Az emberek egyre többet és többet idegeskednek a munkahelyükön. A stressz azonban nagyon negatívan hat az egészségre. Stressz hatására kortizolhormon szabadul fel a szervezetben, ami pedig fokozza az étvágyat. Ez nassoláshoz vezethet, amely hatására pedig egyre súlyosabbak lehetünk hastájékon is. A stresszevést mindenképpen szabályozni kell, mutatjuk is, hogy milyen módszerek léteznek erre!
Nagyon fontos, hogy a stressz valódi forrásával foglalkozzunk, amely lehet unalom, depresszió vagy szorongás is. Ha azonosítjuk és kiküszöböljük a stressz valódi okát, akkor a problémát is meg tudjuk szüntetni. Lényeges, hogy az unalom ellen kipróbáljunk új hobbikat, illetve gondoljunk a stresszoldásra és a szorongás megszüntetésére is.
Ha a munkahelyen folyton éhesnek érezzük magunkat, jó megoldás, ha nem egészségtelen rágcsálnivalókat viszünk be a magunkkal, hanem az egészséges nassolnivalók élveznek prioritást. Például dióféléket és gyümölcsöket is vihetünk a munkába, hogy ezekkel a táplálékokkal csillapítsuk az étvágyunkat.
A fekete tea a stressz okozta éhségérzet csillapításában kétféleképpen is a segítségünkre lehet: egyrészt csökkenti a szervezetben a stresszhormonszintet, másrészt az éhséget is csillapítja. Antioxidánsokban is bővelkedik, így egészségvédő szerepe is kiemelkedő.
A tudatos étkezést is gyakorolnunk kell. Ha eddig nem étkeztünk egészségesen, akkor lassan, de folyamatosan fogyasszunk egyre több egészséges alternatívát. Készítsük el az ételeinket otthon egészségesen, és próbáljuk meg kiiktatni az életünkből a feldolgozott és az egészségtelen élelmiszereket.
A munkahelyen semmiképpen se együnk az irodai asztalnál, még akkor sem, ha sok dolgunk van. Ha még ennyi időre sem állunk fel az asztaltól, akkor hamar megtapasztalhatjuk az ülő életmód hátulütőit, illetve nagy lesz az esélye, hogy túlesszük magunkat, azaz a túlevés áldozatai leszünk. Próbáljunk meg a munkahelyi étkezdében ebédelni a barátaink társaságában, hiszen ezzel is mozgunk valamennyit – míg lemegyünk az étkezdébe – másrészt a szociális kapcsolatok is segítenek a stressz csökkentésében.
Az is nagyon lényeges, hogy vagy olyan emberekkel vegyük magunkat körbe, akik inspirálnak az étkezés terén is, vagy egész egyszerűen ne foglalkozzunk azzal, ha valaki olyan étel elfogyasztására csábít, amelyet mi nem szeretnénk elfogyasztani, mert az egészségtelen vagy hizlal.
Kulcsfontosságú, hogy megismerjük a stresszorokat. Azonosítsuk azokat a körülményeket és érzelmeket, amelyek stresszevéshez vezetnek. Ezek ugyanis az érzelmi evés kiváltó okai, és ha egyszer felismerjük azokat, lépéseket tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük azokat, vagy legalábbis felkészüljünk azokra.
A stressz csökkentése érdekében nagyon lényeges, hogy rendszeresen mozogjunk. Ha ugyanis fizikailag fittek vagyunk, akkor ellenállóbak leszünk a stressz hatásaival szemben. A testmozgás ugyanis kémiai változásokat okoz az agyban, aminek pedig nagy szerepe van a stressz csökkentésében. Próbáljuk meg növelni a napi mozgás, például a gyaloglás, a kertészkedés, takarítás és más mozgásformák mennyiségét, amelyeket nap mint nap végzünk.
Fejlesszük ki a tudatosság gyakorlatát. Például a meditáció, a jóga, a tai chi és más éberségen alapuló gyakorlatok és programok segítenek megnyugtatni a testet és az elmét. Ha nyugodtak és koncentráltak vagyunk, sokkal jobban tudunk okosabb életmódbeli döntéseket hozni.