neve díszelgett.

Ismét névváltoztatás: Dunaújváros

A forradalom után megkezdődött a kommunista rendszer óvatos reformja. Ennek jegyében 1961-ben a település nevét ismét megváltoztatták, ekkor kapta a mai Dunaújváros nevet. Ez a névváltoztatás már kevésbé volt politikailag motivált, sokkal inkább azt a szándékot fejezte ki, hogy a város regionális jelentőségű ipari és kulturális központként pozícionálja magát.

Kapcsolódó
Ködös hajnalok álomképeit fotózza az iparváros fölött
Egy nyugdíjas hobbifotós drónfotói Dunaújváros szépségéről mesélnek.

The post Így lettek hercegek és halottak Dunaújváros lakói first appeared on Sokszínű vidék.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed