Így óvjuk telelő emlőseinket

A napokban tisztítottam ki az cinegéknek és légykapóknak kihelyezett mesterséges költőodúkat, a régi fészket, amely hemzseg a parazitáktól, eltávolítom az odúból. Ekkor derül fény arra, hogy cinegék használják éjszakázásra az odút, ugyanis a régi fészekben sok madárürülék lehet, ha éppen benne alszik a madár. Így akadtam az odúkban telelő mogyorós pelékre (Muscardinus avellanarius), a tüskevári erdőben négy helyen leltem meg őket.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Mogyorós pele.

Az első hideg napok beállta előtt a kisméretű hazai emlősök téli pihenőre mennek. A bakonyi erdők mélyén található barlangokban a denevérek több faja már téli pihenőre tért. A természetvédők az amúgy is nehezen megközelíthető barlangokat vasráccsal lezárták, ahol nagyobb telelő denevérkolóniák lelhetők fel.

A legkisebb zavarás is végzetes lehet egy-egy denevérkolónia esetében, mert a lelassult életfunkciójú állatokat megzavarva akár pusztulásukat is okozhatjuk. A telelőhelyek hőmérséklete különböző, ezért az egyes fajok egyedi igényük szerint választják ki a legalkalmasabb helyet. A hazai fajok közül a patkósdenevérek a legérzékenyebbek a hőmérsékleti ingadozásokra a téli álom idején.

A denevérek kisebb számban elhagyott vagy kevésbé zavart épületeket is használnak telelésre, például szőlőhegyeken található présházak vagy templomok padlásait. Abban az esetben, ha ilyen telelőkolóniát találunk, tartózkodjuk a legkisebb zavarástól, még a zseblámával való megvilágításukat is kerüljük el. A denevérek az egész földön elterjedtek a sarkvidékek kivételével minden kontinensen előfordulnak, közel ezer fajukat tart számon a tudomány.

A kisemlősök között egy másik faj a nagy pele (Glis glis) is ragaszkodik az ember alkotta épületekhez, ő gyakran erdészházak, kevésbé zavart hétvégi házak padlásán szenderül téli álomra. A kiskertekbe kihelyezett nagyobb röpnyílású odúkban is megtelepedhet a tél folyamán. Ne zavarjuk őket, mert hazánkban védett állatok.

A Magyarországon élő három pelefaj közül ő a legnagyobb méretű. Farka lompos, hosszú szőrrel fedett. Az esetek többségében a példányok magányosan telelnek az arra alkalmas helyen, de találtak már nyolc egyedet is közös alvóhelyen. A példányok súlyvesztesége a telelés teljes időszakában húsz és negyven százalék között változik, a fiatal egyedeknél ötven százalék fölött van. Életük felét alvással töltik, de ismeretes olyan példány, amely tíz hónapig aludta az igazak álmát.

Ha a kiskertben, a kirándulások alkalmával a bokrokon vagy gazos helyeken a fotón látható ökölnyi kis fészket találjuk, ne szedjük le, mert lakója a hazai kisemlősök egyik legkisebb képviselője a törpeegér (Mycromis minutus) .

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Megpillantani igen nehéz, mert a legkisebb zajra alulról elhagyja fészkét, közben farkát egyensúlyozásra használja. Ő szinte láthatatlan marad előttünk.

The post Így óvjuk telelő emlőseinket first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed