Így néz ki az Antarktika meztelenül

A Brit Antarktiszi Felmérés (BAS) kutatói az Antarktika domborzatát rejtő 27 millió köbkilométernyi jégtakarót virtuálisan lerántva olyan térképet készítettek, amelyből feltárulnak a kontinens hegyei, síkságai, völgyei. A Bedmap3 néven közzé tett térkép hat évtized felméréseinek adatait összegezte. Ebből az is kiderült, hogy merrefelé a legvastagabb a jégtakaró.

A korábbi információk alapján az Adélie-föld területén, a az Astrolabe-medence területét gondolták a legvastagabb jegűnek. Az új adatelemzések azonban egy névtelen kanyont adtak meg rekordernek: a Wilkes-föld területén e helyen 4757 méter vastagságú a jég.

A jégtakaró vastagsága méterben, különböző részletességgel.
Forrás: Scientific data

A Bedmap3 annak is eszközéül szolgál, hogy jobban megértsük a déli kontinens klímaváltozásra adott reakcióit, mivel így meg lehet vizsgálni az összefüggéseket a kontinens alzata és a jég között. E domborzati térkép szolgál a számítógépes modellek alapjául is, amelyek azt számolják ki, milyen a jég mozgása. Míg a magaslatok lelassítják a jég folyását, addig a sík vagy épp homorú helyszíneken felgyorsulhat.

A Bedmap3 munkálatai ugyan 2001-ben kezdődtek csak el, de minden korábbinál részletesebb képet alkottak a szakemberek a kontinensről. Több mint kétszer annyi (kb. 165 millió) adatpontot használtak, mint a korábbi térképeknél, és ezeket 500 méteres rácssűrűségű hálóra rajzolták fel. A korábbi tudásunkból hiányzó adatok sokaságát gyűjtötték össze az elmúlt években, a Déli-sark, az Antarktiszi-félsziget, a Transzantarktiszi-hegység, vagy épp az Antarktika partvonala kapcsán.

A részleteket is mutató térkép, a kék a tengerszint alatti mélységet, a zöld-barna a tengerszint feletti magasságot mutatja méterben.
Forrás: Scientific data

Részletesebbé vált a mély völgyekről és a jég alól kitörni próbáló hegyekről alkotott képünk. A műholdak alaposabban felmérték a jégmezők vastagságát és alakját, valamint a kontinens peremét körbefogó selfjégről is minden korábbinál precízebb adataink születtek. Megismerhettük, hogy hol is támaszkodnak fel az óceánba tartó gleccserek az óceán fenekén.

Néhány pontos adatot is kaptunk:

  • Az Antarktika teljes jégborítása összesen 27,17 millió köbkilométer (összevetésül: a Balatonban 1,9 köbkilométer víz van, vagyis több mint 14 milliószor nagyobb vízmennyiség van a déli kontinensre fagyva)
  • A jéggel borított területek mérete beleértve a selfjég területeket is 13,63 millió négyzetkilométer (ez nagyobb Európa teljes területénél)
    A jég átlagos vastagsága a selfjéggel együtt 1948 méter, a selfjég nélkül 2148 méter
  • Az Antarktika jegének olvadásából 58 méternyi globális tengerszint-emelkedésre számíthatunk

Összességében kiderült, hogy kissé vastagabb a kontinens jégtakarója, mint eddig tudtuk, és igen jelentős mennyiségű jég található a tengerszint alatt elhelyezkedő aljkőzeten. Ez utóbbi helyszínekre a beáramló melegedő tengervíz gyorsabban hat, így nagyobb az olvadásuk kockázata is. Ez azt jelenti, hogy az Antarktika sérülékenyebb, mint amilyennek eddig gondoltuk.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Így néz ki az Antarktika meztelenül first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed