Így változtatta meg a Samsung Quantum Dot technológiája a képernyők világát

A televíziózás folyamatos fejlődése során a gyártók mindig arra törekedtek, hogy a lehető legélethűbb képélményt nyújtsák a nézők számára, mintha a „doboz” túloldalán valóban éppen történnének a dolgok. Az élénk színek, a magas kontraszt és a fényerő kulcsszerepet játszik abban, hogy a tartalmak igazán magával ragadóak legyenek.

Idén 10 éve, hogy 2015-ben a Samsung bemutatta a Quantum Dot (Kvantumpont) technológiáját alkalmazó SUHD televízióit, melyek új mérföldkőként vonultak be a televíziózás történetébe. Az elmúlt évtizedben a dél-koreai gyártó folyamatosan fejlesztette a technológiát, és mára a prémium televíziók egyik meghatározó megoldásává vált. De mit is jelent pontosan a kvantumpont technológia, hova jutott el 10 év alatt és hol állnak a riválisok?

Mi az a kvantumpont?

Egy elektronikai áruházban a legújabb Samsung QLED tévéket csodálva kevesen gondolnák, hogy mennyire fejlett technológiáról van szó, melyben negyed évszázad munkája is benne van, hiszen a bemutatás előtt már közel 15 évvel, 2001-ben kezdték meg a kvantumpont-technológia kutatását és fejlesztését. A kvantumpontok olyan ultrafinomságú félvezető részecskék, amelyek több mint tízezerszer vékonyabbak egy emberi hajszálnál. Ezeknek a részecskéknek az átmérőjük mindössze néhány nanométer, ami a fény hullámhosszához hasonló mérettartományba esik. A részecskemérettől függően különböző színű fényt bocsátanak ki – minél nagyobb a méret, annál pirosabb a szín, míg a kisebbek inkább a kék spektrumhoz közelítenek. A kvantumpontok egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy rendkívül precíz fénykibocsátásra képesek, mivel a méretük kvantumszintű sebességgel módosul, így pontosabb és hatékonyabb fénykibocsátást eredményeznek.

Kék LED elé helyezett kvantumpontok

Ezen tulajdonságoknak köszönhetően a kvantumpontos kijelzők széles színskálát támogatnak, amely közelebb áll az emberi szem által érzékelt természetes színekhez. Ez nemcsak az élethűbb képmegjelenítéshez járul hozzá, hanem segít a képkockánkénti fénybeállítások optimalizálásában is, különösen a fekete árnyalatok megjelenítésekor. További előnye, hogy a kvantumpontok minden irányba fényt bocsátanak ki, így egységesebb színmegjelenítést és betekintési szögtől független fényerőt biztosíthatnak, ami egy televízió esetében kulcsfontosságú lehet. Mindeközben a szemekre káros kék fény kibocsátásuk is alacsonyabb lehet a hagyományos LCD panelekhez képest, így a hosszú órákon át tartó tévézés, filmezés vagy munka sem terheli annyira a nézők szemét.

QLED-OLED-LCD? Esetleg QD-OLED?

Fontos leszögezni, hogy a kvantumpontos kijelzők között óriási különbség is lehet, hiszen a képminőség valójában attól függ, hogy pontosan hány kvantumpont kapott helyet a kijelzőben. Minél több, annál gazdagabb színekkel és jobb képminőséggel lesz dolgunk. Ezért is fordulhat elő, hogy viszonylag széles árkategóriában találkozhatunk a termékekkel akár a tévék, akár a monitorok piacán és nem szabad elsőre bedőlni a hangzatos hirdetéseknek.

Az apró részletekben rejlik az óriási innováció

Ha felmerül kérdésként, hogy akkor most az LCD, a QLED, az OLED vagy éppen a QD-OLED a televíziózás jövője, akkor nyilván nem lehet egy mondatban megválaszolni és biztos győztest hirdetni. A kvantumpontos (QLED) megjelenítők technológiailag a hagyományos LCD alapjaira építkeznek, azonban képminőségben egy teljesen más szintet képviselnek, ezért leginkább az OLED technológiát nevezhetjük meg riválisnak, mellyel jelenleg is párban uralják a televíziók piacát.

Az OLED azonban egy teljesen eltérő technológia, amelynél nincs szükség extra hátsó megvilágításra. A színek ugyanúgy lenyűgözően élethűek, a feketék pedig a lehető legsötétebbek, hiszen nem megvilágított pixelről van szó, hanem kikapcsoltról. Azt azonban mindenképpen meg kell említeni, hogy az OLED egy drágább technológia, és hajlamos a melegedésre.

Ezt vizsgálva a QLED tévék elméletben hosszabb élettartammal kecsegtethetnek, ami fontos faktor egy felsőkategóriás termék esetében. A QD-OLED 2022-es felbukkanása tovább csavart a dolgokon, hiszen az OLED technológia és a kvantumpontok előnyeit ötvözi, ezáltal papíron a  még jobb megoldásnak tűnik. Ezek a készülékek olyan hibrid megközelítést képviselnek, amely a hagyományos OLED TV-k előnyeit – magas kontraszt, mély feketék és korlátlan betekintési szögek – a QLED TV-k magasabb csúcsfényerejével és élénkebb színeivel ötvözi. Ez a valóságtól nem is áll távol, hiszen lenyűgöző QD-OLED televíziókat csodálhattunk meg mi magunk is élőben, de egyelőre ez csak a felsőbb szegmens kiváltsága.

Vadonatúj Samsung Neo QLED 8K TV

A Samsung törekvéseit és elköteleződését a kvantumpontos televíziók és monitorok kapcsán pedig mi sem mutatja jobban, mint a kadmium száműzése, amihez elképesztő mérnöki munkára volt szükség, hiszen a kvantumpontos tévék fejlesztésének korai szakaszában a kvantumpontok előállításához szükség volt rá. Ezt már több mint 10 éve megtették, nemrég pedig büszkén jelentették be, hogy a QD TV-kben használt kvantumpont (QD) lemez megkapta a veszélyes anyagok korlátozásáról szóló RoHS-irányelvnek való megfelelésre vonatkozó tanúsítványt és az SGS globális tanúsító intézet is igazolta, hogy technológiájuk nem tartalmaz kadmiumot.

Kvantumpontos tévét mindenkinek?

Nem bánnánk. A kvantumpont technológia egy jelentős mérföldkő a kijelzőiparban, amely a színvisszaadás, a fényerő és az energiahatékonyság terén egyaránt kiemelkedik. Az LCD és OLED technológiák legjobb tulajdonságait ötvözve élénkebb színeket, nagyobb fényerőt és hosszabb élettartamot kínálnak a korábbi megoldásokhoz viszonyítva. Akár játékhoz, filmnézéshez vagy professzionális munkához keresed a legjobb vizuális élményt, ezek a kijelzők biztos választást jelenthetnek, miközben az elmúlt évek jól mutatják, még megannyi potenciál rejlik bennük és a technológia folyamatos fejlődésével egyre jobb és elérhetőbb megoldásokat kínálnak a jövőben is.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed